قارچ یک منبع خوب آهن است. ۹۰ درصد آهن قارچ توسط بدن جذب می‌شود.‌ با جذب آهن، خون می‌تواند گلبول‌های قرمز بیشتری تولید کند که باعث می‌شود یکی دیگر از خواص قارچ کمک به سلامتی و افزایش قدرت فرد باشد.

قارچ

ثبت قارچ‌گونه دامنه‌ با نام برندهای مطرح دنیا در ایران

قارچ دشمن دیابت

یکی از دیگر خواص قارچ مبارزه با دیابت است. قارچ یک ماده غذایی عالی برای افراد مبتلا به دیابت محسوب می‌شود.‌ به علاوه قارچ مقدار زیادی انسولین و آنزیم‌های طبیعی دارد که به شکستن قند و نشاسته‌ موجود در غذا کمک می‌کنند.

 تنظیم سطح کلسترول

قارچ کلسترول و چربی ندارد و میزان کربوهیدرات آن‌ کم است. پس مقدار زیادی پروتئین کم‌چرب به بدن‌ شما می‌رساند. یکی دیگر از خواص قارچ این است که فیبر و آنزیم‌های خاصی در آن وجود دارند که به کاهش سطح کلسترول خون کمک می‌کنند.

درمان کم‌خونی

کسانی که کم‌خونی دارند در واقع سطح آهن خون‌ آن‌ها پایین است. در نتیجه همیشه احساس خستگی و سردرد دارند. همچنین عملکرد سیستم عصبی‌ آن‌ها کاهش می‌یابد. قارچ یک منبع خوب آهن است.

پیشگیری از سرطان سینه و پروستات

قارچ سرشار از بتاگلوکان و اسید لینولئیک کنژوگه است. این مواد خاصیت ضدسرطانی دارند و برای پیشگیری از سرطان سینه و پروستات خیلی مفید هستند.‌ به علاوه اسید لینولئیک آثار مضر استروژن اضافی در بدن را هم متوقف می‌کند. مقدار زیاد و اضافی استروژن بعد از یائسگی مهم‌ترین دلیل سرطان سینه در خانم‌هاست. از طرف دیگر بتاگلوکان از رشد سلول‌های سرطان پروستات جلوگیری می‌کند.

از مصرف و حتی دست زدن به قارچ های سمی به‌شدت پرهیز کنید

کارشناس صنایع غذایی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: مصرف قارچ در درمان کم خونی موثر است.

کارشناس صنایع غذایی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: مصرف قارچ در درمان کم خونی موثر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ یزد، علی اکبر کمالی اردکانی در خصوص مواد تشکیل دهنده قارچ عنوان کرد: قارچ دارای ویتامین‌های B۲، B۱، B۱۲، B۶ و C است که برای محافظت از پوست و ایجاد آلرژی در بدن، سلامت سیستم عصبی، سلامت پوست و چشم و بافتهای بدن، تشکیل اسیدهای چرب ضروری در سیستم عصبی و ماهیچه‌ها، درمان کم‌خونی و جلوگیری از بروز ضایعات در مغز و ستون فقرات نقش اساسی دارد.

وی ادامه داد: در صورت استفاده از روش‌های صحیح پخت‌، فریز و خشک کردن خواص تمام این ویتامین‌ها حفظ می‌ شود.

این کارشناس با تاکید بر این که قارچ برای افراد دیابتی مفید است اضافه کرد: از آنجایی که قارچ هیچ گونه ماده قندی ندارد برای دیابتی‌ها مضر نیست همچنین قارچ برای افراد مبتلا به یبوست مفید است زیرا سلولوزهای آن به رفع یبوست آنان کمک می کند.

کمالی با بیان این که قارچ استخوان‌ها را تقویت می‌کند عنوان کرد: قارچ خستگی را رفع می‌کند و کمبود ویتامین د، را جبران می‌کند.

وی افزود: ببیوتین موجود در قارچ به سوخت و ساز بدن کمک می کند و انرژی را آماده نگه می‌دارد، از طرف دیگر اسید فولیک موجود در قارچ در سوخت و ساز پروتئین و مواد اصلی ژن‌ها نقش مهمی را بازی می‌کند.

این کارشناس صنایع غذایی ضمن تاکید بر این که قارچ را بایستی فقط به صورت پخته میل کرد تصریح کرد: چرا که قارچ‌ها آلوده به موادی هستند که فقط در اثر پختن از بین می‌روند، ولی قارچ‌هایی را که در واحدهای صنعتی تولید می‌شوند، می‌توان بدون هیچ مشکلی پس از تمیز کردن مصرف کرد.

رشد قارچی عرضه غذاهای ارزان قیمت/ معمای کباب و جوجه کباب 4000 تومانی

قارچ