در ادامه مهترین بخش های گفت و گوی دکتر مردانی را می خوانید.

♦ درابتدای این بیماری همه دنیا فکر می کردند این ویروس مربوط به دستگاه تنفسی است و دستگاه تنفسی فوقانی یا تحتانی را درگیر می کند و معمولا با تب، سرفه ، خلط و تنگی نفس خود را نشان می دهد.

اما بعد از آن متوجه شدند این بیماری مولتی سیستمی است که تمام ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

♦ علائم این بیماری یکی یکی خود را برزو داد و شناخته شد.مثلا در ابتدا اگر فردی که کهیر داشت به پزشک مراجعه می کرد؛ پرشک احتمال می داد بیمار دارویی مصرف کرده و باعث حساسیت پوستی شده است، اما بعد از آن متوجه شدند کهیر خود یکی از علائم بیماری کرونا است.

♦ کرونا می تواند در پوست علائم متعددی ایجاد کند مثلا؛ در پا ایجاد زخم می کند.

♦ یکی از علائمی که لازم است به آن توجه شود؛ علائم گوارشی است، عمدتا تا ۳۰ درصد در بیماران کرونایی دیده می شود.شروع علائم گوارشی معولا با بی اشتهایی است، بی اشتهایی مفرد و سنگین.. بعد از آن تهوع و استفراغ و بعد از آن دل درد و یا اسهال به همراه دارد.این علائم در کودکان و جوانان بیشتر از بزرگسالان و افراد مسن دیده می شود.

♦ در فصل تابستان بیماری اسهال و استفراغ بسیار مشاهده می شود که می تواند علل مختلفی مثل؛ ویروسی، انگلی، باکتریای و.. داشته بشد اما یکی از علل آن بیماری ویروس کرونا است.

♦ در صورتی که اسهال و استفراغ از حالت طبیعی خارج شود، با حالت معمول متفادت، طولانی تر و باعث بی حالی فرد شود باید حتما بیمار به پزشک و یا بیمارستان کرونایی مراجعه کند.

می توان تست گرفت بعد در مراسمات شرکت کرد؟

♦ خیلی از این تست هایی که برای کرونا گرفته می شود صحیح نیست و نمی توان به آن ها اعتماد کرد.

♦ تست هایی وجود دارد که از طریق دهان و بینی گرفته می شود و جواب این آزمایش 6 تا 24 ساعت طول می کشد، تست دیگری نیز وجود دارد به نام سرولوژی که برای وضعیت اپیدمی لوژی بیمار گرفته می شود و برای تشخص کرونا مناسب نیست.

♦ عده ای از افراد فرصت طلب این آزمایش را با هزینه های بیشتر درب منزل انجام می دهند که اصلا قابل تایید نیستند؛ هر آزمایشی که مخفیانه انجام شود مورد تایید سازمان بهداشت صورت نمی گیرد.

♦ هرگز نمی شود بعد از انجام آزمایش سرولوژی اطمینان از منفی بودن کرونا کرد و در مراسم عروسی، عزا و یا در تجمعات حضور پیدا کنید.