دکتر اصغر مرزبان روز یکشنبه افزود: هم اکنون ویروس کرونا سن و جنس نمی‌شناسد چرا که افراد در هر سنی مستعد ابتلا و درگیر شدن با این بیماری هستند.

وی با بیان اینکه قبل از تعطیلات عید نوروز و فروردین، اطلاعات کافی درخصوص ویروس کرونا کسب نشده بود، تصریح کرد: باید به نسبت فراوانی جمعیت شیرخوار، نوزاد و کودک در مقایسه با بزرگسال توجه کرد و بررسی این موارد نشان می دهد که نوزادان نیز به کووید- ۱۹ مبتلا می شوند.

این فوق تخصص نوزادان درخصوص انتقال ویروس کرونا از مادر به نوزاد گفت: مادر باردار به طور معمول ۲ تا سه هفته قبل از اینکه به اتاق زایمان هدایت شوند، اگر در یک محیط آلوده به ویروس قرار گرفته باشد، ریسک ابتلای نوزاد به این بیماری وجود دارد و در این میان اطلاعات جدیدی که به دست آمده از اهمیت این موضوع حکایت دارد.

وی با اشاره به اینکه کودکان، نوزادان هم درگیر بیماری کووید - ۱۹ شده اند، اضافه کرد: نوع علامت بالینی بیماری در این گروه‌های سنی نسبت به قبل و بعد از فروردین متفاوت شده و با توجه به اینکه که چهره این ویروس در هر زمانی، تغییراتی پیدا کرده، برای همین مکانیزم اثری که این ویروس با بدن دارد و واکنش هر سیستم بدنی، در هر شخصی بسته به شرایط بیماری زمینه‌ای و سن و سال، متفاوت است.

مرزبان افزود: بر این مبنا بطور معمول نوزاد متولدشده از یک مادر با علامت بالینی غیرمعمول و تب، باید از نظر عفونت باکتری هم بررسی شود.

به گفته دبیر علمی کرونا نوزادان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی استان زنجان، در صورتی که مادر خیلی بدحال باشد مشخص است که شرایط برای وی برقراری ارتباط با نوزاد مناسب نیست، اما اگر مادر، سرفه‌های غیر معمول و علامت بالینی هم نداشته باشد، می‌تواند با رعایت اصول محافظتی و بهداشتی ازجمله شستن مکرر دست‌ها، ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی، با کمک یک فرد دیگر با نوزاد ارتباط برقرار کند.

وی اضافه کرد: تا کنون هنوز مسجل نشده است که آیا بیماری کرونا از شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود یا خیر، اما به تازگی یک موردی گزارش شده که کرونا از جفت مادر و بند ناف به نوزاد منتقل شده و بعد از تولد علامت‌دار بوده و آزمایش کرونانی او مثبت اعلام شده است.

تاکنون ۳۰۶ هزار و ۷۵۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۱۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۶ هزار و ۹۸۲ نفر رسیده است.