بر اساس رتبه بندی ها در سال 2019 دانشگاه های چین در حال تبدیل شدن به بزرگ ترین عرصه آموزش عالی هستند. تحصیل در چین نسبت به کشورهای دیگر بسیار مقرون به صرفه تر است از طرف دیگر دانشگاه های چین مورد تأیید وزارت آموزش ایران نیز است و ایرانیان بعد از تحصیل در چین به راحتی می توانند به کشور خود باز گردند.

چرا تحصیل در چین؟

این کشور از سطح علمی خوبی برخوردار است؛ این کشور با بیش از 300 دانشگاه می تواند گزینه مناسبی برای تحصیل با هزینه بسیار مناسب باشد. اعزام دانشجویان در این کشور می تواند فرصت بسیار خوبی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کند؛ تا هم از تحصیل در چین لذت ببرند و هم با فرهنگ غنی این کشور آشنا شوند.

همان طور که گفتیم هزینه تحصیل در این کشور بسیار پایین تر از کشورهای دیگر است و یکی از مزایای تحصیل در چین این است که تقریباً مردم چین به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند. دانشگاه های پزشکی و غیر پزشکی چین مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران است و دانشجویان بدون کنکور دادن در این کشور می توانند به تحصیل بپردازند.

اعزام دانشجو به چین در مقاطع مختلف تحصیلی

مقاطعی که در کشور چین مطالعه می شود؛ اعم از لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می باشد. شما باید 12 سال در این کشور به تحصیل در مدارس بپردازید سپس به در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه شوید و سپس به کارشناسی ارشد و دکتری بپردازید.

تحصیل در مدارس چین

تحصیل در پیش دبستانی از 3 سالگی شروع شده و در سن 6 سالگی به پایان می رسد؛ سپس تحصیل در مقاطع ابتدایی در این کشور از سن 6 سالگی شروع و در سن 12 سالگی به پایان می رسد. از 13 تا 15 سالگی دانش آموزان در مقطع راهنمایی شروع به تحصیل می کنند؛ سپس از سن 16 تا 18 سالگی در دبیرستان تحصیل می نمایند. بعد از تحصیل در دوره راهنمایی افراد می توانند انتخاب کنند به دبیرستان یا مدرسه فنی حرفه ای وارد شوند.

مدارس بین المللی چین برای دانش آموزان خارجی معمولاً در شهرهای بزرگ این کشور از قبیل شانگهای، پکن، شنژن و هنگ کنگ هستند. شرایط و هزینه های تحصیل در این مدارس بستگی به زبان آموزشی، برنامه آموزشی و زیرساخت های این مدارس دارد. دانش آموزان خارجی که می خواهند در این کشور به تحصیل بپردازند فقط می توانند برای مدارس شبانه روزی (Boarding school) اقدام کنند.

مدارس در کشور چین به دو صورت دولتی و خصوصی وجود دارند؛ تحصیل در مدارس دولتی به زبان چینی امکان پذیر است در صورتی که شما می توانید در مدارس خصوصی به زبان انگلیسی نیز به تحصیل بپردازید. تحصیل در مدارس دولتی برای مهاجران خارجی بسیار کم هزینه تر است در صورتی که برای اتباع چینی رایگان است.

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی از 10 هزار دلار امکان پذیر خواهد بود در صورتی که والدین بچه های 12 تا 18 سال همراه فرزندان خود در چین حضور نداشته باشند می توانند از Homestady استفاده کنند.

2

تحصیل کارشناسی در چین

در حال حاضر بیش از 500 هزار دانشجوی بین المللی در این کشور مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه های چین بین رتبه های بین المللی از اعتبار بالایی برخوردار هستند. تحصیل کارشناسی در چین به این صورت است که بیش از 95 درصد از رشته های دانشجویی این کشور همراه با آزمون ورودی امکان پذیر است.

فودان در شانگهای یکی از برترین دانشگاه های چین، در رتبه چهل و چهارم از جهان قرار دارد و دانشجویان زیادی از سرتاسر جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. رشته‎ های تجارت، سیاست، شیمی و زبان های خارجی در این دانشگاه تدریس می شود. دانشجویانی که قصد ندارند رشته های خود را به زبان چینی بردارند؛ می توانند ترم های دانشگاه خود را به زبان انگلیسی اخذ کنند.

اگر می خواهید به زبان انگلیسی در این کشور به تحصیل بپردازید باید مدرک انگلیسی خود را به دانشگاه ارائه دهید. هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی چین از 8 هزار دلار تا 15 هزار دلار در سال است و هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی از 3300 دلار تا 10 هزار دلار خواهد بود.

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

معمولاً تحصیل کارشناسی ارشد در چین 2 سال به طول می انجامد. هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در چین نسبت به آمریکا و انگلستان خیلی پایین تر است اما تحصیل به صورت کاملاً رایگان در چین امکان پذیر نیست. تحصیل در رشته های پزشکی و مهندسی نیز گران تر از باقی رشته ها است.

برای ورود به دانشگاه های خصوصی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید از مدرک آیلتس 6.5 برخوردار باشید، در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید باید دوره های زبان انگلیسی در چین را بگذرانید. دانشجویان علاوه بر تحصیل در این مقطع می توانند خود را برای ورود به بازار پرسود چین آماده کنند.

تحصیل دکتری در چین

 سالانه بیش از 150 هزار نفر مشغول به تحصیل در این کشور هستند؛ مدت زمان تحصیل دکترا در چین حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد. هزینه های دانشگاه در مقطع تحصیلی دکتری بین 2500 تا 10000 دلار می باشد؛ تحصیل در مقطع دکتری در شاخه های مطالعاتی قرار دارد و به جای گذراندن کلاس های تئوری بیشتر افراد در حال تحقیق کردن؛ هستند. برای تحصیل در این رشته باید مدرک کارشناسی را در رشته مربوطه گرفته باشید.

3

مزایای تحصیل در چین

  • در 30 سال اخیر چین سریع ترین رشد اقتصادی را بین کشورها داشته است.
  • زبان تحصیل در دانشگاه های چین به انگلیسی است و این یکی از مهم ترین دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل است.
  • دانشگاه های این کشور مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و اعتبار بالایی را شامل می شود.
  • سازمان توسعه اقتصادی اعلام کرده تا پایان سال 2040 اقتصاد این کشور 77 درصد بزرگتر از اقتصاد آمریکا می شود.
  • هزینه تحصیل در چین بسیار ارزان تر از هزینه تحصیل در آمریکا است.
  • امکان تحصیل به دو زبان چینی و انگلیسی.
  • دریافت بیمه سلامت.
  • امکان دریافت بورسیه تحصیلی.
  • امکانات تحصیلی عالی.
  • تحصیل در دانشگاه های برتر.

جمع بندی

اگر قصد دارید در این کشور تحصیل کنید و سپس به ایران باز گردید باید دانشگاه هایی که مورد تأیید وزارت علوم ایران است را برای تحصیل در چین انتخاب کنید. قبل از گرفتن تصمیم نهایی برای مهاجرت به این کشور، حتماً باید از موارد دیگر همچون هزینه، آب و هوا، اقتصاد و آینده این کشور تحقیق کنید شما می توانید این مقاله را به صورت کامل در سایت سروش فردا مطالعه کنید.