جعفر راستی در مورد جلسه مشترک روز گذشته (یکشنبه) نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مقام معظم رهبری گفت: سخنان مقام معظم رهبری واقعا به روز بود. مباحث ایشان در مورد چالش‌های بین دولت و مجلس بسیار راهگشا بود.

نماینده مردم شبشتر در مجلس یازدهم تأکید کرد: مقام معظم رهبری به درستی حساس‌ترین سال سیاسی کشور را آخرین سال دولت و اولین سال مجلس دانستند. ایشان به تعامل دو قوا تأکید داشتند. ایشان همچنین به رعایت موازین اخلاقی هنگام بیان انتقاد نمایندگان به دولت اشاره داشتند.

راستی همچنین در پاسخ به این پرسش که ضرورت تغییر ادبیات نمایندگان مجلس در بیان تذکرهایی که به دولتمردان داده می‌شود، چه قدر احساس می‌شود، گفت: مقام معظم رهبری گفتند که نمایندگان می‌توانند مطالب را با کمال خونسردی و در عین حال با قاطعیت بیان کنند. البته ایشان دولت را موظف به اجرای قوانینی دانستند که توسط مجلس نوشته می‌شود.

وی با استناد به بیانات مقام معظم رهبری، رعایت موازین اخلاقی را برای جامعه ضروری دانست و در مورد این جلسه گفت: دیدار مجازی امروز ما با کمال صمیمیت انجام گرفت. نکات بیان شده در این جلسه برای دو قوه مقننه و مجریه بسیار راهگشا بود.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم در پاسخ به این پرسش که آیا بعضی نمایندگان در رعایت موازین اخلاقی بیان انتقاد کم‌کاری می‌کنند، اظهار کرد: حضرت آقا شخصا انسان اخلاقی هستند و برخوردهای اخلاقی را می‌پسندند. البته باید به این نکته اشاره کنم که بخشی از تندی نمایندگان در مواجهه با وزراء، به خاطر صمیمیت مردم و نمایندگان است. نمایندگان واقعا از نزدیک وضعیت مردم را می‌بینند. مردم با ما وکلا قراداد بسته و مطالباتی مهم دارند.

راستی در پایان گفت: به نظرم می‌شود بهتر از این رویکرد و با حالت خونسردانه‌تری با وزراء و دولت رفتار کرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای روز یکشنبه در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کردند: روابط مجلس با دولتمردان باید مطابق قانون و شرع باشد، یعنی سؤال و تفحص به عنوان حق مجلس وجود داشته باشد اما توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.

ایشان تصریح کردند:‌حضور وزرا در یک ماه اول آغاز به کار مجلس و ارائه گزارش از شرایط کشور، کار بسیار خوبی بود اما نباید به وزرا توهین و یا تهمتی زده شود. از برخوردهای احساسی و غیرمنطقی پرهیز شود و بیان دیدگاه و نظر مخالف متین، خردمندانه، قوی و قابل توجیه باشد.