ایلان ریو ماسک FRS (انگلیسی: Elon Reeve Musk؛ زادهٔ ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱) یک کارآفرین و شخص نامی در زمینهٔ تجارت است.ایلان ماسک بنیان‌گذار، مدیرعامل و مهندس ارشد اسپیس‌اکس؛ سرمایه‌گذار، مدیرعامل و طراح محصولات تسلا، آی‌ان‌سی.؛ بنیان‌گذار د بورینگ کمپانی؛ و یکی از بنیان‌گذاران مشترک نیورالینک و اوپن‌ای‌آی است. ایلان ماسک با دارایی خالص حدود ۲۷۰ میلیارد دلار تا دسامبر ۲۰۲۱، ثروتمندترین شخص جهان بوده‌است.

ایلان ماسک

ژست عجیب ایلان ماسک در تسلا+عکس

ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیرعامل تسلا، 5.7 میلیارد دلار از سهم خود در این شرکت را به خیریه اهدا کرد. این کمک مالی در یکی از پرونده‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده در روز دوشنبه افشا شد. ایلان در بازه زمانی 19 تا 29 نوامبر پول خود را وقت امور خیریه کرده، هرچند که اطلاعاتی درباره دریافت‌کنندگان این پول لو نرفته است.

بد نیست بدانید که در آن بازه زمانی، هر سهم تسلا در ازای 1000 دلار معامله می‌شد.

خانه اجاره ای 34 متری ایلان ماسک!+ تصاویر

اهدای 5.7 میلیارد دلار، ایلان ماسک را به دومین شخصیت بخشنده ایالات‌متحده در سال 2021 تبدیل می‌کند. بیل و ملیندا فرنچ گیتس با اهدای 15 میلیارد دلار در جایگاه اول قرار دارند.

ایلان ماسک صاحب شرکتی است که با اهدای پول، بارها از اهدافی مثل تحقیقات اطفال و آموزش‌های علمی حمایت کرده است. با این حال، ماسک هنوز مایل نیست درباره بخشش اخیر خود توضیح کاملی را ارائه دهد.

وی سال گذشته توسط رئیس برنامه جهانی غذا سازمان ملل (WFP) به اهدای کمک مالی جهت کمک به رفع گرسنگی در جهان دعوت شد. ماسک نیز در توییت خود در پاسخ به این دعوت چنین نوشت:

اگر WFP در همین توییت توضیح دهد که چطور 6 میلیارد دلار می‌تواند مشکل گرسنگی جهان را حل کند، من همان موقع سهام تسلا را خواهم فروخت!

ایلان ماسک با کامیون ۱۸ چرخ به روی سن آمد!