بوریس جانسون روز چهارشنبه با ایراد سخنانی در مجلس عوام گفت که «آیدن آسلین» مدتی در ارتش اوکراین خدمت کرده و مزدور دولت انگلیس نیست. وی بر همین اساس از دولت روسیه خواست که با او "انسانی و دلسوزانه" رفتار کند. جانسون عنوان کرد: «اگرچه... ما فعالانه مردم را از رفتن به صحنه درگیری منصرف می‌کنیم، اما می‌دانم که او (آیدن آسلین) مدتی در ارتش اوکراین خدمت کرده و وضعیت او با یک مزدور بسیار متفاوت است».

بوریس جانسون

جانسون: باید از دست نظام سوریه خلاص شویم

 وی افزود: امیدوارم که با او با مراقبت و دلسوزی رفتار شود.

رسانه‌های انگلیسی روز دوشنبه گزارش دادند که دو تبعه این کشور به نام‌های «شان پینر» و «آیدن آسلین» در شبکه تلویزیونی دولت مسکو موسوم به «روسیه ۲۴ » ظاهر شده و خواستار مبادله خود با «ویکتور مدودچوک» شده‌اند.

آن‌ها از بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس خواستند تا به آزادی آن ها در ازای رهایی الیگارش اسیر شده توسط اوکراین، کمک کند. این درحالیست که آقای مدودچوک نیز در ویدیویی که از سوی سرویس اطلاعاتی اوکراین منتشر شد اظهار نظر متقابلی را مطرح و خواستار مبادله خود با مدافعان شهر ماریوپل و غیرنظامیان شد.

گفته می‌شود که مدودچوک از نزدیکان ولادیمیر پوتین و یکی از گزینه‌های اصلی مسکو برای ریاست بر اوکراین بشمار می‌رود. اوکراین برای تبادل مدودچوک با اسرای اوکراینی اعلام آمادگی اما کرملین قبلا این پیشنهاد را رد کرده بود.

بوریس جانسون خواستار کاهش محاصره قطر شد

مدودچوک سال گذشته به اتهام خیانت و تامین مالی تروریسم در حصر خانگی قرار گرفت. او چند روز پس از آغاز جنگ در اوکراین فرار کرد، اما دوباره توسط نیروهای اوکراین دستگیر شد.

دیروز یک وزیر دولت انگلیس احتمال تبادل زندانیان را رد کرد و گفت: ما در واقع در حال گذراندن فرآیند تحریم افرادی هستیم که به رژیم پوتین نزدیک هستند و به دنبال این نیستیم که چگونه می توانیم به روسیه کمک کنیم.

وزیر ایرلندشمالی انگلیس عنوان کرد: "ما همیشه در قبال شهروندان بریتانیایی مسئولیت داریم و آن را جدی می گیریم. ما باید تعادل را در ماجرای اوکراین رعایت کنیم و به همین دلیل است که من به همه (مردم انگلیس) می گویم: به طور غیرقانونی به اوکراین سفر نکنید."

به گزارش ایرنا، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

تاکنون بسیاری از کشورهای جهان با عملیات ویژه روسیه در اوکراین، تحریم‌های سنگینی در حوزه‌های مالی علیه مسکو وضع کرده‌ و این تحریم‌ها را بتدریج به بخش انرژی روسیه گسترش می‌دهند.

مسکو: دلایل لغو سفر «جانسون» به روسیه غیرمعقول است