قیمت هرکیلوگرم مرغ گرم که بالا رفته بود اینک کاهش یافته و حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان در تهران به فروش می‌رسد هرچند که این نرخ کماکان هزار تومان بالاتر از نرخ فروش مصوب است.

قیمت قبلی مصوب هر کیلوگرم مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود که در سال جاری با ۲۱۰۰ تومان افزایش به ۱۵ هزار تومان رسید و این اختیار به استانداران مختلف داده شد که با توجه به شرایط استان خود ۵ درصد به نرخ مصوب بیافزاید یا از آن بکاهد شواهد امر نشان می‌دهد که ضمانت اجرایی نداشته است.

بنابراین گزارش افزایش قیمت مرغ دلایل مختلفی مانند کمبود و افزایش قیمت نهاده‌های دام و طیور، تورم اقتصادی جامعه، کاهش جوجه ریزی، رفتار هیجانی و از طرفی صادرات دارد، اما تنها اقدامی که دولت برای رفع این مشکلات آن هم دیر هنگام انجام داده، اخذ عوارض ۵ هزار تومانی صادرات مرغ از ابتدای مرداد است.

در سه ماهه ابتدایی سال جاری ۷ هزار تن مرغ صادر شده و بیش از ۱۳ میلیون دلار ارز آوری داشته است.

والیزاده سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش قیمت مرغ و نهاده‌ها دامی گفت: وزیر جهاد کشاورزی طرحی برای مدیریت بازار مرغ و نهاده‌های دامی به رئیس‌جمهور تقدیم کرده است؛ این طرح موجب یکپارچه سازی تأمین، توزیع و قیمت‌گذاری در این صنعت و در نهایت تعادل قیمت‌ها می‌شود.