اوایل صبح تیره و تار در تاریخ ۲۴ فوریه یورش روسیه به اوکراین با فرمان "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه آغاز شد. از دید او به شکل بیمارگونه‌ای این اقدام نظامی اجتناب ناپذیر بوده است. پوتین در گزارشی گفت: روسیه جاره ای جز حمله به اوکراین نداشت. در پی این حمله تحریم های زیادی علیه روسیه اعمال گردید.

پوتین

استقبال ایران از توافق روسیه و اوکراین

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه امروز (چهارشنبه) از تداوم عملیات نظامی ویژه این کشور در اوکراین تا زمان بازگشت زندگی عادی به منطقه دونباس خبر داد.

پوتین طی سخنانی در این‌باره گفت: «فاجعه در دونباس و اقدامات تروریستی ما را مجبور کرد برای کمک به هموطنان خود در لوهانسک و دونتسک عملیات نظامی خود را آغاز کنیم».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی با بیان اینکه عملیات نظامی روسیه تا تامین امنیت کامل برای ساکنان لوهانسک و دونتسک ادامه خواهد داشت، ابراز اطمینان کرد که «به لطف روسیه، صلح به دونباس باز می‌گردد».

رئیس‌جمهور روسیه با بیان اینکه وضعیت دونتسک و لوهانسک در سال‌های گذشته بدتر شده و شهروندان آنجا در شرایط سختی زندگی می‌کنند، از اینکه ساکنان دونباس در هشت سال گذشته از بمباران‌ها و گلوله‌باران ارتش اوکراین رنج می بردند، ابراز تاسف کرد.

علت جنگ روسیه و اوکراین

بر اساس این گزارش، پوتین وعده داد که روسیه به طور مداوم برای حفاظت از ساکنان دونتسک و لوهانسک عمل خواهد کرد و تضمین می‌کند که صلح در دونباس برقرار خواهد شد.

پیش از این، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین با اشاره به تحویل پیش‌نویس سندی روشن توسط مسکو به کی‌یف، گفت توپ اکنون در زمین اوکراین است.

سال گذشته روسیه بارها به دولت زلنسکی درباره حملات توپخانه‌ای به منطقه خودمختار دونباس هشدار داده بود و در نهایت پنجم اسفند ماه پس از به رسمیت شناختن استقلال این منطقه، «عملیات ویژه» در حمایت از دونباس را در اوکراین آغاز کرد که تاکنون ادامه دارد.

با تداوم درگیری‌ها در اوکراین، روسیه در تلاش است با تصرف شهر تحت محاصره ماریوپل، منطقه ضمیمه شده کریمه را به دونباس متصل کند. مسکو روز یکشنبه اعلام کرد نظامیان حاضر در این شهر مهلت دارند خود را تسلیم کنند اما اوکراینی‌ها این پیشنهاد را رد کردند.

نتیجه مذاکره روسیه و اوکراین چه شد؟