ارائه خدمات گردشگری و تفریحی همیشه یک بازار خوب با حاشیه سود مناسب و تضمین شده دارد. اما احداث یک سفره خانه شرایط و ضوابط خاصی دارد که با دانستن آن به راحتی میتوان وارد این حوزه شد.

 

 

تاریخ نشان میدهد که ایرانی ها در به هم آمیختن هنر٬ رنگ، نو ر و معماری افراد بسیار خلاقی هستند. از این رو هر چقدر که کتاب تاریخ را ورق بزنید با تصاویری رویایی از مکان هایی با حس های ناب طرف میشوید. علت اینکه هر کدام از ما به سمت این مکان ها کشیده میشویم به علت احساس نزدیکی به این آثار است.

 

بهین صنعت یاب - طرح توجیهی

 

 

سفره خانه نیز از قدیم الایام در بین ایرانی ها جایی خوش آب و هوا با منظره ای زیبا و البته خدماتی متفاوت تلقی میشود. به همین دلیل احداث یک سفره خانه سنتی کاری پر سود است و البته که مشتریان تضمین شده خودش را هم دارد.

 

فضای سفره خانه های سنتی عمدا با تزئیناتی همانند : حوض کوچک آب و یا نهر آب مصنوعی همینطور نور پردازی رنگارنگ و البته طرح و نقش های قدیمی معماری ایرانی  پر میشود. البته از یاد نمیتوان برد که نماد ها و مجسمه ها عمداتا از نماد ها و شکل های دوران هخامنشیان٬ دوره صفویه و … انتخاب میشود.

 

همچنین از میهمانان بروی تخت ها٬ آلاچیق ها و صندلی های چوبی میزبانی میشود که روح اصلی سفره خانه را تشکیل میدهد و به نوعی افراد را از فضای مدرنیته خارج می کند.

 

نوع غذاهایی که در این سفره خانه ها سرو می شود معمولا سنتی و محلی است، نوشیدنی ها هم حال و هوای محلی دارند، مهمانان در محیطی مشابه فرهنگ آن منطقه پذیرایی می شوند، کارکنان آموزش های متفاوت می بینند و با لباس های محلی معمولا امور میزبانی را انجام میدهند، محیط بسیار با صفا و دوستانه است، فضای بیرونی اغلب دارند و بیشتر سفره خانه ها  همانطور که گفته شد در فضای بیرونی از مشتریان پذیرایی میشود.

در نتیجه طبخ غذاهای سنتی و چایی و گاها قهوه به همراه برخی از نوشیدنی های فصلی و غذاهای سنتی و فصلی از ویژگی ها آشکار سفره خانه ها است و با استقبال خوبی از سوی گردشگران داخلی و خارجی رو به رو می شود.

 

“معمولا هزینه احداث سفره خانه سنتی نسبت به هزینه احداث رستوران ها به مراتب کمتر می باشد اما می تواند سودآوری و بازدهی برابر با یک رستوران را داشته باشد. "

 

قسمت های اجرایی و فنی سفره خانه به چه شکل است ؟‌

 

موقعیت زمین سفره خانه باید در نواحی خدماتی، تجاری و مسکونی طرح تفصیلی شهر ها باشد.

 همچنین مکان و موقعیت سفره خانه باید دور از مراکز تولید سر و صدا و تاسیساتی نظیر مراکز آموزش نظامی، بیمارستان ها، تعمیر گاه های بزرگ، مدارس و پمپ بنزین باشد. در صورت موافقت سازمان میراث فرهنگی و وجود فضاهای ضروری لازم، با حفظ امانت داری و رعایت اصول نگهداری ، طبق نظر سازمان ذیربط می توان از ساختمان های تاریخی کاروانسراها، قلا و کاخ ها به عنوان سفره خانه استفاده نمود.

 

بهین صنعت یاب - طرح توجیهی

 

 

 حداقل زیر بنای لازم برای کلیه فضاهای فیزیکی سفره خانه شامل (شامل سالن پذیرایی، آشپز خانه، فیلتر بین سالن و آشپز خانه، آبدار خانه، انبار مواد مصرفی، سرد خانه ها، ظرفشویی، لاکر کارکنان، اتاقک البسه مهمانان، دفتر مدیر سفره خانه، سرویس های بهداشتی عمومی، نماز خانه، موتور خانه و پارکینگ سفره خانه)، برای سفره خانه های درجه ۱ و ۲ و ۳ به ترتیب برابر است با: ۵۰۰ متر مربع، ۴۰۰ متر مربع و ۳۰۰ متر مربع

دسترسی به خیابان و عرض گذر این محل خدماتی و گردشگری نیز باید دسترسی مستقیم به خیابان یا کوچه داشته و عرض گذر خیابان نباید کمتر از ۱۲ متر باشد. سفره خانه های در دست تخریب و بازسازی، با عرض گذر موجود مورد تایید می باشد.

نمای ساختمان سفره خانه هم متناسب با درجه آن ، باید کاملا از تزئینات معماری سنتی ایرانی و با استفاده از انواع کاشی و آجر نما، به صورت کاشی کاری هفت رنگ و معرق طوری طراحی شودکه با سر درب و درب ورودی هماهنگی لازم را داشته باشد.

ارتفاع و عرض پله های سفره خانه سنتی نیز قوانین خودش را دارد و در صورت اختلاف سطح و استفاده از پله، ارتفاع پله ها نباید از ۱۷ سانتی متر بیشتر بوده و عزض پله ها نیز از ۱۵۰ سانتی متر کمتر نباشد. همچنین در صورت وجود اختلاف سطح، شیب رامپ ۵% الی ۶% برای میهمانان معلول ویلچردار، باید بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی ایران در نظر گرفته شود.

 

بخش مالی احداث سفره خانه سنتی

احداث این نوع مرکز گردشگری و تفریحی پارامتر های متفاوت و بسیار زیادی دارد. عواملی همانند منطقه ای که میخواهید در آن اجرا کنید و یا مساحت بنا و البته هزینه ای که برای تزئینات و دکور در نظر گرفته اید.

اگر به صورت حداقل در نظر بگیریم هزینه های دبین شکل میشود.

آشپزخانه : شامل وسایل کامل آشپزخانه حدود ۳۰۰ میلیون تومان

تزئینات- دکور - میز و صندلی و سایل لوازم پذیرایی : حداقل ۲۰۰ میلیون تومان

حداقل پرسنل : ۶ نفر با حقوق مصوب وزارت کار

هزینه فضا : کاملا وابسته به محل احداث

به طور کلی برای راه اندازی یک سفره خانه سنتی باید حداقل چیزی در حدود ۱ میلیارد تومان هزینه کرد و این مورد باز هم قابل تغییر است.

برای تامین منابع مالی هم میتوانید رو وام از سازمان گردشگری حساب باز کنید. برای اخذ وام٬ طرح توجیهی و دریافت مجوز ها نیز شرکت بهین صنعت یاب آماده است تا قبل از هرگونه هزینه ای خیال شما را از بابت همه چیز راحت کند و تک تک هزینه ها را قبل از اجرا برایتان محاسبه کند.