آمالگاماتور در اصطلاح ترکیب دو واژه Amalgam یعنی آلیاژی از دو یا چند فلز و ator یعنی عامل می باشد. به طور کلی کاربرد این دستگاه در دندانپزشکی برای ترکیب کردن مواد قالب گیری دندان است. در واقع امروزه به منظور پر کردن دندان ها از ماده ای به نام آمالگام استفاده می شود. این ماده حاوی مواد مختلفی اعم از جیوه و سرب و نقره و مس و ... می باشد.

آمالگاماتور چیست و چه کاربردی دارد؟

همان طور که می دانید امروزه درد و پوسیدگی دندان یکی از مشکلات رایج به شمار می رود. در واقع وقتی که یک بیمار درد دندان ندارد و یا کانال عصبی او بعد از برداشت پوسیدگی به صورت کامل باز نشده است دندانپزشک برای اینکه بتواند به دندان او یک شانس دوباره بدهد و آن را حفظ کند و از کارهای پرهزینه مثل عصب کشی دندان جلوگیری کند اقدام به ترمیم دندان یا همان پر کردن دندان می گیرد. به این منظور از ماده ای به نام آمالگام استفاده می شود.

همان طور که اشاره نمودیم آمالگام متشکل از مواد مختلفی است که از مهم ترین آن ها جیوه است. حال نکته ای که در اینجا قابل تذکر است این است که اگر جیوه با مواد دیگر مخلوط شود به سرعت سفت می شود از این رو آمالگام را به صورت پودری که فاقد جیوه است به فروش می رسانند. هر زمان که دندانپزشک نیازمند آمالگام بود باید این ماده را با جیوه مخلوط کند. از این رو برای مخلوط کردن آمالگام با جیوه نیازمند دستگاهی است که به آن آمالگاماتور می گویند.

در واقع ترکیب آمالگام با جیوه به صورت دستی بسیار دشوار است و به همین دلیل برای اینکه بتوان این دو ماده را به خوبی با هم ترکیب کرد و آن را به صورت خمیری همگن درآورد از دستگاه همزنی به نام آمالگاماتور استفاده می کنند. عملکرد این دستگاه تقریبا شبیه همزن استو به طور کلی می توان گفت که کار دستگاه آمالگاماتور در دندانپزشکی ترکیب و همزدن جیوه و آمالگام است.

طرز کار دستگاه آمالگاماتور

همان طور که اشاره نمودیم آمالگام به صورت پودری فاقد جیوه است و برای اینکه به حالت خمیری درآید باید با جیوه مخلوط شود. این مخلوط شدن باید به سرعت و یکنواخت صورت گیرد به همین دلیل از دستگاه آمالگاماتور استفاده می شود. این دستگاه دارای مخزن هایی جداگانه برای ریختن جیوه و آمالگام می باشد. لذا جیوه و آمالگام را داخل این مخزن ها می ریزند. این دستگاه دارای اهرم یا کنترل کننده ای است که می تواند درصد ترکیب این ماده را تشخیص دهد.

پس از تشخیص مقدار، این دو ماده با مقدار مشخص شده وارد همزن آمالگاماتور می شوند و با هم مخلوط می شوند. پس از اختلاط، به خروجی دستگاه می روند و قابل استفاده می باشند. در واقع آمالگاماتور دستگاهی است که قابلیت ترکیب آمالگام با جیوه را با تعیین مقدار و درصد ترکیب دارد.

امروزه دستگاه های آمالگاماتور در انواع مختلفی موجود در بازار هستند که شامل دستگاه آمالگاماتور ترکیبی، آمالگاماتور کپسولی و آمالگاماتور دو کاره که همان آمالگاماتور پودری و کپسولی است می باشد. یکی از معتبرترین فروشگاه هایی که مشغول به فروش این محصولات می باشد فروشگاه محصولات دندانپزشکی روبیکان است.

انواع دستگاه آمالگاماتور

دستگاه آمالگاماتور کپسولی: در این نوع دستگاه دو کپسول وجود دارد که یکی مخصوص جیوه و دیگری مخصوص آمالگام است. این دستگاه قابلیت تنظیم میزان جیوه و آمالگام را ندارد چرا که شرکت سازنده این دستگاه میزان پودر و جیوه را مشخص کرده و در کپسول ها قرار داده است. لذا نیازی به تنظیم مواد نیست. این نوع آمالگاماتورها نسبت به سایر دستگاه پرکاربردتر هستند.

دستگاه آمالگاماتور ترکیبی: در این نوع دستگاه پودر را داخل محفظه ای می ریزند. در محفظه ای دیگر نیز جیوه ریخته می شود. زمانی که این دستگاه روشن شد این دو ماده به نسبت 80 درصد پودر و 20 درصد جیوه با یکدیگر مخلوط می شوند.

دستگاه پودری و کپسولی (دوکاره): مقدار پودری که در این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد متغیر ولی مقدار جیوه ثابت است. پیچ تنظیم در بغل دستگاه قرار دارد. هر چه این پیچ به سمت مثبت باشد یعنی مقدار پودر بیشتر است و هر چه به سمت منفی باشد یعنی پودر کمتر است.

فایل روتاری neolix چیست؟

یکی دیگر از تجهیزات دندانپزشکی معتبر و به روز که امروزه بسیار پرکاربرد است فایل روتاری neolix است که شرکت روبیکان یکی از معتبرترین شرکت های عرضه کننده این دستگاه است. این دستگاه به منظور درمان ریشه دندان و عصب کشی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه متشکل از فایل هایی است که دارای حرکاتی بسیار ظریف و با دقت و حتی ظریف تر از دست می باشد.

به دلیل پرکاربرد بودن دستگاه روتاری امروزه شرکت های مختلفی مشغول به تولید و عرضه این محصول هستند که یکی از بهترین آن ها فایل روتاری neolix است. در واقع نئولیکس یک شرکت فرانسوی است که توانست برای اولین بار فایل های نیکل تیتانیوم روتاری را در مقیاس صنعتی تولید کند. فرآیند تولید این دستگاه بسیار تمیز و بدون استفاده از روغن انجام می شود. همچنین این دستگاه به صورت طبیعی دارای یک سطح خشن است که خاصیت سایندگی دارد و سبب افزایش سرعت برش این قطعه می شود. این شرکت با بهره گیری از فرایندی جدید و منحصربه فرد موفق به تولید فایل روتاری نیکل تیتانیومی جدیدی در دنیا کرده است.

شما می توانید این فایل روتاری جدید را از شرکت روبیکان با قیمتی بسیار مناسب تهیه نمایید.

خرید تجهیزات دندانپزشکی از روبیکان

شرکت روبیکان یکی از معتبرترین شرکت های عرضه محصولات دندانپزشکی است. این شرکت تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با وجود افزایش ارز در کشور محصولاتی باکیفیت در حد برندهای معتبر و بزرگ خارجی و با قیمتی بسیار مناسب در اختیار مشتریان خود قرار دهد.