فرقی نمی کند کسی که دچار مشکل ریزش مو شده است، خانم است یا آقا! در هر صورت این مشکل برای فردی که درگیرش می شود، ناراحت کننده است و بر میزان اعتماد به نفس او تأثیر می گذارد. با این حال اگر یک مرد کچل از کنار ما عبور کند، برای بار دوم بر نمی گردیم او را ببینیم اما اگر یک خانم کچل از کنارمان عبور کند، عکس العمل ما چه خواهد بود؟

t1

مطالعات نشان داده اند ریزش مو در مردان و زنان، تأثیرات روانشناختی زیادی دارند که باعث می شوند فرد تصویر خوبی از خودش نداشته باشد و اعتماد به نفسش پایین بیاید. یا حتی در برخی از موارد دچار افسردگی شود.

متخصصان در این مورد اتفاق نظر دارند که زنان به طور قابل توجهی نسبت به مردان از ریزش مو رنج برده و دچار مشکلات عاطفی می شوند.

ریزش مو در یک زن از نظر روحی چنان ویرانگر است که می تواند دامنه وسیعی از مسائل اجتماعی و عاطفی را درگیر کرده و بر کیفیت کلی زندگی تأثیر منفی بگذارد. بسیاری از زنان به دلیل ریزش موی خود از موقعیت های اجتماعی عقب نشینی می کنند، عملکردشان کاهش یافته و حتی زندگی سالم آن ها تغییر می کند. برای مثال ممکن است از ورزش، حفظ تناسب اندام یا درمان بیماری های دیگری که درگیرشان می شوند، دوری کنند.

چرا ریزش مو برای زنان سخت تر است؟

دلیل این موضوع بیشتر به درک جامعه از زیبایی بر می گردد. برای یک زن، مو نمادی از زیبایی و غرور است و در واقع این تصور ایجاد شده است که مو همان چیزی است که به یک زن، جذابیت و زنانگی می دهد. جامعه فشار زیادی را برای زیبا بودن به زنان وارد می کند و برای مثال اینطور جا افتاده است که اگر زنی موهایش را از دست بدهد، دیگر زیبا نیست و حتی اگر آرایش کند هم مسخره به نظر می رسد.

البته اینکه زنان بیشتر از مردان در مواجه با چنین مشکلی از نظر عاطفی آسیب می بینند، به این معنی نیست که مردان دچار مشکل نمی شوند. از نظر مردان هم موهایشان نشان دهنده مردانگی آن ها است و زمانی که موهایشان را از دست می دهند احساس می کنند دیگر به اندازه قبل مردانگی و جذابیت ندارند.

راه های مقابله با جنبه های عاطفی ریزش مو

اما این سوال پیش می آید که چه کار باید کرد؟ وقتی فردی دچار ریزش مو می شود برای کمتر کردن تأثیرات روانشناختی ناشی از آن چه کار باید بکند؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که در اولین قدم فرد باید به یک متخصص پوست و موی خوب مراجعه کرده و علت این ریزش مو را بفهمد. ریزش مو به دلایل مختلفی اتفاق می افتد و گاهی موقتی است یا با شروع درمان، مو ها به حالت اولیه خود بر می گردند. جدای از این مورد برای کمتر شدن احساس های منفی ناشی از ریزش مو، راه های دیگری هم وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

  1. به خودتان یادآوری کنید که دوستان و خانواده شما، شما را به خاطر خودتان دوست دارند و تعداد موهای روی سر شما، تأثیری بر میزان ارزش شما ندارد.
  2. از دیده شدن موهایتان خجالت نکشید. به علاوه می توانید از آرایشگران حرفه ای کمک بگیرید تا با یک مدل موی مناسب، موهای شما را بهتر نمایش دهند.
  3. اگر ریزش مو باعث شده زندگی عاطفی شما دچار اختلال شود، با یک روانشناس خوب صحبت کرده و برای بهتر شدن حالتان از او کمک بخواهید.
  4. امیدوار باشید که موهایتان ممکن است دوباره رشد کند. همانطور که گفتیم ریزش مو دلایل زیادی دارد و اکثر اوقات قابل درمان می باشد.
  5. در نهایت اگر ریزش موهای شما اصلا درمانی نداشته باشد، جای نگرانی نیست و شما می توانید از روش های کاشت مو کمک بگیرید. علم پزشکی و راهکارهای زیبایی آنقدر پیشرفت کرده اند که این مشکل شما را حل کنند. کافیست به یک متخصص پوست و مو یا کلینیک زیبایی خوب مراجعه کنید و از یک پزشک با تجربه کمک بگیرید.

اما نکته مهمی که نباید از آن غافل شوید، انتخاب یک پزشک خوب است. همانطور که اگر دچار دندان درد شوید، به دنبال یک دندانپزشک حرفه ای و باتجربه می گردید، درمان های زیبایی و کاشت مو هم به تخصص و مهارت زیادی نیاز دارد که تنها از یک پزشک حرفه ای بر می آید.

چطور یک پزشک خوب پیدا کنم؟

پیدا کردن یک پزشک خوب اگرچه اهمیت زیادی دارد اما خیلی سخت به نظر نمی رسد. چرا که این روزها حجم اطلاعات اینترنت بسیار بالا رفته است و شما با یک سرچ ساده می توانید نتیجه خیلی خوبی بگیرید. البته منظورم از سرچ کردن این نیست که مرورگر اینترنت را باز کرده و سرچ کنید: "متخصص پوست و موی خوب در کرج".

بلکه قبل از سرچ کردن آدرس یک دکتر خوب، درباره کاری که می خواهید انجام دهید حسابی تحقیق کنید. یعنی اگر قصد کاشت مو دارید، راجع به انواع روش های کاشت مو، مزایا و معایب هر روش، هزینه و میزان پاسخگویی آن روش تحقیق کنید. و زمانی که اطلاعاتتان به حد مطلوبی رسید می توانید با خیال راحت این بار برای پیدا کردن یک پزشک خوب سرچ کنید. البته در طول این سرچ ها ممکن است سردرگم شده و بین سایت های مختلف و حجم زیاد اطلاعاتشان گم شوید.

پیشنهادم به شما این است که برای اینکه دچار چنین مشکلی نشوید، از سایت های معرفی پزشکان مانند سایت معرفی پزشکان کرج تبلیغ استفاده کنید. در این صورت لیستی از بهترین متخصصین پوست و مو یا کلینیک های زیبایی در اختیار شما قرار می گیرد که می توانید با دیدن نمونه کارهای پزشکان و نظرات مراجعه کنندگان قبلی، راحت تر تصمیم بگیرید.