اوایل صبح تیره و تار در تاریخ ۲۴ فوریه یورش روسیه به اوکراین با فرمان "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه آغاز شد. از دید او به شکل بیمارگونه‌ای این اقدام نظامی اجتناب ناپذیر بوده است. پوتین در گزارشی گفت: روسیه جاره ای جز حمله به اوکراین نداشت. در پی این حمله تحریم های زیادی علیه روسیه اعمال گردید.

تحریم جدید روسیه

استقبال ایران از توافق روسیه و اوکراین

همزمان با وضع تحریم‌های آمریکا علیه افراد و نهادهای روسی، انگلیس ۹ فرد جدید را به لیست تحریم‌های خود علیه روسیه اضافه کرد.

انگلیس همچنین اعلام کرد که کلیه دارایی‌های «اسبربانک» بزرگترین بانک روسیه را مسدود و سرمایه گذاری‌ خارجی جدید توسط شرکت‌های انگلیسی در روسیه را ممنوع کرده است.

دولت انگلیس علاوه ‌بر مسدود کردن دارایی‌های اسبربانک و کردیت بانک مسکو و تحریم هشت الیگارش دیگر، اعلام کرد که تا پایان سال ۲۰۲۲ به تمام واردات زغال‌سنگ و نفت روسیه پایان می‌دهد.

علت جنگ روسیه و اوکراین

در همین حال، بوریس جانسون - نخست‌وزیر انگلیس - اعلام کرد که هرگز اجازه نخواهد داد جنایت‌های روسیه در اوکراین بدون پاسخ بماند.

جو بایدن - رئیس‌جمهور آمریکا - هم اعلام کرد که تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه، مرتبط با جنایت‌های این کشور در شهر بوچا است.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، انتشار تصاویر کشتار غیرنظامیان در بوچا را «طرحی برای تحریم بیشتر روسیه و تحت تاثیر قرار دادن مذاکرات صلح» خواند.

بلینکن: روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده/ مسکو متحمل شکست استراتژیک شده است