شهر سمنان مرکز شهرستان سمنان و یکی از شهرهای بسیار قدیدمی ایران است. این شهر برای زندگی محله های قدیم و جدید بسیاری دارد که شما می‌توانید زندگی جدیدی را در آن شروع کنید. در این متن قصد معرفی محله های شهر سمنان را داریم. محله های سمنان بعضا قدمتی چند صد‌ساله دارند و البته شهرک‌های تازه ساختی هم برای افرادی که به این نوع از محله‌ها علاقه‌مند هستند، در سمنان وجود دارد. در ادامه چندین محله قدیمی و چند شهرک از بافت جدید شهر سمنان را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

محله های قدیمی شهر سمنان، محلات ثلاث

در سه کیلومتری غرب سمنان محله هایی با نام‌های کوشمقان، زاوقان و کدیور وجود دارد که هر سه با هم به محلات ثلاث معروف هستند.

محله زاوقان

محله زاوقان جزء محلات ثلاث شهر سمنان است. این محله که از محله های بسیار قدیمی شهر سمنان است بناهای تاریخی بسیار زیادی را در دل خود جای داده است. از مساجد قدیمی تا تکیه‌ها و باغ‌ها که هر کدام به تنهایی محلی زیبا و چشم نواز بوده‌اند. اما متاسفانه تعدادی از این بناها اکنون رو به ویرانی رفته و قسمت‌های عظیمی از آن‌ها تخریب شده است.

زاوقان بافت قدیمی دارد و از کوچه‌های پهن و نقشه‌کشی‌های مهندسی در آن خبری نیست، اما دسترسی بسیار مناسبی به امکانات و اداره‌های شهر دارد. همین امر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای خرید خانه در این محله است، زیرا بسیاری از شهرک‌های تازه ساخت سمنان این ویژگی را ندارند. راهنمای سفر به شاهرود با اتوبوس.

محله کدیور

محله کدیور یکی دیگر از محله های ثلاث شهر سمنان است. درمحله کدیور کوچه باغ‌های قدیمی اما بازسازی‌شده و زیبایی هست که در نوع خود قابل توجه است. محله کدیور به مکانی برای گذراندن اوقات فراغت در شهر سمنان معروف است. این محله نیز به سبب موقعیت مناسبی که دارد دسترسی بسیار عالی به امکانات رفاهی شهر دارد. بقعه متبرکه امامزاده زکریا، هایپرهای بزرگ، بانک، تعمیرگاه‌ها و... از جمله امکانات رفاهی هستند که در این محله به آن‌ها دسترسی دارید. در کدیور ویلا‌هایی همراه با باغ وجود دارد که برای فروش و اجاره هستند.

 

محله کوشمغان

اطراف بلوار کشاورز سمنان به محله کوشمغان معروف است. این محله غربی ترین نقطه شهر است. بناهای تاریخی و بقعه‌های متبرکه‌ای در اطراف کوشمغان وجود دارند که بیشترآ‌ن‌ها در حال نابودی هستند. بوستان معروف کوشمغان یکی از مهمترین مکان‌های این محله سمنان است. درختان سرسبز و قدیمی این بوستان مکان استراحتی را برای مردم بوجود آورده تا مسافران برای استراحت به آن‌جا بروند.

در این محله شما دسترسی خوبی به رستوران‌ها و مکان‌های تفریحی دارید، اما بخاطر دوری این محله به اداره‌های سمنان ممکن است کمی برای رفت وآمد به آن‌ها مشکل داشته باشید.

شهرک و محله های جدید سمنان

محله جهادیه سمنان

اطراف بلوار پیروزی سمنان به محله جهادیه معروف است. این شهرک از جمله محله های مذهبی سمنان است که به آیین نخل گردانی و عزاداری‌های ایام محرم و صفر معروف بوده و هست. وسط محله جهادیه بلواری بزرگ عبور می‌کند که از حق نگذریم امکانات مناسبی برای زندگی دارد. ضمن اینکه ماننده محله های قبلی کوچه‌های باریک و باغ کوچه‌های سنتی ندارد و بافت شهری آن بهتر از محلات ثلاث است.

محله کوی رضوان

در مرکز سمنان محله‌ای به نام کوی رضوان وجود دارد. محله‌ای که در آن دسترسی بسیار عالی به تمام امکانات و ادارات سمنان دارید. کوچه و خیابان‌های محله رضوان کاملا شکل شهری و مرتب دارد. برای افرادی که به این نوع از نقشه شهری علاقه مندند این محله بهترین گزینه برای آن‌هاست. ویژگی محله کوی رضوان اینست که نزدیکترین نقطه به ترمینال اتوبوس است. شما می‌توانید با ساکن شدن در این محله به راحتی بلیط اتوبوس سمنان تهران یا هر مقصد دیگر را تهیه کنید و به مسافرت بروید.

 

شهرک گلستان

شهرک گلستان یکی دیگر از شهرک‌های بافت شهری و جدید سمنان است. این شهرک هم ماننده محله کوی رضوان شرایط بسیار خوبی برای زندگی و البته دسترسی به امکانات رفاهی دارد. شهرک گلستان یک شهرک مثلث شکل در شرق سمنان است. در این شهرک دو پارک بزرگ، هایپر مارکت، بانک، مسجد، بیمارستان و... وجود دارد که همگی شرایط خوبی را برای زندگی در شهرک گلستان فراهم می‌کنند. راهنمای سفر زمینی به قشم را بخوانید

شهرک فرهنگیان

بین دو بلوار امیرکبیر و خیابان نهضت یک شهرک تازه ساخت به نام فرهنگیان وجود دارد. این شهرک امکانات یک زندگی کامل را در خود جا داده است. در شهرک فرهنگیان بیمارستان، چند پارک، مسجد و ... وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها در زندگی خود استفاده کنید. شهرک فرهنگیان دور ترین نقطه به ترمینال اتوبوسرانی سمنان است. شما با ساکن شدن در این مرحله به سختی می‌توانید در ترمینال حاضر شوید و برای خرید بلیط اتوبوس سمنان تهران یا مقصدی دیگر اقدام کنید.

جمع بندی

برای سکونت در محله های سمنان پیشنهاد ما اینست که بلیط اتوبوس سمنان را از سایت علی بابا بخرید و به صورت حضوری یکی از محله‌ها را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید در صورت نارضایتی بلیط اتوبوس سمنان تهران یا هر شهر دیگر را تهیه و به شهر خود برگردید.