رسول جهانگیری در اصفهان با اشاره به افزایش قیمت مواد غذایی در بازار اظهار داشت: در بازار مواد غذایی مواردی که حمایت‌های دولتی از آنها برداشته شده، شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم؛ چراکه خیلی از کالاها قبلاً با ارز دولتی وارد می‌شد، اما اکنون حمایت ارز دولتی از آنها برداشته شده و با ارز نیمایی وارد می‌شوند.

وی افزود: ارز نیمایی هم‌اکنون با ارز آزاد تقریباً برابری می‌کند و همین سبب افزایش برخی قیمت‌ها در سطح بازار شده است.

رئیس اتاق اصناف اصفهان با بیان اینکه گرانی نسبت به گرانفروشی در بازار غالب است، عنوان کرد: اکنون بیشتر در سطح بازار گرانی وجود دارد و گرانفروشی هم به‌صورت موردی هست، اما مشکل اصلی بیشتر کاسبان در حال حاضر گرانی است و خیلی از کالاها و مواد اولیه تحت تأثیر نوسانات و حذف بسته حمایتی افزایش قیمت داشته‌اند.

وی ادامه داد: در این وضعیتی که قیمت همه چیز افزایش داشته است دولت باید از کالاهای اساسی و حتی برخی کالاها که در اولویت دوم قرار دارند حمایت کند؛ چراکه بسیاری از بازارها، نوسانات خیلی عجیب و هیجانی پیدا کرده‌اند که خیلی از قیمت‌ها هم در آنها واقعی نیست و این نوسانات بر سبد هزینه‌های خانوار هم اثر می‌‌گذارد.

جهانگیری با بیان اینکه سقف درآمد مردم با سقف افزایش قیمت‌ها مطابقت ندارد، تصریح کرد: کمبودی از لحاظ کالاهای اساسی در بازار وجود ندارد، اما این مهم است که دولت به اقشار آسیب‌پذیر جامعه توجه کند و بسته‌ حمایتی را از کالاهای اساسی حذف نکند.

وی افزود: بخش‌های مختلف اثرگذار در زندگی مردم اگر دچار نوسان شوند، بخش‌های دیگر را نیز به‌طور موج هیجانی در بر می‌گیرند، مانند خودرو، طلا، سکه و ارز که وقتی در آنها نوسانات هیجانی ایجاد شود بدون استثنا در بسیاری از کالاها و خدمات دیگر هم نوساناتی مشاهده می‌شود.

رئیس اتاق اصناف اصفهان با اشاره به تأثیر نظارت بر کنترل قیمت‌ها بیان کرد: آن قسمتی که گرانفروشی است وظیفه اصناف، اتحادیه‌ها و سایر دستگاه‌‎های نظارتی است که به این موضوع رسیدگی کنند، اما آن قسمتی که گرانی است وظیفه دولت است که تدبیری برای گرانی اجناسی که کالای اساسی مردم است داشته باشد تا از اقشار آسیب‌پذیر جامعه حمایت شود.

‌وی افزود: ما فقط می‌توانیم با گرانفروشی و احتکار کالا در بازار برخورد و کالاهای اساسی را در بازار عرضه تأمین کنیم اما آخرین حلقه هستیم و قیمت تمام‌شده برخی کالاها قبل از رسیدن به اصناف گران شده‎اند.

جهانگیری با اشاره به شرایط مردم و بازار در وضعیت کرونا اظهار داشت: توصیه ما به دولت این است که در این شرایط کرونا و رکود بازار اگر قرار است بسته‌های حمایتی از کالایی حذف شود، الآن انجام نشود چراکه وضعیت برای مردم، وضعیت خوبی نیست و قدرت خرید و درآمد مردم با گرانی‌ها مطابقت ندارد.

وی با بیان اینکه اصناف هم در این شرایط گرانی متضرر می‌شوند، گفت: گران شدن اجناس شاید ظاهراً به‌نفع اصناف باشد اما در واقع این‌گونه نیست و به‌دنبال این افزایش قیمت، رکود تورمی در بازار ایجاد می‌شود و ما معتقدیم که هرچه قیمت کالا مناسب‌تر و قدرت خرید مردم به آن نزدیکتر باشد در کسب‌وکار رونق ایجاد می‌شود.

رئیس اتاق اصناف اصفهان بیان کرد: الآن همه کسبه بعد از کرونا، با توجه به افزایش قیمت کالاها دچار رکود تورمی شده‌اند، چراکه افزایش قیمت میزان خرید و فروش و درآمدزایی آنها را کاهش داده است.