کسانی که سگ را به عنوان حیوان خانگی انتخاب می کنند مانند فرزند خود به زندگی و تربیت آن حیوان اهمیت می دهند و از آن مراقبت می کنند؛ علاوه بر این برای نام گذاری آن ها نیز زمان زیادی را صرف می کنند تا یک نام مناسب انتخاب کنند.  با صرف کمی ذوق و سلیقه می توانید یک اسم زیبا در عین حال با مزه برای سگ خود انتخاب کنید. این که در روزهای اول برای انتخاب اسم سگ سردرگم و مردد باشید طبیعی است؛ چرا که اسمی که برای سگ خود انتخاب می کنید مانند نام نوزادان تا سالیان سال همراه آن ها است و شما نیز مدام اسم او رو صدا می زنید یا از اطرافیان خود می شنوید. فرهنگ جامعه ای که در آن زندگی می کنید تاثیر به سزایی بر روی تصمیم شما در انتخاب اسم دارد؛ در اغلب کشورهای مدرن از نام شخصیت های اصلی فیلم ها و سریال های پر فروش سال که نماد فرهنگ آن کشور است، استفاده می کنند؛ مانند "Stark" یا " Tyrion " که شخصیت های اصلی سریال های گرگ و میش و بازی تاج و تخت هستند و به عنوان اسم سگ نر بسیار استفاده می شوند. نام چهره های محبوب و قهرمانان در تورنومنت های مختلف ورزشی هم یکی دیگر از آن دسته اسم هایی هستند که مردم امروزه برای نام گذاری سگ های خود به آن ها فکر می کنند. انتخاب نام سگ با مضمون طبیعت نیز در حال افزایش است و تقریبا 78 درصد سگ ها با مضامین طبیعت مانند «گل» یا «پاندا» نام گذاری شده اند. در طی سال های گذشته انتخاب نام های مربوط به خوراکی و نوشیدنی مانند «لته» یا «شیرینی» نیز 37 درصد افزایش یافته به خصوص برای اسم سگ ماده به این دسته از اسم ها توجه زیادی می شود. نام توله سگ بخش مهمی از آموزش و معاشرت او  با انسان ها را هم تحت تاثیر قرار می دهد؛ از این رو  برخی از کارشناسان در این زمینه  توصیه هایی داشته اند که مهم ترین آن ها به صورت خلاصه به شرح زیر است:

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید آوای اسمی است که انتخاب می کنید. هر چه اسم کوتاه تر و ساده تر باشد، سگ شما سریع تر به آن اسم عادت می کند و هنگام صدا زدن آن توجه اش به شما جلب می شود. این کار باعث افزایش پاسخ گویی وی و بهبود ارتباط بین شما می شود. از آن جایی که  برای آموزش های اولیه توله سگ ها از جملات دستوری استفاده می شود، بهتر است آوای اسمی که مد نظر دارید شبیه یک دستور نباشد؛ مثلا از اسامی مانند "kit" که شبیه به  "sit" یا "Poe" که شبیه به "NO" است، استفاده نکنید. خلقت سیستم عصبی سگ ها به گونه ای طراحی شده که هر جمله ای بعد از اسم خودشان بشنوند این سیگنال به مغز آن ها ارسال می شود که درباره رفتار ها و عادت های آن ها صحبت می شود؛ پس بهتر است از اسم های خاص استفاده کنید تا آن ها گیج نشوند و هم چنین در حین مشاجره یا تنبیه بقیه اعضای خانواده اسمی از آن ها نبرید. از بین اسامی منتخب خود برای سگ، اسمی که شبیه به اسم یکی از اعضای خانواده تان هست را از لیست حذف کنید. چون ممکن است هم برای آن فرد و هم سگ تان گیج کننده باشد که اسم کدام یکی را صدا می زنید. گاهی اوقات هم ویژگی های ظاهری یک سگ مثل جثه، رنگ موها، مدل راه رفتن و یا رفتار های آن ذهن شما را به سمت اسمی می برد که شاید بهترین گزینه برای شما باشد.

در ادامه لیستی از اسامی سگ های نر و ماده به تفکیک آورده شده که به شما در زمینه انتخاب نام مناسب برای سگ تان کمک می کند.

اسامی پیشنهادی برای سگ های نر:

Ace

Dexter

Louie

Samson

Bailey

Duke

Kobe

Simba

Apollo

Oscar

Gunner

Teddy

Benny

Ollie

Jax

Shadow

Brady

Milo

Rudy

Zeus

Chance

Marley

Rex

Otis

 

 

 

اسامی پیشنهادی برای سگ های ماده:

Allie

Gigi

Penny

Nala

Bonnie

Mimi

Rosie

Hazel

Callie

Mocha

Sally

Josie

Benny

Maggie

Sasha

Shelby

Callie

Olive

Sophie

Trixie

Dakota

Athena

Winnie

Zoey

 

 

سگ ها از گذشته های دور در بین ایرانیان باستان از محبوبیت خاصی برخودار بوده اند. به طوری که زمامداران کشور و تجار بزرگ برای حفظ جان و اموال خود عموما سگ ها را تربیت می کردند؛ چون علاوه بر این که نیازی به پرداخت وجه در قبال خدمتی که از آن ها می گیرند ندارند، به وفاداری سگ ها در خصوص امنیت خود اطمینان بیشتری داشتند. به همین منظور لیستی از اسامی سگ های آن دوره به همراه معنی آن ها برایتان گرد آوری کرده ایم که به شرح زیر می باشد:

آگرا : آتش

آوین : عشق

افشید (بر وزن فرشید) : روشنایی خورشید (در زبان باستان)

افسای : رام کننده، افسونگر

اوژن:  شکست دهنده دشمن (زبان باستان)

برشید : میوه خورشید

برین : بالا‌بین، بالاتر، برتر

بَنداد : دارنده اصل و بنیاد (نام زرتشتی)

بهامَن : درخشان، تابان، زیبا

تَرلان : تیزپر و شکارچی، صفت باز و مرغان شکاری، در ترکی علاوه بر پرنده شکاری به معنای : زیبا، زرنگ و دلیر هم بکار می‌روند.

دادْلی : شیرین، بانمک، خوشمزه، محجوب

رابیا : نامدار، مشهور

رابوتا : بزرگی

رامیلا : بلند، بالا

رامیلا : خدای بزرگ

راویس : صاحب جاه و جلال

ژالان : رودی در روستای جیگران در شهرستان کرمانشاه

ژیلا : تگرگ

ژیله : تگرگ ریز

ژیوار : زندگی

ژون : بت، صنم

ژورک : چکاوک

ژنوس : نابغه

سانیا : سیمرغ، نام یکی از موبدان زرتشتی

سانا : سالم و تندرست، بیشمار

سوزا : دوست‌داشتنی

سورین : توانا، دلیر، مثل گل محمدی (گل سرخ)

شید :  درخشنده، درخشان، نور، روشنایی

گُشَن : نیرومند، تنومند

گیاتا : هوش، دانش، دانایی

لیمان : راست و درست، دوست، یار و یاور

مُروا : فال نیک، آرزوی خیر

مُندی : مخفف ماندگار، از نامهای کمیاب زرتشتیان

ناژین : درخت کاج، صنوبر

نخشین : پر نقش و نگار (نقشین)

ننخشک : خوب‌رو، زیبا

نماک : نمک، ملاحت و زیبایی، رواج و رونق

هانا : پناه، امید

هیلدا : نیرومند، قوی، بخشنده، رحیم

هیمَنْ : آرام، موقر

هیوا  : آرزو

یَلان : جمع یل، شجاع، دلاور