فواد حسین وزیر امور خارجه عراق چهارشنبه‌شب در نشست مطبوعاتی مشترک با حسین امیرعبداللهیان در تهران اظهار کرد: در ابتدا لازم می‌دانم از استقبال گرم برادر عزیزم قدردانی کنم. ما مثل همیشه نشست و گفت‌وگوهای مهمی داشتیم. با صراحت گفت‌وگو کردیم. در ابتدای گفت‌وگو در مورد مسائل دوجانبه رایزنی کردیم که یکی از محورهای اصلی آن روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور بود. وی ادامه داد: در نشست‌هایی که با طرف‌های ایرانی داریم یک موضوع ثابت، زیارت اماکن مقدسه در عراق توسط ایرانی‌ها و تسهیل این سفرهاست. در این دیدار نیز در مورد این سفرهای زیارتی گفت‌وگو کردیم و امیدواریم که بتوانیم تسهیلات بیشتری را برای اتباع ایرانی جهت انجام این سفرهای زیارتی فراهم کنیم.

وزرای خارجه ایران و عراق

 

چطور ویزای فردی و گروهی عراق بگیریم؟

فواد حسین ادامه داد: در حوزه مسائل دوجانبه یکی از مسائل مهم مسائل امنیتی است. امنیت دو کشور ایران و عراق با هم مرتبط است. امنیت دو کشور مرتبط با امنیت منطقه است و ما در این دیدار در مورد مسائل امنیتی نیز گفت‌وگو کردیم. ایران و عراق دو کشور همسایه هستند و روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی با قدرت بین دو کشور وجود داشته و دارد و زمانی که مشکل امنیتی وجود داشته باشد باید راه گفت‌وگو برای حل آن در پیش بگیریم. راه‌ها برای گفت‌وگو در بغداد باز است و امیدواریم در تهران نیز این درها باز باشد و با هم در این زمینه گفت‌وگو کنیم.

فواد حسین ادامه داد: واضح است که برادران ایرانی ما درخصوص برخی از مسائل امنیتی دیدگاه‌ها، اظهار نظرها و شکایت‌هایی دارند. باید در مورد این مسائل به صورت صریح صحبت و باید این مسائل را از طریق راه‌های دیپلماتیک حل کنیم و ما این مسائل را حل می‌کنیم.

وزیر خارجه عراق تصریح کرد: در این دیدار درخصوص مسائل منطقه از جمله روابط ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس و نقش عراق در این زمینه از جمله گفت‌وگوهایی که بین ایران و عربستان در جریان است، رایزنی و گفت‌وگو کردیم. درخصوص مسائل افغانستان، ایران و عراق با یکدیگر هم‌نظر هستند و هر دو کشور تاکید دارند که باید حکومتی فراگیر در افغانستان شکل بگیرد. این دولت باید دربرگیرنده تمام اقوام باشد و افغانستان نیازمند ثبات است.

وزیر خارجه عراق با بیان این که بغداد از ایجاد آتش‌بس در یمن استقبال کرده است، افزود: امیدواریم که گفت‌وگوها در مورد یمن در راستای حل این بحران ادامه پیدا کند و این بحران از طریق راه‌ حل مسالمت‌آمیز حل شود.

چه شد که کربلای 4 لو رفت؟/ فیلمی که پس از عملیات از تلویزیون عراق پخش شد+ دانلود

فواد حسین همچنین به موضوع سوریه اشاره کرد و گفت: در سوریه نیازمند ثبات هستیم. ثبات در سوریه در وضعیت امنیتی عراق تاثیرگذار است و ما نیز با طرف ایرانی هم‌نظر هستیم که باید به سوریه کمک کنیم تا بتواند امنیت، استقرار و ثبات در این کشور برقرار کند و تمام تلاش‌هایمان را در این مسیر ادامه می‌دهیم.

وی همچنین در این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا مشخص است که دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان چه زمانی در بغداد برگزار می‌شود و آیا زمان آن تعیین شده است، گفت: گفت‌وگوهای ایران و عربستان که تاکنون چند دور آن برگزار شده، برای مدتی متوقف شد. امیدواریم دور بعدی این گفت‌وگوها به زودی برگزار شود.

وی ادامه داد: گفت‌وگوهای ایران و عربستان تاکنون در چارچوب مشارکت دستگاه‌های امنیتی دو طرف بوده است. البته از سمت ایران نمایندگانی از وزارت خارجه نیز در این گفت‌وگوها حضور داشته ولی چارچوب گفت‌وگوها بین دستگاه‌های امنیتی بوده است. امیدواریم دور بعدی به زودی برگزار شود و برخی از مسائل است که باید در این گفت‌وگوها مورد بررسی قرار بگیرد.

وزیر خارجه عراق گفت: برخی رایزنی‌ها درخصوص زمان برگزاری دور بعدی گفت‌وگوها بین تهران و ریاض انجام شده ولی من نمی‌توانم در حال حاضر زمانی را برای دور بعدی اعلام کنم. دو طرف این نیت و قصد را دارند که گفت‌وگوها را ادامه بدهند. شخصاً امیدوارم که این گفت‌وگوها ادامه پیدا کند و این گفت‌وگوها از حالت بسته، محرمانه و امنیتی به سطح گفت‌وگوهای علنی و سیاسی برسد.

فواد حسین ادامه داد: بعد از برقراری آتش‌بس موقت در یمن، وضعیت در منطقه به سمت دیگری سوق پیدا کرده است. برقراری آتش‌بس در یمن حاصل تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بود و این آتش‌بس می‌تواند یکی از دلایلی باشد که زمینه را برای از سرگیری گفت‌وگوها بین تهران و ریاض فراهم کند و این زمینه فراهم شود تا این گفت‌وگوها به سمت گفت‌وگوهای دیپلماتیک و غیرمحرمانه سوق پیدا کند.

وی گفت: در این گفت‌وگوها در مورد برخی مسائل منطقه نیز رایزنی و گفت‌وگو شده است.

رسوایی در فوتبال عراق