تقریبا ۷۰ درصد از خارجیانی که به دنبال مهاجرت به کانادا هستند، به دنبال عواملی چون دستمزد های بالا و فرصت های شغلی مناسب، استانهایی مانند کبک، انتاریو و بریتیش کلمبیا را انتخاب می کنند. اما آنچه اکثر مهاجران نمی دانند این است که این شهرها، گران ترین شهرهای کانادا برای زندگی هستند و از آنجایی که بیشتر مردم به دنبال یافتن فرصت های شغلی جدید، به کانادا مهاجرت می کنند، پیدا کردن شغلی متناسب با حرفه ی شما ممکن است بسیار چالش بر انگیز باشد. این امر می تواند بر روی کسب اقامت دائم نیز تأثیرگذار باشد، به ویژه اگر به دنبال مهاجرت کاری کانادا هستید، به پیشنهاد شغلی نیاز دارد.

1

یکی از بهترین مکان‌ها برای زندگی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، مانیتوبا است. این استان دارای نیمی از مشاغل برتر مورد نیاز در سال ۲۰۲۰ است و جالب است بدانید که برخی از این مشاغل حقوق بالاتری نسبت به میانگین ملی و استان‌هایی مانند انتاریو و بریتیش کلمبیا دارند. یکی از این مشاغل زیر شاخه ی صنعت فناوری اطلاعات است. اگرچه همواره از انتاریو به عنوان پایتخت تکنولوژی کانادا یاد می شود، اما مهندسین نرم افزار می توانند در مانیتوبا درآمدی بالغ بر ۱۰۰۰۰۰ دلار در سال کسب کنند که این میزان به طور قابل توجهی بالاتر از میانگین ملی یعنی ۹۲۴۶۳ دلار است. لازم به ذکر است که در انتاریو میانگین حقوق سالانه مهندسین نرم افزار ۹۰۰۳۴ دلار است که بسیار پایین تر از میانگین ملی است.

در مقایسه با بیشتر استان های کانادا، مانیتوبا از هزینه ی زندگی پایین تری برخوردار است. بر اساس Expatistan.com، متوسط هزینه ی زندگی برای یک فرد مجرد در ونکوور ماهانه ۳۴۹۷ دلار و در تورنتو ۳۴۷۲ دلار است. این در حالی است که هزینه ی زندگی در شهر وینیپگ حدود ۲۱۸۴ دلار در ماه تخمین زده شده است. علاوه بر فرصت های شغلی بیشتر و هزینه ی کمتر زندگی، مانیتوبا صحنه ای پر جنب و جوش از فرهنگ های مختلف است و پارک های ملی زیبایی را در خود جای داده است. از دیگر مزیت های بزرگ این استان می توان به خدمات بهداشت عمومی و آموزش رایگان اشاره کرد، که به نوبه ی خود باعث جذب مهاجران و نیروهای جوان متخصص به آن شده است.

چه چیز مانیتوبا را از دیگر استان های کانادا متمایز می سازد؟

همانطور که در بالا اشاره شد، مانیتوبا دارای دارای نیمی از مشاغل برتر مورد نیاز در سال ۲۰۲۰ است، به این معنی که شما شانس بسیار خوبی برای پیدا کردن کار در کانادا و دریافت ویزای کار کانادا دارید.  فهرست این مشاغل پر تقاضا و متوسط حقوق سالانه استان به دلار کانادا به شرح زیر است:

۱۰ شغل برتر مورد نیاز مانیتوبا در سال ۲۰۲۰

دستیار پرستار   ۲۴،۳۷۵ دلار

جوشکار  ۴۰،۹۵۰ دلار

برق کار صنعتی  ۷۲،۹۳۰ دلار

مهندس نرم افزار  ۱۰۰،۰۰۰ دلار

خلبان  ۹۰،۳۲۴ دلار

مربی مهدکودک  ۳۳،۱۵۰ دلار

سر آشپز/ آشپز  ۲۷،۳۰۰ دلار-۳۵،۱۰۰ دلار

داروساز  ۹۲،۰۰۰ دلار

برآوردگر/تخمین گر ساخت و ساز  ۴۹،۲۵۰ دلار

مشاور مدیریتی  ۱۹۰،۱۲۵ دلار

دیگر مشاغل مورد نیاز در مانیتوبا عبارتند از:

  • قصاب صنعتی
  • نانوا
  • زیر شاخه های فناوری اطلاعات مانند: تحلیلگر پایگاه داده، تحلیلگر سیستم های اطلاعات و برنامه نویس

 

2

جدا از موقعیت های شغلی عالی، مانیتوبا در مقایسه با سایر استان ها و مناطق کانادا هزینه ی زندگی بسیار پایینی دارد. هزینه های زندگی در کانادا را می‎توانید در وب سایت ویزاموندیال بیابید. وینیپگ نه تنها سومین شهر ارزان برای زندگی در کانادا است، بلکه از ۸۱ درصد از شهرهای آمریکای شمالی نیز ارزان تر است، به طوریکه اجاره ی ماهیانه یک استودیوی مبله بین ۹۴۰ تا ۱۲۵۹ دلار و اجاره ی یک خانه ی مبله حدود ۱۲۷۸ تا ۱۴۸۳ دلار است. متوسط هزینه ی زندگی برای یک فرد مجرد تقریبا ۲۱۸۴ دلار در ماه است، در حالی که هزینه ی ماهیانه برای یک خانواده ی ۴ نفره تقریباً ۱۵۹۰ دلار تخمین زده شده است.

به طور کلی کانادا به کیفیت استثنایی زندگی شهرت دارد. وینیپگ و برندن بهترین شهرهای مانیتوبا هستند که جوامعی مهمان نواز و امن دارند. وینیپگ، با جمعیتی بالغ بر ۷۰۰۰۰۰ نفر، پایتخت مانیتوبا است. اقتصاد قوی و سیستم مراقبت های بهداشتی از جمله ویژگی هایی است که این شهر را به یکی از مقاصد محبوب مهاجران تبدیل کرده است. پس از وینیپگ، برندن دومین شهر بزرگ مانیتوبا است که حدود ۵۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

چطور می توان به مانیتوبا مهاجرت کرد؟

راه‌ های مختلفی برای مهاجرت به این استان وجود دارد، اما بهترین راه، اقدام از طریق برنامه مهاجرت استانی مانیتوبا است. این برنامه به سه زیرگروه اصلی تقسیم می شود که هر کدام به تنهایی این امکان را برای تازه واردان فراهم می کند که به اقامت دائم کانادا دست پیدا کنند. این سه گروه اصلی عبارتند از:

  1. برنامه ی مهاجرت نیروی متخصص
  1. نیروهای متخصص در منیتوبا (Skilled Worker in Manitoba)
  2. نیروهای متخصص خارجی منیتوبا (Skilled Worker Overseas Stream)
  1. برنامه ی آموزش بین المللی
  2. برنامه ی سرمایه گذاری تجاری
  1. برنامه کارآفرینی منیتوبا (Manitoba Entrepreneur Pathway)
  2. برنامه ی سرمایه گذاری  برای مزرعه داران (Manitoba Farm Investor Pathway)

جالب است بدانید که برنامه ی کارآفرینی استان مانیتوبا یکی از پر طرفدارترین برنامه های مهاجرتی در طی سال های اخیر بوده است.