«فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق روز سه‌شنبه حملات ترکیه به اراضی این کشور را محکوم و تاکید کرد که بغداد این اقدامات را رد می‌کند.

وی که این سخنان را در جریان دیدار با رئیس کمیته سازمان ملل در امور عراق مطرح می‌کرد، افزود: «حملات ترکیه به شمال عراق بر خلاف قوانین بین‌المللی است و باید متوقف شود.»

همچنین فؤاد حسین در سخنان دیگری گفت که نخستین مقصد‌های سفر خارجی وی تهران و ریاض خواهد بود تا بر رویکرد دولت جدید عراق برای اتخاذ سیاستی متوازن تاکید شود.

وی اضافه کرد که «مصطفی کاظمی» نخست وزیر عراق ماه آینده به واشنگتن سفر خواهد کرد تا گفتگو‌های راهبردی میان دو کشور را به پیش ببرد.

ترکیه از یک هفته پیش دو عملیات گسترده با نام «پنجه عقاب» و «پنجه ببر» را با هدف نابودی عناصر حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) در شمال عراق از سر گرفته که با اعتراض شدید دولت بغداد روبه‌رو شده است.

این در حالی است که «فاضل الجابر» نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق امروز (سه‌شنبه) گفت که دولت منطقه کردستان اجازه نمی‌دهد که دولت عراق و نیرو‌های امنیتی کشور، مانع تداوم نفوذ نیرو‌های ترکیه به شمال کشور و توقف عملیات آن‌ها شوند.