معرفی سامانه تبلیغات گوگل

گوگل ادوردز درواقع به معنی تبلیغات گوگل است که در سال 2000 میلادی با نام ادوردز (Google AdWords) تأسیس شد. تقریباً بعد از 18 سال با توسعه این پلتفرم تبلیغاتی، نام آن به گوگل ادز (Google ads) تغییر کرد.

این مدل تبلیغات به پیشرفت کسب‌وکار آنلاین شما بسیار کمک می‌کند. هدف صاحبان کسب و کار برای استفاده از گوگل ادوردز، جذب مشتریان جدید و فروش بیشتر محصولات و خدمات آن‌ها است. برای استفاده از تبلیغات گوگل حتماً باید با ویژگی‌ها و قابلیت‌های این ابزار آشنا شوید تا بتوانید نتیجه مطلوب را کسب کنید.

گوگل ادوردز دارای ویژگی‌ها و معیارهای مختلفی می باشد که با بهینه سازی و یادگیری آن‌ها در تاپ ادورت (TopAdvert.net) می‌توانید با کمترین هزینه، تبلیغاتی با بازدهی بالا داشته باشید. درادامه شما را با نحوه عملکرد این روش تبلیغات و هزینه آن آشنا می‌سازیم و بهترین دوره آموزش ادوردز را معرفی خواهیم کرد.

روش کار گوگل ادوردز

ادوردز

Google AdWords یک ابزار تبلیغاتی گوگل است که صاحبان کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از آن، در صفحه اول گوگل دیده شوند، خدمات یا محصول خود را به مخاطبان هدف معرفی کرده و بازدید و کلیک بیشتری به دست آورند.

در گوگل ادوردز، به ازای هر کلیکی که روی کلمات کلیدی خود از موتورهای جستجو دریافت می‌کنید، باید هزینه پرداخت کنید. درواقع یکی از راه‌های کسب درآمد گوگل، از طریق همین هزینه تبلیغات گوگل است. همچنین شما می‌توانید با یادگیری دوره آموزش تبلیغات گوگل ادوردز برای افزایش ترافیک سایت و یا تماس‌های تلفنی بیشتری بهره ببرید.

 Google AdWords که به تبلیغات کلیکی گوگل یا تبلیغات ppc نیز شناخته‌شده، بیشتر شبیه یک حراجی یا مزایده است. بعبارت دیگر، در این سیستم شما و رقبای شما برای کلمه کلیدی موردنظر خود قیمتی را به گوگل پیشنهاد می‌دهید و گوگل سایتی را که بیشترین قیمت را پیشنهاد داده، در بالاترین جایگاه نتایج جستجو قرار خواهد گرفت.

آشنایی با اصطلاحات اولیه در گوگل ادوردز

برای اینکه بتوانید با تبلیغات گوگل و شیوه کار آن آشنا شوید، ابتدا باید با یک سری از اصطلاحات آشنا شوید و آن‌ها را یاد بگیرید که در این قسمت به شما توضیح می‌دهیم.

کمپین

در تبلیغات گوگل، کمپین‌های تبلیغاتی از تعدادی گروه‌های تبلیغاتی تشکیل‌ شده‌اند و به شما در مدیریت تبلیغات کمک خواهند کرد.

گروه تبلیغاتی

در گوگل ادوردز، گروه‌های تبلیغاتی مجموعه‌ای از بودجه‌ها، کلیدواژه‌ها و روش‌های رسیدن به صفحه اول گوگل را یک کمپین انجام می‌دهد؛ مثلاً اگر یک فروشگاه لباس، برای تخفیفات یک کمپین راه‌اندازی کرده است، می‌توان گروه‌های تبلیغاتی با عنوان حراج آنلاین، لباس زنانه، لباس دخترانه ایجاد کرد.

نوع کمپین

برای تبلیغات گوگل باید نوع کمپین مشخص شود. در گوگل ادوردز سه نوع کمپین می‌توان ایجاد کرد:

  • شبکه جستجو یا همان موتورهای جستجوی گوگل
  • شبکه‌های نمایشی مثل وب‌سایت‌ها، ویدئوها، یوتیوب و ...
  • شبکه جستجو همراه با شبکه نمایشی که ترکیبی از دو شبکه هست.

کلیدواژه

کلیدواژه‌ها از فاکتورهای اصلی یک تبلیغات گوگلی هستند. شما می‌توانید با این کلمات یا کلیدواژه‌ها مشخص کنید که آگهی شما چه زمانی و در کجا به نمایش درآید. همچنین بهتر است برای محصولات خود کلمات کلیدی که مشتری های شما آنها راجستجو می کنند را بشناسید.

رتبه آگهی

در گوگل ادوردز، رتبه آگهی مشخص می‌کند که آگهی شمارا در کدام قسمت از صفحه نتایج جستجو نمایش دهد. این رتبه آگهی به پیشنهاد قیمت آگهی نیز بستگی دارد.

نحوه پرداخت هزینه تبلیغات گوگل ادوردز

گوگل ادز

متأسفانه برای وب ‌سایت‌های ایرانی، استفاده از تبلیغات گوگل محدودیت‌های خاص خودش را دارد چرا که به دلیل تحریم‌های موجود، امکان پرداخت مستقیم با کارت‌های بانکی ایرانی وجود ندارد. به همین خاطر تبلیغ دهندگان از شرکت‌های معتبری که در این زمینه فعالیت می‌کنند، کمک گرفته و پرداخت‌ها، توسط این مجموعه‌ها انجام می‌شود.

تأثیر تبلیغات گوگل ادوردز در کسب و کار آنلاین

تبلیغات گوگل نیز تاثیرات شگفت‌انگیزی در کسب‌وکارها دارد که در موفقیت آن‌ها کمک بسیار زیادی می‌کند.

کمتر بودن هزینه تبلیغات گوگل نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی

حتما تاکنون دیده‌اید اکثر کسب‌وکارها از روش‌های قدیمی مثل استفاده از تلویزیون‌ یا روش‌های معمول دیگر مثل تبلیغات تراکتی استفاده کرده‌اند که هزینه‌های زیادی دارد و مخاطبین بالقوه را هدف قرار نمی‌دهد. اما شما با تبلیغات گوگل می‌توانید مخاطبینی که فقط دنبال خدمات و محصولات شما هستند را شناسایی و مورد هدف قرار دهید تا هزینه تبلیغات گوگل شما نیز کمتر ‌شود.

صاحبان کسب‌وکارها، می‌توانند با یادگیری و شرکت در دوره آموزش تبلیغات گوگل ادوردز به رشد کسب‌وکار خود کمک کنند و با یادگیری روش‌های بهینه سازی تبلیغات، هزینه آن را برای خود کاهش داده و مشتریان بیشتری را جذب کنند. شناخت زمان آنلاین بودن مخاطبان و محدوده جغرافیایی آن‌ها یا حتی شناسایی اینکه کاربران از موبایل بیشتر استفاده می‌کنند یا دسکتاپ از جمله مواردی هستند که دانستن آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا برای وب‌سایت و تبلیغات خود بهتر برنامه‌ریزی کنید.

برند سازی با گوگل ادوردز

بیشتر کسب‌وکارها از گوگل ادز برای برند‌سازی استفاده می‌کنند. برای آن‌ها شناخته شدن برندشان مهم‌تر از فروش محصولات یا خدماتشان می‌باشد. بسیاری از وب ‌سایت‌ها برای اینکه در بین رقبای خود قدرتمندتر باشند، از تبلیغات گوگل استفاده می‌کنند چرا که آن‌ها با این کار پررنگ‌تر رقبای خود دیده خواهند شد.

انعطاف پذیری بالا

گوگل ادوردز قابلیت انعطاف پذیری با سرویس های دیگر بازاریابی مانند گوگل آنالیتیکس را دارد که با استفاده از آن ها می‌توانید اطلاعات دقیق تری درباره نحوه عملکرد تبلیغات خود به دست آورید.

حتی می توانید از قبل نکاتی مثل اینکه تبلیغات شما در چه ساعت هایی نمایش داده شود، به چه کاربرانی، یا در کدام محدوده جغرافیایی یا چه دستگاه هایی را مشخص کنید تا از این طریق از کلیک های بدون بازده و بی اثر جلوگیری شود. همچنین می توانید کلمات کلیدی خود را برای نمایش تبلیغ خود تغییردهید و نتایج را مورد بررسی قرار دهید. 

جلب توجه جستجوکنندگان محلی

برای بیشتر کسب‌وکارها که قصد دارند بیشترین فروش را در محدوده جغرافیایی خود داشته باشند، می‌توانند با فعال کردن گوگل مپ google maps سریع‌تر مخاطبین خود را شناسایی و به هدف خود نزدیک‌تر شوند.

شیوه‌های تبلیغات در گوگل ادوردز

شیوه تبلیغات ادوردز

گوگل معمولاً برای تبلیغات از 4 روش استفاده می‌کند که بسیار کاربردی‌تر هستند. این 4 روش به شرح زیر می‌باشند.

تبلیغات در نتایج جستجو

ساده‌ترین روش در تبلیغات گوگل این روش می‌باشد که با علامت  Ad در کنار جستجوها به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید.

تبلیغات ویدیویی

دومین روش تبلیغات به‌صورت ویدئویی هستند که در پلتفرم‌های وابسته به گوگل مانند یوتیوب انجام می‌شوند. کلیپ‌های 5 ثانیه یا بیشتر که در بین فیلم‌های در حال پخش یوتیوب نمونه‌ای از این تبلیغات هستند.

تبلیغات نمایشی

بنرهای تبلیغاتی که در بعضی از وب ‌سایت‌های پربازدید دیده می‌شوند، نمونه این تبلیغات گوگل هستند.

تبلیغات در اپلیکیشن‌ها

این تبلیغات که شبیه تبلیغات نمایشی هستند در بازی های موبایلی نمایش داده می‌شوند.

اهمیت استفاده از گوگل ادوردز

طبق نتایج به‌دست‌آمده، تبلیغات گوگل تأثیر چندانی بر روی رتبه اصلی سایت شما ندارد. ولی می‌توان از آن برای جذب ترافیک بیشتر و مشتری بیشتر استفاده کرد.برای استفاده از این سیستم تبلیغاتی، بهتر است با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید و اصطلاحات عمومی گوگل را یاد بگیرید. اگر تازه‌کار هستید، حتماً از شرکت‌هایی که نماینده رسمی گوگل هستند، کمک بگیرید تا هزینه تبلیغات گوگل خود را کاهش دهید.

در حالت کلی گوگل ادوردز یک شیوه عالی است، اما باید در کنار این تبلیغات، توانایی جذب مشتریرا نیز داشته باشید، اگر وبسایت شما ظاهر جذابی نداشته باشد یا قیمت محصولات یا خدمات شما مناسب نباشد، این تبلیغات برای شما سودی نخواهد داشت.

همان طور که می دانید تبلیغات در گوگل ادوردز کسب و کار شما رو کاملا متحول می کند پس در هر زمینه شغلی که هستید، برای اینکه در کسب و کارتان موفق باشید وتبلیغات هدفمندی را در زمینه کاریتان داشته باشید از این سیستم تبلیغاتی استفاده کنید.