حجت‌الاسلام سید رضا تقوی رئیس سنی مجلس یازدهم امروز (پنجشنبه 8 خرداد) در جلسه علنی مجلس اظهار داشت: روز گذشته جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با موفقیت پشت سر گذاشتیم و منتخبین مردم در مجلس سوگند یاد کرده و کار خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آغاز کردند.

وی افزود: من به نکته‌هایی که در این سوگندنامه وجود دارد، اشاره و تأکید می‌کنم نمایندگان مردم در پارلمان باید به محتوای سوگندنامه تا پایان دوره پایبند باشند و باشیم که تذکری به خود و شما منتخبین است.

وی با بیان اینکه متن سوگندنامه مفاهیمی قوی و غنی دارد، خاطرنشان کرد: در این سوگندنامه متن اصل 67 قانون اساسی است و ما در برابر قرآن مجید به خدای متعال سوگند یاد کرده و تعهد دادیم که پاسدار حریم اسلام باشیم.

حجت‌الاسلام تقوی افزود: باید به فرازهای محتوای سوگندنامه دقت کرده و بدانیم که این متن لقلقه زبان نبوده و باید به محتوای آن پایبند باشیم.

وی تصریح کرد: در متن این سوگندنامه آمده که باید نمایندگان ملت نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی و نگهبان مبانی جمهوری اسلامی بوده و از ودیعه و امانت نمایندگی پاسداری کنند.

رئیس سنی مجلس یازدهم اظهار داشت: رعایت امانت و تقوا در انجام وظایف و همچنین دفاع از قانون اساسی و پایبندی به استقلال و اعتلای کشور و همچنین حفظ حقوق ملت و پایبندی به خدمت گزاری به ملت از دیگر محتوای سوگندنامه است.

تقوی در ادامه با بیان اینکه ما به خداوند سوگند یاد کردیم تا به مفاد سوگندنامه وفادار باشیم، عنوان کرد: اگر به این موارد توجه کنیم ضعف‌های کشور برطرف می‌شود، همچنین باید مجلس تراز اسلامی را به نمایش بگذاریم که شاخصه‌های آن ارزشگرایی و انقلابی بودن، زمان‌شناسی و دشمن‌شناسی و توجه به مشکلات معیشتی و محرومیت زدایی است.

رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس یازدهم، انتخابات هیأت رئیسه مجلس را مسابقه‌ای برای خدمت دانست و افزود: ما برای خدمت کردن باید از خودمان شروع کنیم و بدانیم افرادی که از طریق هیأت رئیسه خدمت می کنند وظیفه سنگینی بر عهده خواهند داشت.

رئیس سنی مجلس یازدهم بیان کرد: پست و مقام های این دنیا موقت و امانت است که مردم این امانت را به ما دادند و امیدوارم امانت دار خوبی باشیم.

وی افزود: مجلس در تراز اسلامی اول از خودش شروع می کند بعد به دیگر مسئولان می پردازد در مجلس تراز اسلامی اخلاق حاکم است.

تقوی ادامه داد: نطق های نمایندگان در جامعه فرهنگ ساز است و باید به آن‌ها توجه داشته باشیم، مجلس مرکز سیاستگذاری است و فرآیند سیاستگذاری را باید اخلاقی کنیم و از دروغ، تخریب، تهمت و شایعه پراکنی بپرهیزیم و برای خارج کردن رقیب به هر وسیله‌ای متوسل نشویم.

رئیس سنی مجلس یازدهم گفت: مجلس به فرموده امام خمینی (ره) برآمده از الله اکبر مردم و عصاره ملت است برخی سخنان با فرمایشات رهبری و امام سازگار نیست و از ابتدای مجلس باید سعی کنیم اخلاق و حریم دیگران را حفظ کنیم.

وی افزود: هیات رئیسه مجلس که امروز انتخاب می‌شوند گاه گاهی اساتید اخلاق را دعوت کنند تا برایمان درس اخلاق بگویند و روحمان لطیف شود، گاهی نمازمان را آخر وقت می‌خوانیم که به گفته شهید رجایی باید به کار بگوییم وقت نماز است نه اینکه به نماز بگوییم وقت کار است.

تقوی اظهار داشت: پایه صندلی‌هایی که بر آن نشسته‌ایم بر خون شهیدان استوار است. افتخار می‌کنیم که حدود 60 نماینده مجلس فعلی از مجموع ایثارگران و خانواده شهدا هستند.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی 1200 کارمند دارد، تصریح کرد: منتخبان نباید از بیرون لشکر کشی کنند و بهتر است به کارشناسان متعهد مجلس بها دهند، این در حالی است که برخی از این کارشناسان در کشور تک هستند.

حجت‌الاسلام تقوی خاطرنشان کرد: باید هیأت رئیسه مجلس و نمایندگان به این کارشناسان بهای بیشتری داده و ظرفیت بالای آنان استفاده کنند.

رئیس سنی مجلس خاطرنشان کرد: در طول 114 سال مجلس و پارلمان در ایران 12 هزار قانون تصویب شده است که 6 هزار قانون بعد از انقلاب اسلامی بوده است.

وی با اشاره به اظهارات معاون قوانین مجلس افزود: طبق گفته‌های آقای میر محمد صادقی 600 قانون مصوب وجود دارد که در ریاست جمهوری منتظر تصویب آیین نامه‌های اجرایی آن هستیم.

حجت الاسلام تقوی ادامه داد: گاهی اوقات مشغول می‌شویم و از نظارت و کار اصلی خود باز می‌مانیم در حالی که هیأت رئیسه باید به نظارت بیشتر بها بدهد.