معمولا زمانی که نام اخبار ورزشی را می شنویم به یاد گزارش های پر حرارت فوتبالی و صدای داد و بیداد گزارش گر و دیگر افراد حاضر در هنگام زدن گل می افتیم. اما آیا تمام اخبار ورزشی همین بخش است؟ مسلما پاسخ این سوال خیر است. اما اخبار ورزشی شامل چه موضوعاتی می شود؟ برای آن که پاسخ این سوال را به خوبی دریافت کنید کافی است ادامه این مطلب را تا انتها همراه ما باشید.

1-نقل و انتقالات بازیکنان

محبوب ترین بازی در بین مردم دنیا بازی فوتبال است. به دلیل همین محبوبیت و مشهور بودن، خبرهای مربوط به فوتبال نیز بسیار جذاب و زیاد هستند. هر فصل از بازی های فوتبال که به اتمام می رسد، بازیکنان تیم های مختلف فوتبال ممکن است قراردادهای خودشان را با همان تیم تمدید کنند و یا آن که به تیم دیگری منتقل شوند. تمام این موارد به نقل و انتقالات معروف است و خبرهای زیادی نیز در این خصوص شنیده می شود.

به طور مثال در همین چند هفته گذشته بازیکن مشهور دنیا "لیونل مسی" تیم خود را تغییر داد و به دلیل پوشش خبری که از این اتفاق صورت گرفت، تمام مردم دنیا که به رسانه های اجتماعی دسترسی داشتند از این موضوع باخبر شدند و حواشی زیادی را نیز به وجود آورند. بنابراین این موضوع یکی از بخش های مهم و همچنین گسترده اخبار ورزشی محسوب می شود.

2-مسابقات

هر ورزشی و هر ورزشکاری بالاخره به مسابقات می رسد. این مسابقات می تواند در سطح باشگاهی، محله، منطقه، شهر، کشور و دنیا برگزار شود. مسابقات جهانی معمولا با نام های جام جهانی و المپیک شناخته می شوند که هر چند سال یک بار برگزار می گردند. گزارشگری این مسابقات، توضیح در خصوص هر کدام از ورزش ها، تاریخچه هر ورزش و حتی موضوعات جالبی که پیرامون هر کدام از مسابقات وجود دارد، همگی جز حوزه اخبار ورزشی به حساب می آیند و وظیفه گزارشگر ورزشی است که این موضوعات را به مخاطبان خود انتقال دهد.

3-اخبار و حواشی ورزشکاران معروف

هر ورزشکاری از روز اول موفق و معروف نبوده است و قطعا برای جایگاه فعلی اش زحمت بسیاری کشیده است. ورزشکاران نیز همچون سلبریتی های حوزه های فرهنگی دارای طرفداران خاص خود هستند. این طرفداران همواره دوست دارند تا از زندگی خصوصی ورزشکار محبوب و مورد علاقه خود آگاه باشند و با این کار حس نزدیکی بیشتری را به آن فرد پیدا می کنند.

در این بین وظیفه خبرنگار ورزشی است تا این نوع از اخبار ورزشی را به مخاطبان انتقال دهد؛ اما نکته مهمی که در این قسمت وجود دارد آن است که نباید این خبرها به نوعی به مردم برسد که باعث ایجاد مزاحمت برای ورزشکار و خانواده او شود و در نهایت نیز آرامش او را سلب کند.

4-بیوگرافی ورزشکاران

معرفی ورزشکاران مختلف به مردم و همچنین نشان دادن سختی ها و مشکلاتی که آن ها برای رسیدن به هدفشان پشت سر گذاشته اند، می تواند یکی از موضوعاتی باشد که بتوان گفت اخبار ورزشی را بسیار جذاب می کند. معولا بسیاری از ورزشکاران و یا حتی بسیاری از باشگاه های ورزشی که امروزه معروف و بزرگ شده اند در گذشته سختی ها و مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته اند. این موارد همگی جز بیوگرافی محسوب می شوند که به شکل مستند در اختیار مردم قرار می گیرند.

5-موضوعات و مقررات

یکی دیگر از موضوعاتی که در حیطه اخبار ورزشی قرار دارد در خصوص مقررات، قراردادها و قوانینی است که در بخش های مختلف ورزشی و در ورزش های مختلف به مرحله اجرا گذاشته می شوند. معمولا هر قانون جدیدی که اجرا شود و یا هر قانون قدیمی که حذف شده یا تغییر پیدا کند، می تواند مشکلات و دردسرهای خاص خودش را داشته باشد. تمام این موضوعات و مشکلات در بخش اخبار ورزشی بیان می شوند.

6-اخبار متفرقه

شاید تعجب کنید اما در حوزه اخبار ورزشی می توانید خبرهای متفرقه و خبرهایی که ارتباط غیر مستقیمی با اخبار ورزشی دارند را نیز پیدا کنید. این خبرها معمولا به اخباری گفته می شوند که شاید میزان ورزشی بودن آن ها 20 یا نهایتا 40 درصد باشد. به طور مثال دیدار فلان بازیگر با یکی از ورزشکنان باشگاه ایکس، تاثیرات کرونا بر روی ورزش و باشگاه های مختلف کشور، دوچرخه سواری بانوان و...همگی جز اخبار متفرقه به حساب می آیند.