اوایل صبح تیره و تار در تاریخ ۲۴ فوریه یورش روسیه به اوکراین با فرمان "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه آغاز شد. از دید او به شکل بیمارگونه‌ای این اقدام نظامی اجتناب ناپذیر بوده است. پوتین در گزارشی گفت: روسیه جاره ای جز حمله به اوکراین نداشت. 

حمله روسیه به اوکراین

استقبال ایران از توافق روسیه و اوکراین

کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در تماس تلفنی با حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین دلایل و اهداف عملیات نظامی ویژه جهت حفاظت از دونباس و اقدامات اتخاذ شده جهت حفاظت از ساکنان غیرنظامی و نیز اقدامات طرف روسی در مذاکرات با نمایندگان اوکراینی را تشریح کرد.

در این بیانیه آمده است که طی این تماس، مهم‌ترین مسائل مربوط به همکاری روسیه و بحرین در زمینه‌های سیاسی، تجاری و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و بر همکاری در زمینه مقابله با شیوع کرونا در سایه استفاده از واکسن‌های روسی در بحرین تاکید شد.

ادعای جدید آمریکا درباره روسیه و اوکراین

خبرگزاری بحرین نیز گزارش داد که در این تماس، "روابط دوجانبه تاریخی روزافزون دو کشور" مورد بررسی قرار گرفت.

طبق این بیانیه، در این تماس تلفنی درخصوص مساله اوکراین نیز پیرامون اهمیت حل و فصل دیپلماتیک اختلافات میان کشورها با گفتگو و راه‌کارهای مسالمت آمیز و اجتناب از تشدیدهای بیشتر و تمرکز تلاش‌های جامعه بین الملل برای برقراری صلح همیشگی و فراگیر که ضامن منافع تمامی طرف‌ها و امنیت ملی آنها باشد، صحبت شد.

پادشاه بحرین بر اهمیت مراعات کردن ارائه کمک‌ها و خدمات انسانی به غیرنظامیان در اوکراین و انجام وظیفه تمامی کشورها جهت حمایت مالی از عملیات انسانی اعلام شده توسط سازمان ملل تاکید کرد.

هر آنچه درباره تاریخ اختلافات اوکراین و روسیه باید بدانید