اولاف شولْتْز  سیاست مدار و صدراعظم کنونی کشور آلمان است که از ۱۴ مارس ۲۰۱۸ به‌عنوان وزیر دارایی آلمان و معاون صدراعظم آلمان مشغول به‌کار بود. پیش از آن، اولاف شولتز از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ شهردار هامبورگ و در همین زمان در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ معاون رهبر حزب سوسیال‌دموکرات آلمان بود که در سال ۲۰۲۱ به‌عنوان نامزد پست صدراعظم از طرف حزب سوسیال‌دموکرات در انتخابات فدرال سپتامبر ۲۰۲۱ آلمان انتخاب شد. اولاف شولتز نهایتاً در ۸ دسامبر ۲۰۲۱ توسط پارلمان آلمان به‌عنوان صدراعظم آلمان انتخاب شد.

صدر اعظم آلمان

معاون صدر اعظم آلمان در اصفهان/ عکس

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در گفت وگوی اختصاصی با روزنامه واشنگتن پست به سوالاتی پیرامون روند مذاکرات ایران و ١+٤ برای بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم های ایران که باحضور غیرمستقیم مذاکره کنندگان آمریکایی در وین، پایتخت اتریش انجام می شود، پاسخ داد.

شولتز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "چقدر تا حصول توافق در وین فاصله وجود دارد؟" همچون دیگر کشورهای اروپایی عضو برجام تلاش کرد تنها ایران را مسئول به عدم موفقیت احتمالی مذاکرات معرفی کند و توپ را به زمین ایران انداخت.

وی در این باره گفت: به ایران بستگی دارد. ما به آنها پیامی شفاف مبنی بر این داده ایم که اکنون زمان تصمیم گیری و پیشرفت است و نه طولانی کردن این روند. ما توانایی ایران را در داشتن بمب اتم که قابلیت استفاده داشته باشد، نمی‌پذیریم. این، یک لحظه تعیین‌کننده‌ است و امیدواریم که آن‌ها از این فرصت استفاده کنند.

صدراعظم آلمان در ادامه افرود: زمان زیادی برای ما باقی نمانده است، چراکه ما از پیشرفت برنامه هسته ای ایران مطلع هستیم.

شولتز در پاسخ به سؤال دیگری درباره راهبردی که در صورت شکست مذاکرات وین باید درقبال ایران به کار گرفته شود، گفت: هم‌اکنون در موقعیتی هستیم که منتظر پاسخیم. اجازه دهید منتظر بمانیم.

برقع زنان، سوژه جدید صدر اعظم آلمان

وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه مذاکرات وین نباید تنها به موضوع هسته ای محدود شود، بلکه باید سایر موضوعات ازجمله موشک‌های بالستیک ایران و مسائل منطقه‌ای را نیز شامل شود، گفت: فکر می‌کنم که همه ما می‌دانیم وقتی به ایران نگاه می‌کنیم، باید به سوالات زیادی بپردازیم. اکنون در حال بحث درباره چگونگی مواجهه با این توافق [هسته‌ای] هستیم و اینکه آیا آینده‌ای وجود دارد که تاثیر خوبی بر صلح و اوضاع مربوط به آن داشته باشد. بنابراین به طور قطع بسیار ضروری است که در حال حاضر بشنویم، آیا ایران تمایلی به حل این مساله دارد.

به گزارش ایسنا، درحالیکه مذاکرات وین پس از یک وقفه چند روزه قرار است از روز سه شنبه با حضور طرف های مذاکره کننده در پایتخت اتریش از سرگرفته شود، آمریکا و شرکای اروپایی اش به طور مکرر تلاش می کنند با طرح مساله زمان و ادعای نبود فرصت کافی برای حصول توافق در وین، ایران را تحت فشار قرار دهند تا آن را مجبور به کوتاه آمدن از خواسته های بر حق خود کنند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده اند که عجله ای برای دست یافتن به توافق ندارند و تمامی خواسته های تهران، ازجمله رفع کامل تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران باید محقق شود و ایران می بایست از منافع برجام بهره مند شود.

صدر اعظم آلمان درباره بازگشت بحران یورو هشدار داد