قطعا درسال های اولیه زندگی، یادگیری اساس پرورش کودکان است، زیرا زیربنای کودک برمبنای آن ساخته می شود. اما یادگیری نیز اصولی دارد که هر چه پدرو مادر و مربیان با آن آشنایی داشته باشند به دستاوردهای بیشتری دست پیدا می کنند و کودکان به یادگیری علاقه می شوند. یکی از روش های آموزش به کودکان از راه بازی و سرگرمی است. در فروشگاه اینترنتی توی ورلد، دنیایی از اسباب بازی های آموزشی و سرگرمی برای کودکان سنین مختلف وجود دارد. به راحتی می توانید انواع اسباب بازی ها را با یکدیگر مقایسه کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید. از طرف دیگر در این آشفته بازاری که خرید اینترنتی به یک معضل تبدیل شده است، فروشگاه توی ورلد خیال شما را بابت پرداخت امن آسوده می کند.

یادگیری را با بازی ترکیب کنید

یادگیری براساس بازی تاثیرگذارترین روش آموزش به کودکان است. زیرا کودکان عاشق بازی کردن هستند و  قطعا در مسیر یادگیری استفاده از بازی های مبتنی بر آموزش کارساز خواهد بود. و همچنین یادگیری براساس بازی مهارت های دیگری را در کودک تقویت می کند. وقتی تمام وقت کودک با بازی ترکیب شود، لذت یادگیری را بیشتر تجربه می کند. به طور کلی هر چه کودک از بازی لذت ببرد، نکات آموزنده را بیشتر می آموزد و به ذهن می سپارد. نمونه آن را می توانید در خمیربازی مشاهده کنید. فواید خمیربازی برای کودکان بر کسی پوشیده نیست. همه ما می دانیم که خمیربازی نوعی بازی آموزشی است و کودک از وقت گذراندن با آن لذت می برد. در کنار سرگرمی یاد می گیرد که چگونه از خلاقیت در ساخت خمیر استفاده کند.

بر علایق کودکان تاکید کنید

۲

علاقه کودک را کشف کنید. اگر کودکتان به بازی خاصی علاقه دارد آن را مد نظر قرار دهید و از آن برای یادگیری استفاده کنید. زیرا با  این روش یادگیری برای او به یک سرگرمی تبدیل می شود. مثلا اگر کودکتان به ماشین بازی تمایل نشان می دهد، او را تشویق کنید تا درباره ماشین بیشتر بداند. کتاب هایی درباره ماشین ها بخرید و با او همراه شوید.

 

کودکتان را برای آموزش دادن تشویق کنید

فرزندتان را تشویق کنید تا آنچه در مدرسه یاد گرفته به شما آموزش دهد. این سئوال او را مشتاق می کند تا درباره آنچه آموخته با شما صحبت کند. با این روش به فرزندتان می آموزید که یادگیری مهم تر از نمره درسی است. در نتیجه روابط صمیمی تری بین شما و فرزندتان ایجاد می شود. هر چه ارتباط صمیمانه تر شکل بگیرد کودکتان درباره چیزهای مختلف در مدرسه و دوستانش با شما صحبت می کند. آن ها به راحتی میتوانند نظرشان را درباره مدرسه، معلم و درس ها بیان کنند. و دیگر نگران قضاوت شما درباره عقایدشان نیستند. در نتیجه شما می توانید درباره نحوه آموزش معلم و نوع برخورد آن با فرزندتان بهتر ارزیابی کنید. و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد، مساله را به خوبی حل کنید.

موفقیت های فرزندتان را جشن بگیرید

۳

موفقیت های کوچک فرزندتان را جشن بگیرید. مهم نیست چقدر کوچک است. با این روش به او می آموزید که به کوچکترین دستاوردش توجه داشته باشد. همانطور که می دانید همیشه تشویق موثرتر از تنبیه است. بنابراین با تشویق کردن اعتماد به نفس فرزندتان بیشتر می شود و برای موفقیت های بیشتر تلاش خواهد کرد. به خصوص کودکان در مقاطع دبستانی به تشویق بیشتری نیاز دارند، زیرا در این سنین پایه های اولیه رشد شخصیت فرد ساخته می شود.  در نتیجه کودک یاد می گیرد که ارزش او به نمره یعنی دستاوردش نیست  بلکه با وجود نمره پایین وجودش برای پدرومادر ارزشمند است. در این جا پدر و مادر باید نقش تشویقی داشته باشند، مثلا به علت گرفتن نمره بالا در درس ریاضی، هدیه مورد علاقه اش را خریداری کنید. برای مثال اگر کودک هواپیمای جنگی دوست دارد، خرید اسباب بازی هواپیمای جنگی به پیشرفت های بیشتر او کمک خواهد کرد.

نقاط قوت فرزندتان را هدف قرار دهید

وقتی نقاط قوت کودکان مورد توجه قرار می گیرد، قطعا عملکرد مفیدتری خواهند داشت. تمرکز بر نقاط قوت فرزندتان اعتماد به نفس کودک را بارور می کند. در این جا نقش پدرومادر و معلمان مدرسه بسیار پررنگ است. زیرا می توانند با انتخاب روش های صحیح آموزشی اعتماد و به نفس و خودباوری را در کودک پرورش دهند و یا با رفتارهای اشتباه، تنبه و تحقیر بابت نمره پایین، کودک را حتی از تحصیل و تلاش دلزده کنند.  نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید، مقایسه کردن است، هرگز کودکتان را با دیگران مقایسه نکنید زیرا اعتماد به نفس و عزت و نفس در کودک به شدت تضعیف خواهد شد.