اوایل صبح تیره و تار در تاریخ ۲۴ فوریه یورش روسیه به اوکراین با فرمان "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه آغاز شد. از دید او به شکل بیمارگونه‌ای این اقدام نظامی اجتناب ناپذیر بوده است. پوتین در گزارشی گفت: روسیه جاره ای جز حمله به اوکراین نداشت. در پی این حمله تحریم های زیادی علیه روسیه اعمال گردید.

حمله روسیه به اوکراین

استقبال ایران از توافق روسیه و اوکراین

وزارت دفاع روسیه و «رمضان قدیروف» فرمانده نیروهای چچنی نزدیک به مسکو روز چهارشنبه اعلام کردند، بیش از هزار تفنگدار دریایی اوکراینی در شهر ماریوپل تسلیم شده‌اند.

«خبرگزاری فرانسه» به نقل از وزارت دفاع روسیه نوشت: «۱۰۲۶ سرباز اوکراینی متعلق به تیپ سی و ششم نیروی دریایی سلا‌ح‌های خود را به زمین گذاشته و تسلیم شده‌اند».

همچنین به نوشته خبرگزاری «رویترز»، قدیروف در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیش از هزار تفنگدار دریایی اوکراینی در شهر محاصره شده ماریوپل تسلیم شده‌اند و از نیروهایی که در کارخانه فولاد «آزوف‌استال» این شهر پناه گرفته‌اند نیز درخواست کرد خود را تسلیم کنند.

در این بیانیه آمده است: «در حال حاضر در آزوف‌استال حدود دویست فرد زخمی وجود دارد که قادر به دریافت کمک‌های پزشکی نیستند. به نفع آن‌ها و سایرین است که به این مقاومت بی‌فایده خاتمه دهند و به خانه و نزد خانواده‌های خود برگردند».

علت جنگ روسیه و اوکراین

رویترز نوشت مقامات اوکراینی واکنشی به اظهارات فرمانده نیروهای چچنی نداشته‌اند اما رئیس ستاد نیروهای مسلح اوکراین امروز اعلام کرد که نیروهای روسیه در آزوف‌استال و بندر ماریوپل در حال پیشروی هستند.

به نوشته این خبرگزاری، عصر سه‌شنبه نیز تلویزیون روسیه تصاویری از تسلیم تفنگداران در کارخانه آهن و فولاد «ایلیچ» ماریوپل را منتشر کرد که شمار زیادی از آن‌ها زخمی شده بودند.

در حالیکه ارتش روسیه تمرکز خود را برمناطق شرقی اوکراین منتقل کرده است «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین هشدار داد که جنگ در منطقه دونباس بسیار حیاتی خواهد بود. 

زلنسکی در ادامه این مصاحبه افزود: «اگر روسیه در شرق پیشرفت داشته باشد من احتمال حمله جدید به پایتخت را رد نمی‌کنم».

قدیروف نیز روز دوشنبه گفته بود که نیروهای روسیه نه تنها به بندر تحت محاصره ماریوپل، بلکه به کی‌یف پایتخت و دیگر شهرهای اوکراین نیز حمله خواهند کرد.

بلینکن: روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده/ مسکو متحمل شکست استراتژیک شده است