بورس  (به فرانسوی: Bourse) یا  بهابازار  به بازاری سازمان‌یافته گفته می‌شود که قیمت‌گذاری، خرید و فروش کالا، قرارداد آتی و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد. بورس به دو نوع بورس کالا و بورس اوراق بهادار. طبقه‌بندی می‌شود. در بورس کالا، کالا و در بورس اوراق بهادار، سهام و اوراق قرضه مورد معامله قرار می‌گیرد. هر چند کلمهٔ بورس عموماً در معنی بورس اوراق بهادار به‌کار گرفته می‌شود.

بورس

فقط تولید کنندگان قادر به خرید فلزات در بورس کالا هستند

شاخص کل بورس امروز یا ۶۷۰۲ واحد صعود تا رقم یک میلیون و ۲۸۱ هزار واحد افزایش یافت شاخص کل با معیار هم وزن ۱۶۳۳ واحد رشد کرد و در رقم ۳۲۵ هزار و ۶۲۰ واحد ایستاد. در این بازار ۳۵۶ هزار معامله به ارزش ۳۴ هزار و ۷۸۹ میلیارد ریال انجام شد.

توسعه معادن و فلزات، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بانک ملت، ایران خودرو، معدنی و صنعتی چادر ملو و بانک تجارت نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثیت را روی بورس گذاشتند.

روحانی: مردم نباید همه سرمایه خود را به بورس بیاورند

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس ۱۳۲ واحد رشد و رقم ۱۷ هزار و ۵۰۶ واحد را ثبت کرد. معامله گران این بازار ۲۰۵ هزار معامله به ارزش ۳۷ هزار و ۸۱۷ میلیارد ریال انجام دادند.

بیمه پاسارگاد، پلمیر آریاساسول، تجلی توسعه معادن و فلزات گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و پتروشیمی زاگرس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.

هرچند روند حرکت بازار امروز صعودی بود اما قدرت صفهای فروش همچنان بیشتر از صفهای خرید بود به طوری که ۷۷ نماد به ارزش ۲۴۶۷ میلیارد ریال صف خر ید و ۹۶ نماد به ارزش ۲۵۱۴ میلیارد ریال صف فروش بودند.

شرایط بورسیه در دانشگاه‌های علوم پزشکی