در حال حاضر، روش‌های مختلفی برای حمل ‌و نقل بار و یا محموله مورد استفاده قرار می‌گیرد و وسایل نقلیه متفاوتی نیز برای این کار در نظر گرفته می‌شود. در بسیاری از موارد، وقتی فردی قصد دارد بار و یا محموله‌ای را به استان و یا مکانی دیگر، انتقال دهد با سوال‌هایی مواجه می‌شود. از جمله این سوالات می‌توان به این موارد اشاره کرد که این ‌بار قرار است چگونه جابجا شود. چه وسیله‌ نقلیه‌ای برای جابه‌جایی این محموله، مناسب‌تر است و یا از انواع باربری خرده بار و یا بارهای دربستی، کدام یک بهتر است. در این مقاله قصد داریم در این زمینه مطالبی را مطرح نماییم.

انواع باربری زمینی

لازم است بدانید که بهترین گزینه و حالت مطلوب باربری، بسته به تناسب نوع سفارش و ابعاد آن در نظر گرفته می‌شود. بنابراین در صورتی ‌که قصد دارید از روش ارسال خرده بار و یا بارهای دربستی استفاده کنید لازم است حتما جوانب مختلف و هم‌چنین تفاوت‌های این روش‌های حمل ‌و نقل محموله‌ها را در نظر داشته باشید.

ارسال بارهای دربستی

انتخاب این گزینه یکی از انتخاب‌های انواع باربری زمینی، در شرایط فعلی است. در صورتی ‌که محموله و بار شما به اندازه‌ای است که کانتینر یک کامیون را پر می‌کند و یا باربند یک وانت را در بر می‌گیرد، می‌توانید از این روش حمل بار استفاده کنید و از طرف دیگر، در صورتی ‌که علاقه دارید حجم کمی از بار را به ‌جای دیگر انتقال دهید اما یک خودروی مخصوص،  مثلا نیسان باربرای این کار شما در نظر گرفته شود لازم است انتخاب شما سفارش ارسال بار به ‌صورت دربست باشد.

لازم به ذکر این نکته است که از نظر اقتصادی، ارسال بار به‌ صورت دربستی، گران ‌قیمت‌تر از خرده بار است. اما از طرف دیگر، این روش ارسال بار، دارای چندین مزیت عمده است. از جمله این مزایا می‌توان به این ‌مورد اشاره کرد که ماشینی که سفارش ‌شده و به‌ صورت دربست، بار شما را جابه‌جا می‌کند با سرعت بسیار بالاتری به محل بارگیری خواهد رسید. بنابراین در مدت ‌زمان کوتاه‌تری نیز تخلیه خواهد شد. از طرف دیگر، لازم است این نکته را نیز در نظر داشته باشید که سفارش وسیله نقلیه به‌ صورت دربست، ایمنی بسیار بیشتری دارد. هم‌چنین از آنجایی ‌که در هنگام حمل ‌و نقل محموله، کالاهای شما در تماس با دیگر انواع کالاها قرار نمی‌گیرد بنابراین احتمال کم‌تری وجود دارد که این محموله، دچار خراش شود و یا آسیب ببیند.

ارسال خرده بار

برای خرده بار و ارسال آن، از اصطلاحات دیگری نیز استفاده می‌شود. از جمله این اصطلاحات، می‌توان به پشت باری و یا کنار باری اشاره کرد و یا روباری را نام برد. در صورتی ‌که کالاهای شما، دارای ابعاد کوچکی هستند، می‌توانید از این روش برای ارسال محموله خود استفاده کنید. از طرف دیگر ممکن است شما علاقه‌ای به پرداخت هزینه کامل یک کامیون و یا وانت نداشته باشید. در چنین شرایطی، سفارش خرده بار برای شما گزینه بسیار مناسب و ایده‌آل است. لازم به ذکر است که این روش ارسال بار، از نظر اقتصادی نیز برای شما به صرفه‌تر خواهد بود. چراکه در این ‌صورت، محموله و کالاهای مورد نظر شما، همراه با کالاهای دیگر مشتریان، به مقصد و محل تخلیه بار، خواهد رسید.

روش اتوبوسی یک روش دیگر ارسال بار است که معمولا شامل بار هایی با حجم کم میشود و شامل چند جعبه و چند بسته که اصولا در صندوق زیر اتوبوس است.

در حالت معمول، این وسیله نقلیه، محموله بار و کالاهای یک یا دو مشتری دیگر را نیز منتقل می‌نماید. بنابراین می‌توان گفت این روش باربری زمینی، بهترین نوع سفارش باربری برای لوازم‌ خانگی است. لذا می‌توانید با انتخاب این روش، اجناس و کالاهایی از قبیل ماشین لباس‌شویی، ماشین ظرف‌شویی، یخچال و یا حتی موتورسیکلت و… را جابه‌جا کنید. در این ‌صورت، مزایایی برای شما ایجاد خواهد شد. از جمله مهم‌ترین این مزایا می‌توان به این ‌مورد اشاره کرد که در چنین وضعیتی، نصف هزینه خودروی دربست را پرداخت خواهید کرد و از طرف دیگر، در زمانی کوتاه می‌توانید بار خود را تحویل دهید و تحویل بگیرید.

اما در نظر گرفتن برخی از نکات نیز در این روش حمل ‌و نقل بار، حائز اهمیت اساسی است. از جمله این موارد و نکات می‌توان به نحوه چیدمان بار مورد نظر اشاره کرد. درحقیقت می‌توان گفت چیدمان صحیح خرده بار و هم‌چنین رعایت ترتیب قرار دادن کالاها در کنار همدیگر و یا روی هم، اهمیت بسیار زیادی دارد تا از این طریق، از آسیب دیدن کالاها پیشگیری به عمل آید.

اما پیش ‌از ارسال بار خود به‌ صورت خرده بار، باید با شرکت باربری مورد نظر، تماس بگیرید و سپس خودرو و وسیله نقلیه مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس ‌از اجرای این اقدامات، محموله خود را به انبار باربری انتقال دهید تا از این طریق، بار شما با کالاهای دیگر مشتریان، جمع‌آوری گردد و سپس در پایانه بار استان مورد نظرتان و یا مقصد و مکانی که در نظر دارید، تخلیه شود. از طرف دیگر، برخی از شرکت‌های حمل ‌و نقل و باربری زمینی، دارای این امکان هستند که خرده بار شما را به ‌صورت درب به درب جمع‌آوری نمایند. در چنین شرایطی، خودروی شرکت باربری در محل مورد نظر شما حاضر می‌شود و سپس بار را از درب منزل و یا شرکت فرستنده تحویل می‌گیرد و در گام بعدی، محموله مورد نظر را تا درب شرکت و یا منزل دریافت ‌کننده بار می‌رساند.