در این مقاله در رابطه با نحوه موفقیت در کنکور توضیح داده شده است و راهکارهایی بسیار عالی در پاسخ به سوال چگونه کنکور قبول شویم ارائه شده است. اگر می خواهید در کنکور رتبه برتر شوید حتما این مقاله را بخوانید.

یکی از مهمترین مواردی که برای موفقیت و قبول شدن در کنکور باید در نظر بگیرید این است که تا جایی که برای شما ممکن است زودتر شروع کنید. هر چه زوذتر شروع کنید بهتر است. اگر می خواهید در کنکور تجربی موفق شوید و مثلا رشته پزشکی را قبول شوید و یا قبولی در کنکور انسانی در رشته های خوب مانند حقوق و وکالت و ... را در نظر دارید حتما باید زودتر شروع کنید. اگر سوالاتی مانند اینکه چگونه برق شریف قبول شویم و .... دارید حتما این نکته مهم را در نظر داشته باشید. البته فقط زود شروع کردن برای موفقیت در کنکور کافی نیست ولی بسیار مفید و کمک کننده است. ممکن است در مدت کم بتوانید برای کنکور درس بخوانید و قبول شوید ولی اینکه مثلا بخواهید در یک ماه رتبه برتر کنکور شوید و رشته های خیلی عالی را قبول شوید بعید است مگر اینکه پایه درسی شما خیلی قوی باشد. نکته دیگر اینکه باید در مسیر درست باشید و با برنامه ریزی پیش بروید. سعی کنید برنامه خوبی برای خودتان داشته باشید و با نظم و تعهد از وقتی که دارید بهترین استفاده را بکنید. ساعت مطالعه خودتان را در طول روز افزایش دهید و در ضمن کیفیت آن را هم بیشتر کنید و حین مطالعه تمرکز بالایی داشته باشید. برای خودتان هدفی را مشخص کنید (مثلا قبول شدن در رشته مورد علاقه خودتان) و با نگاه کردن به آن و مرور آن به صورت مرتب انگیزه خودتان را بیشتر و بیشتر کنید.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید: 20 توصیه عالی و کاربردی برای موفقیت و قبول شدن در کنکور

درس خواندن برای کنکور تجربی، ریاضی، انسانی، زبان و ... کار سختی نیست. باید با برنامه ریزی پیش بروید و کتاب های درسی را به صورت کامل بخوانید و بر آنها مسلط شوید. مرور را هم مد نظر داشته باشید. در مرحله بعد سراغ تست زنی بروید. بدون خواندن کتاب درسی تست نزنید. در ضمن، تکنیک های تست زنی درست را هم آموزش ببینید. در نظر داشته باشید شما اگر رتبه خوبی کسب کنید برای قبول شدن در بسیاری از رشته ها کفایت می کند و لازم نیست به خودتان خیلی سخت بگیرید و از خودتان بپرسید چگونه رتبه 1 کنکور شویم و یا بخواهید حتما رتبه زیر 10 کنکور شوید. برای بسیاری از رشته های خوب مانند پزشکی، داروسازی، مهندسی برق، مکانیک و .... رتبه 3 رقمی و حتی رتبه های زیر 5000 کشوری هم کفایت می کند. البته سعی کنید بهترین رتبه ممکن را داشته باشید اما به خودتان استرس وارد نکنید. در آزمون های آزمایشی کانون فرهنگی و گاج و ... شرکت کنید تا بتوانید خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید. کتاب های شامل تست استاندارد مطالعه کنید و هر کتابی را نخوانید. باید روی وقت خودتان حساس باشید و بهترین منابع کنکور را مورد استفاده قرار دهید. تست های کنکور سال های قبل بسیار مفید و خوب است و سعی کنید چنین تست هایی را بزنید. یاد بگیرید به تستی که بلد نیستید پاسخ ندهید تا نمره منفی نگیرید. اگر می خواهید در کنکور با رتبه خوب قبول شوید حتما این موارد را مد نظر داشته باشید.

خلاصه برداری کنید و تست های مهم را علامت بزنید

 در ایامی که در حال مطالعه برای کنکور هستید وقتی تست می زنید و یا درس می خوانید مهمترین نکات را یادداشت نمائید. شاید برای بسیاری از افراد این سوال وجود داشته باشد که برای موفقیت در کنکور چه باید کرد؟ یک پاسخ بسیار مناسب این است که در طول ایام کنکور مهمترین نکات را یادداشت نمائید و در ایام جمع بندی این موارد را دوباره بخوانید. یک ماه مانده به کنکور شما زمان زیادی برای مطالعه دوباره تمام دروس و کار کردن تمام تست ها ندارید. این جزوه های خلاصه ای که یادداشت کرده اید در این ایام می تواند بسیار مفید باشد. سوال دیگری که شاید برای شما مطرح باشد این است که رتبه های برتر کنکور از چه زمانی شروع کردند؟ همانطور که گفته شد موفق ترین افراد در کنکور دو یا سه سال قبل از کنکور مطالعه را شروع نموده اند و این مواردی که گفته شد را رعایت کرده اند. شاید در اینترنت و سایت های مختلف دیده باشید که رتبه های برتر بعد از کنکور جزوات خودشان را به فروش می رسانند. این افراد حین درس خواندن و تست زنی یادداشت برمی دارند و در ایام جمع بندی دوباره مطالعه و مرور می نمایند. البته باز هم باید سعی کنید سرعت خوبی داشته باشید و به بهانه یادداشت جزوه زمان خیلی زیادی را از دست ندهید. اخبار کنکور سراسری را از بخش کنکور سایت سازمان سنجش به صورت مرتبط دنبال کنید تا در جریان آخرین تغییرات باشید.

3 نکته مهم برای موفقیت در ریاضی و فیزیک کنکور

1- ریاضی را عالی بخوانید: برای موفقیت در کنکور ریاضی، درس ریاضی بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین روی درس ریاضی حساب ویژه ای باز کنید و آن را خیلی خوب بخوانید. قبل از هر چیز سعی کنید با یک مطالعه عمیق و مفهومی درس ریاضی و مباحث ارائه شده در ان را به خوبی فرا بگیرید. تعاریفی که ارائه می شود را بفهمید و مفاهیم را درک کنید. یادگیری اولیه از طریق تست زدن فایده ندارد چون تمامی مطالب ممکن است پوشش داده نشود. بنابراین برای مطالعه اولیه ریاضی کنکور از خود کتاب درسی و جزوات کلاسی استفاده نمائید. در ضمن، این 10 نکته مهم برای موفق شدن در ریاضی کنکور را هم بخوانید.

2-  فیزیک را مفهومی بخوانید: فیزیک مانند ریاضی فقط فرمول و رابطه نیست. فیزیک را باید خوب درک کنید و بفهمید. روش های حل میانبر که پایه علمی دارد را هم آموزش ببینید. از جمله عوامل دیگری که می تواند نقش بسزایی در موفقیت شما در فیزیک کنکور داشته باشد مطالعه کتاب درسی است. در بسیاری از موارد دانش آموزان چون کتاب درسی به راحتی و با قیمت کم در دسترس همه قرار دارد آن را کم اهمیت تلقی کرده و سعی می کنند بدون مطالعه آن سراغ کتابهای کمک آموزشی زرق و برق دار و گرانقیمت بروند و تصور می کنند این کتابها به نسبت کتاب اصلی مطالب مفیدتری دارد. استفاده از این کتابها خصوصا اگر از انتشاراتی های معتبر باشد اشکالی ندارد ولی سعی کنید کتاب اصلی خودتان را در اولویت اول قرار دهید. متن کتاب درسی را خوب بخوانید و تمرینات آن را حل کنید. ممکن است همین نکاتی که در تمرینات کتاب وجود دارد در قالب تست کنکور در کنکور به شما داده شود. بهترین روش این است که در کلاسهای مدرسه حضور کامل داشته باشید، در صورت لزوم از کلاسهای خصوصی استفاده کنید، درس را مرور نمائید، متن کتاب درسی را خوب بخوانید و تمرین و مسئله حل کنید و در نهایت در ادامه تست های استاندارد را با رعایت روشهای درست تست زنی کار کنید. اگر این روند را در نظر داشته باشید و مراحل آن را به خوبی انجام دهید کسب درصد بالا در فیزیک کنکور و یا هر درس دیگری کاملا ممکن است.

3-  برنامه ریزی دقیقی داشته باشید: برای اینکه در ایام کنکور بر درس ها خوب مسلط شوید و برای مطالعه همه ی درس ها وقت کافی داشته باشید باید یک برنامه ریزی دقیق و منظم داشته باشید. برای رسیدن به هدف باید برنامه ریزی صحیح داشته باشید. (شامل برنامه های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت) بدون برنامه ریزی صحیح تلاش های شما نتیجه ی مطلوب نخواهد داشت. برنامه ریزی صحیح، مدیریت زمان را در اختیار شما قرار می دهد و شما را از سردرگمی رها می سازد، مسیر رسیدن به هدف را روشن می سازد و هر زمان شما را متوجه می سازد که تا رسیدن به هدف چه فاصله ای باید طی کنید. توجه داشته باشید که هر دانش آموز باید روش صحیح برنامه ریزی کوتاه مدت (هفتگی) را شخصا فراگیرد و برای خود برنامه بنویسد.

نحوه کسب درصد بالا در ریاضی کنکور

اگر بخواهید در کنکور ریاضی را خوب بزنید باید مطالب را به صورت عمقی و پایه ای یاد بگیرید. باید در کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و در صورت لزوم کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی شرکت کنید. برای موفقیت در ریاضی کنکور باید درس را خوب مرور نمائید، تمرین و مسئله حل کنید و بر مطالب ارائه شده در کلاسهای تدریس ریاضی مسلط شوید. برای کسب درصد بالای ریاضی کنکور باید خوب تست کار کنید و تست ها را با در نظر گرفتن زمان استاندارد بتوانید بزنید. برای انجام تمامی این مراحل داشتن پشتکار و اراده لازم است. باید هدف واضحی برای خودتان ترسیم کنید (مثلا: درصد ریاضی من در کنکور بالای 80 درصد است) و در ادامه برای رسیدن به آن تلاش کنید و با پشتکار کارهایی که گفته شد و لازم است را انجام دهید.

تعیین هدف و اهمیت آن برای قبولی در کنکور

برای موفقیت در تحصیل، موفقیت در کنکور و موفقیت در هر کاری در شروع کار باید هدف واضح و مشخصی داشته باشید. ابتدا خواسته خود را به وضوح مشخص نمائید. اگر برای کنکور درس می خوانید، تعیین کنید که چه رتبه ای می خواهید در کنکور کسب نمائید. هدف خود را واضح، مشخص و به زبان حال ساده و به صورت مثبت بنویسید. به عنوان مثال: رتبه من در کنکور امسال 200 است. نوشتن هدف به صورت مقابل مناسب نیست: رتبه من در کنکور امسال 200 خواهد بود. مصاحبه رتبه های برتر کنکور را مطالعه کنید (مثلا بر روی این لینک کلیک نمائید تا مصاحبه افرادی که با موفقیت در کنکور قبول شده اند را ببینید) تا از آنها الگو بگیرید و رمز موفقیت آنها را متوجه شوید.

تست زنی صحیح و اصولی رمز کسب رتبه برتر در کنکور

به منظور آمادگی برای کنکور، در کنار مطالعه و حل تمرین و مرور، یکی از مواردی که باید در برنامه شما گنجانده شود، تست زنی صحیح و اصولی است. هر چه تعداد تست هایی که کار می کنید بیشتر باشد، تسلط شما بر درس ریاضی افزایش خواهد یافت. در ابتدای کار تست ها را یکی یکی و بدون لحاظ کردن وقت بزنید. بعد از مدتی سعی کنید تست های ریاضی را به صورت زمان بندی شده و 10 تا 10 تا و یا با تعداد بیشتر بزنید. در جلسه کنکور هم باید درست تست بزنید. مواظب باشید که اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانستید، به طور حدسی و تصادفی به انتخاب یکی از چهار گزینه نپردازید، زیرا در صورت انتخاب پاسخ غلط، نمره منفی برایتان منظور خواهد شد، همچنین که اگر به سوالی پاسخ نداده‌اید، در پاسخنامه اشتباها در جای سوال قبلی که به آن پاسخ نداده‌اید، گزینه‌ای را سیاه نکنید، بلکه کنار شماره سوال در پاسخنامه علامت بگذارید تا دچار اشتباه نشوید. در کنار داشتن یک مدرس خصوصی کنکور خوب هم می تواند برای کسب رتبه برتر در کنکور بسیار مفید باشد.

تکنیکهای تست زنی را یاد بگیرید

همه ی مواردی که گفته شد و تمام توصیه ها در نهایت برای این است که بتوانید در جلسه کنکور خوب تست بزنید و در کنکور رتبه خوبی کسب نمائید. بسیاری از دانش اموزان در امتحانات مدرسه خوب عمل می کنند و نمرات بسیار خوبی هم می گیرند ولی در پاسخگویی به تست های کنکور ضعیف عمل می کنند. این دانش اموزان درس را خوب بلد هستند و به صورت مفهومی آن را یاد گرفته اند ولی با تکنیکهای تست زنی آشنا نیستند. به هر حال نوع امتحان کنکور با امتحان مدرسه متفاوت است. باید زمان را هم در نظر بگیرید. در ابتدای کار تست هایی را که بلد هستید پاسخ دهید. تستهایی که می دانید وقت گیر است ولی قابل پاسخ دادن هستند و آنها را بلد هستید را علامت بزنید که بعدا پاسخ دهید. در منزل تکنیکهای تست زنی را تمرین کنید و از مدرسین و مشاورین کنکور هم کمک بگیرید

حین مطالعه برای کنکور خلاصه نویسی کنید

یکی از نکته هایی که باعث می شود تمرکز دانش آموزان در هنگام مطالعه بیشتر شود، خلاصه نویسی است. یادداشت برداری یعنی خیلی خلاصه نکات کلیدی هر درس را برای خود بنویسید. حتما ارتباط معناداری بین مطالب قبلی که خوانده اید و مطالب جدیدی که می خوانید برقرار کنید. مثلا وقتی یک پاراگراف جدید را می خوانید، برای خودتان تحلیل کنید که محتوای این پاراگراف با پاراگراف قبلی چه ربطی دارد این کار باعث می شود که درس در ذهن تان تثبیت شود.در گام چهارم باید درس هایتان را طبق یک برنامه مشخص مرور کنید و اگر می توانید سوالات امتحانی آن درس را هم حل کنید تا با همه نکات درس آشنا شوید.

شرکت در آزمون آزمایشی معتبر و قبولی در کنکور

در یکی از آزمون های آزمایشی معتبر شرکت کنید تا نقاط ضعف و قوت خود را بیابید. سعی کنید بر اساس برنامه های میان مدت و بلند مدت برگزار کننده ی آزمون پیش بروید. این اقدام به شما در داشتن برنامه های بلند مدت و میان مدت کمک زیادی می کند و خیالتان را از این بابت راحت می کند. توجه داشته باشید که نتایج این آزمونها نباید شما را مغرور و یا مایوس کند. تجربه نشان داده که تغییر در روند نتایج آزمونهای آزمایشی بارها و بارها اتفاق افتاده است، این بستگی به شرایط شما دارد.

5  توصیه کلیدی برای برنامه ریزی درست و موفق کنکور

1- برنامه ریزی شما برای کنکور باید مختص خودتان باشد. می توانید از برنامه ریزی دیگران ایده بگیرید و نکات مثبتی که در برنامه ریزی دیگران وجود دارد را در برنامه خودتان هم اعمل نمائید. ولی در نهایت باید برای خودتان برنامه مخصوص خودتان را داشته باشید.

2- برنامه ریزی شما برای کنکور باید مطابق با عادتها و سلیقه خودتان باشد. مثلا اگر شما صبح زود بازدهی بالاتری برای مطالعه دارید، در برنامه ریزی خودتان برای کنکور باید دروسی که سخت تر و مشکل تر هستند را در صبح زود قرار دهید.

3- برنامه ریزی برای کنکور باید متعادل باشد. به این معنی که در آن به همه دروس بر اساس اهمیت آنها زمان اختصاص داده شده باشد و در ضمن برای استراحت و کارهای دیگر هم زمان در نظر گرفته باشید. برنامه را آنقدر سخت گیرانه در نظر نگیرید که نتوانید ادامه دهید.

4- هیچ برنامه ای به صورت 100 درصد قابل اجرا نیست. چون به هر حال ممکن است اتفاقاتی پیش بیاید که قبلا پیش بینی نشده بود. اگر بخش از برنامه اجرا نشد، ایرادی ندارد. برنامه را به صورت کلی کنار نگذارید و دوباره ادامه دهید.

5- ممکن است برنامه شما برای کنکور و نحوه برنامه ریزی شما در مراحل اولیه آن خیلی کارا و موثر نباشد و اجرای آن سخت باشد. باز هم ایرادی ندارد. مرحله به مرحله برنامه ریزی خودتان را اصلاح کنید تا نتیجه مطلب بدست آید.