تا همیشه تاریخ رویای رسیدن به گنج، سکه و معدن طلا در ذهن آدم های زیادی وجود داشته است، تا جایی که افرادی بوده اند که زندگی خود را در همین مسیر سپری کرده اند. چند وقتی است که دوباره موضوع استخراج طلا رونق گرفته است تا آنجایی که عده ای از این راه به کسب درآمد رسیده اند.

همراه من تا انتهای مقاله باشید، شاید شما هم به گروه جویندگان طلا پیوستید!!!!!!!

استخراج طلا از قطعات الکترونیکی

با ورود به دنیای دیجیتال و الکترونیکی شدن بیش از 90 درصد از وسایل و تجهیزات زندگی، بردهای الکترونیکی راه خود را به منازل، محیط کار، مدارس، دانشگاه و هر جایی دیگری که حتی فکرش را هم شاید نکنید، باز کردند.

این وسایل بطور مداوم در حال بروز شدن و ارتقا پیدا کردن هستند، همین امر هم باعث شده است که سالانه با حجم بسیار زیادی از وسایل الکترونیکی بلا استفاده و دور ریختی روبه رو باشیم.

اما یک نکته مهم وجود دارد و آن طلاست

تقریبا همه افرادی که با این قطعات آشنایی کمی داشته باشند، مطلع هستند که در ساخت آنها از مقدار کمی طلا استفاده شده است. خوب همین موضوع باعث می شود که به راحتی مثل سایر وسایل قدیمی و دور ریختنی، نتوانیم از آنها بگذریم. بهترین کار در اینجا جدا کردن قطعه های طلا از آنها می باشد.

۱۱۳

چطوری از برد الکترونیکی طلا استخراج کنم؟

حالا که متوجه شدیم در اطراف همه ما طلا وجود دارد، قطعا دوست داریم که خودمان طلاهای موجود در این مدل وسایل را جدا کنیم.

اما نکته همین جاست که این کار به راحتی گفتنش، میسر نیست و نیازمند دانش و تخصص فنی است که خوشبختانه توسط اساتید و آموزشگاه های بسیاری در حال آموزش نحوه استخراج طلا از قطعات الکترونیکی هستند.

کدام قطعات الکترونیکی طلا دارند؟

cpu کامپیوتر یکی از مهم ترین منابع استخراج طلا می باشد.

آی سی، چیپ، خازن، کارت گرافیک، رم می توانند منبع خوبی برای استخراج طلا باشند.

مادربرد کامپیوتر یکی دیگر از قطعه های با ارزشی است که از طلا در ساخت آن استفاده می شود.

چه موادی برای استخراج طلا لازم داریم؟

همان طور که داشتن نقشه راه برای کسانی که به دنبال استخراج طلا از خانه بیرون می زدند امری ضروری بود، به همراه داشتن ابزارهای لازم برای حفاری و پیدا کردن طلا نیز به همان اندازه مهم است.

ضایعات و قطعات الکترونیکی مانند رم کامپیوتر، برد موبایل ، مادربرد، سی پی یو .. حاوی فلزات ارزشمندی مانند طلا است که می توانند منبع خوبی برای استخراج این فلز ارزشمند باشند.

فرآیند استخراج نیازمند مواد شیمیایی و همچنین تجهیزات آزمایشگاهی مخصوصی می باشد که به شرح آن برای شما عزیزان می پردازیم:

مواد شیمیایی لازم برای استخراج طلا از قطعات الکترونیکی

اسید نیتریک 64 درصد یا اسید نیتریک 55 درصد

بسیاری از استخراج کنندگان بر این باور هستند که باید از اسید آزمایشگاهی برای استخراج طلا استفاده کنند.

اسید نیتریک آزمایشگاهی دارای خلوص 64 درصد می باشد ولی بسیاری از مشتریان آداک شیمی از اسید نیتریک 64 درصد صنعتی و اسید نیتریک 55 درصد صنعتی هم استفاده می کنند و در بسیاری از مواقع جواب گرفته اند.

پس بیشتر علاوه بر خلوص و گرید اسید اصل بودن و علم نحوه استخراج مهم می باشد که پیشنهاد می کنیم اسیدها را از هر جایی خرید نکنید چون بسیاری از فروشندگان آنها را رقیق می کنند.

تیزاب سلطانی چیست؟

تیزاب سلطانی در واقع خلوص اسید نیتریک و اسید کلریدریک 33 درصد می باشد که با خرید این دو محصول می توانید تیزاب سلطانی درست کنید.

تجهیزات آزمایشگاهی لازم برای استخراج طلا از قطعات الکترونیکی

  • بوته چینی
  • میله همزن
  • کاغذ صافی
  • ارلن آزمایشگاهی
  • بشر آزمایشگاهی

پکیج استخراج طلا آداک شیمی یکی از با کیفیت ترین مواد در این بازار می باشد. که این مواد را با قیمت مناسب در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می دهد.

نحوه استخراج طلا از پین های مادربرد

ابتدا پین های مادربرد را داخل اسید نیتریک رقیق شده الزاما درصد نیتریک زیر ۵۰ باشد میریزیم.

بعد از اینکه نیتریک کاملا فلز برنج را داخل خود حل کرد پوسته های طلایی رنگ روی محلول باقی می ماند.

۱۱۴

پوسته های طلا به خاطر نازکی الکترونی بسیار سبک بوده و به خاطر همین روی محلول ما می مانند.

سپس به اندازه خود محلول به آن آب مقطر اضافه می کنیم تا اسید ما ضعیف شود و بعد از ۴۸ ساعت پوسته های طلایی رنگ ته نشین میشوند.

بعد از ریگشور کردن پوسته ها را جدا کرده و با روش تیزآب سلطانی کاملا حل کرده و بعد توسط سولفات اهن آزمایشگاهی دوباره طلا را احیا می کنیم.

نحوه استخراج طلا از چیپ های رم کامپیوتر

ابتدا قسمت های آبکاری شده رم ها را با قیچی جدا کرده و بعد داخل تیزاب سلطانی میریزیم و روی حرارت غیر مستقیم قرار می دهیم.

بعد از اینکه کاملا طلای ما داخل تیزآب سلطانی حل شد کیت ها را از محلول جدا کرده و به محلول مان تا وقتی که گرم می باشد سولفات آهن آزمایشگاهی محلول در آب گرم به تیزاب مان اضافه می کنیم این مرحله را چندین بار تکرار می کنیم تا واکنش ما قطع شود.

سپس محلول را به مدت ۴۸ ساعت کنار گذاشته و بعد از رسوب شدن لجن طلای ما آن را ریگ شور کرده و داخل بوته چینی ذوب می کنیم.

آموزش استخراج طلا

آموزش استخراج طلا از تجهیزات الکترونیکی قطعا و بدون شک یک علم است که نیاز به تجربه دارد. برای اینکه بتوانید به درستی این فرآیند را انجام دهید، باید حتما دوره های آموزشی استخراج طلا را که توسط آموزشگاه های تخصصی برگزار می شود را طی کنید.

بدون داشتن علم کافی و صرفا با تماشای چند کلیپ در شبکه های اجتماعی نمی توانید از قطعات بازیافتی الکترونیکی طلا بدست بیاورید.