امروزه شاهد عرضه محصولات متنوعی به بازار هستیم که کارکرد و یا خواص آنها برای ما ناشناخته است. بسیاری از تولیدکنندگان برای معرفی محصولات خود اقدام به طراحی کاتالوگ می کنند. کاتالوگ حاوی مجموع اطلاعات جمع آوری شده از کالا و یا محصولات یک شرکت است که مطالعه ی آن اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار مشتریان قرار می دهد.  با توجه به مطالب گفته شده  تمامی شرکت ها لازم است که اقدام به طراحی کاتالوگ کنند زیرا این امر در انجام تبلیغات و بازاریابی بسیار موثر واقع می شود.

 

 قیمت طراحی کاتالوگ

قیمت طراحی کاتالوگ بسته به نوع سلیقه و هزینه در نظر گرفته شده از جانب شرکت ها متغیر است به طور مثال سایز، تعداد صفحات، تصاویر و ... از جمله عواملی هستند که می توانند قیمت طراحی کاتالوگ را تحت تاثیر قرار دهند.  اصولا کاغذ های به کار گرفته شده در کاتالوگ دارای کیفیت بالایی است به همین دلیل قیمت طراحی کاتالوگ و همچنین چاپ آن بسیار وابسته به نوسانات قیمت کاغذ است.

 

اصول طراحی کاتالوگ

در طراحی کاتالوگ باید عوامل مختلفی را مد نظر قرار داد تا کیفیت نهایی کار بالا رود.  در زیر به نکاتی اشاره می شود که در نظر گرفتن آنها می تواند به طراحی اصولی کاتالوگ کمک وافری کند.

 1. زیبایی و انتخاب هارمونی رنگ مناسب یکی از نکاتی است که در طراحی کاتالوگ باید مورد توجه قرار گیرد. رنگ های به کار رفته در کاتالوگ باید با برند شرکت همخوانی داشته باشد از طرف دیگر لازم است به گونه ای انتخاب شوند که مخاطب را جذب کنند.
 2. فونت مطالب نوشته شده در کاتالوگ از جمله موارد دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. در وهله اول فونت باید خوانا باشد و همچنین از نظر اندازه در حد مناسبی باشد به گونه ای که هم با سایز کاتالوگ همخوانی داشته باشد و هم مطالعه آن به چشم فشاری وارد نکند. در نهایت باید به این نکته دقت کرد که فونت باید ثابت باشد و در کل متن تغییر نکند.
 3. یکی از عوامل دیگری که می تواند موجب جذب مخاطبان شود عکس های به کار رفته در کاتالوگ است. عکس ها باید به خوبی گویای هویت محصول باشد.
 4. اطلاعات آمده شده در کاتالوگ نباید به صورت تیتر باشد بلکه باید جامع، کامل و مطابق با واقعیت باشد.
 5. متن نوشته شده برای کاتالوگ باید گویا و روان باشد. نباید در آن از کلمات تخصصی و مشکل استفاده شود.

h2

کاتالوگ

ویژگی یک کاتالوگ خوب

کاتالوگی در دسته کاتالوگ های خوب قرار می گیرد که ویژگی هایی به شرح زیر داشته باشد.

 1. همانطور که گفته شد کاتالوگ کتابچه کوچکی به شمار می آید که محصول را معرفی می کند به همین دلیل از نظر اندازه باید به گونه ای طراحی شود که قابل حمل شود. همچنین باید مطالب گنجانده شده در آن بسیار مختصر و مفید باشد تا مطالعه ی آن نیازمند زمان زیادی نباشد.
 2. یکی از مهمترین اصول تبلیغات و بازاریابی صداقت است. در طراحی کاتالوگ باید مطالب به گونه ای تعریف شود که با واقعیت کالا و یا محصول معرفی شده همخوانی داشته باشد. لازم به ذکر است هر گونه اغراقی در این زمینه می تواند منجر به از دست دادن مشتری ها شود.
 3. کاتالوگ باید جامع و کامل باشد به گونه ای که مطالعه آن جای هیچ سوالی را برای مشتری باقی نگذارد.
 4. در طراحی کاتالوگ باید به درستی بین تصاویر و متن توازن برقرار شود. این امر به اثر گذاری متن و زیبایی کاتالوگ کمک می کند.
 5. تنوع رنگی و رنگ های انتخاب شده از جمله عواملی هستند که می توانند بر دیدگاه مشتری اثر داشته باشند بنابراین انتخاب رنگ های مناسب از جمله عوامل دیگری است که می تواند موفقیت طراحی کاتالوگ را تحت  تاثیر قرار دهد.
 6. از نظر تعداد صفحات نمی توان الگوی خاصی را برای کاتالوگ تعریف کرد اما پیشنهاد بر تعداد صفحات کمتر است.
 7. عکس های به کار رفته در کاتالوگ باید کاملا حرفه ای باشد. نباید برای معرفی محصولات و تهیه عکس از دوربین های معمولی و عکس های بی کیفیت استفاده کرد. در عکس های حرفه ای نورپردازی بسیار حرفه ای انجام می شود به همین دلیل کیفیت آن متمایز از عکس های گرفته شده با گوشی موبایل است.
 8. استفاده از روکش های سلفونی و یا یووی موضعی برای کاتالوگ می تواند منجر به افزایش جلوه کاتالوگ شود. به تولید کنندگانی که فارغ از قیمت به دنبال ظاهر زیبا برای کاتالوگ خود هستند استفاده از این روکش ها توصیه می شود.

تفاوت کاتالوگ با بروشور

بسیاری از شرکت ها تمایزی بین کاتالوگ و بروشور قائل نیستند اما باید گفت این دو با هم تفاوت های بسیاری دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

 1. اگر به دنبال ارائه اطلاعات جامعی از محصول خود هستید باید اقدام به طراحی کاتالوگ کنید زیرا در بروشور تنها مطالب جزئی و مختصری قرار می گیرد.
 2. بروشور اصولا برای مصرف کنندگان و به عنوان راهنمای محصول چاپ می شود این در حالی است که کاتالوگ متخصص فروشنده و توزیع کننده محصول است تا بتواند اطلاعات جامعی را از محصول ارائه دهد.
 3. همانطور که گفته شد برای چاپ کاتالوگ از کاغذهای سنگین و با کیفیت  استفاده می شود به همین دلیل قیمت طراحی کاتالوگ بالاتر از بروشور است. بروشور را می توان در کاغذهای معمولی چاپ کرد.

h3

طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ خلاق شرکت نگاران

تمامی موارد ذکر شده در بالا به اهمیت طراحی اصولی کاتالوگ اشاره دارد. با توجه به اینکه کاتالوگ در بازاریابی و تبلیغات اثر شگرفی دارد بهتر است طراحی آن  اصولی و درست انجام شود. شاید قیمت طراحی  و چاپ کاتالوگ برای بسیاری از شرکت ها بالا باشد اما باید به این نکته توجه داشت که اثرات آن بر فروش در طولانی مدت می تواند جبران کننده باشد. طراحی کاتالوگ باید اصولی و درست صورت گیرد به همین دلیل باید آن را به دست متخصصان این امر سپرد. شرکت نگاران دارای سال ها تجربه در زمینه طراحی تخصصی کاتالوگ است. این شرکت با نیروهای متخصص و با تجربه خود همواره در ایده پردازی و طراحی ایده آل کاتالوگ موفق عمل کرده است به همین دلیل هر تولید کننده ای می تواند با طیف خاطر به این شرکت اعتماد کند.