همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان ادعیه روزانه این ماه شریف بسیار جای دقت و تفکر دارد. این دعاهای روزانه که در محافل مذهبی خوانده می‎شود توسط ابن‌عباس از حضرت پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله و سلّم نقل شده است و علمای بزرگ اسلام آنها را در کتاب خود ثبت و ضبط کرده‎اند و ما این ادعیه را از کتاب «‌اقبال الأعمال» سیدبن طاووس عالم بزرگ شیعه نقل می‌کنیم. این کتاب‌ مانند سایر کتاب‌هاى سید از اعتبار و ارزشی ویژه ‌بین علماى شیعه برخوردار است تا جایی که مرحوم شیخ عباس قمی در «مفاتیح الجنان» بسیار از ادعیه این کتاب استفاده کرده است.

اینک به‌‌مناسبت فرا رسیدن هجدهمین روز ماه مبارک رمضان، دعای این روز به‌همراه توضیحی دربارۀ آن منتشر شده است:

اللهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَکاتِ أسْحارِهِ ونوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ وخُذْ بِکُلّ أعْضائی الى اتّباعِ آثارِهِ بِنورِکَ یا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفین

خدایا مرا در این ماه به برکت‌های سحرهایش آگاه کن و دلم را با روشنایی انوارش روشنی بخش و تمام اعضایم را به پیروی آثارش به کار بگیر، به نورت ای نوربخش دل‌های عارفان.

حجت‌الاسلام حسن شریعت‌زاده کارشناس مسائل دینی در گفت‌وگو با تسنیم به بیان نکاتی دربارۀ دعای امروز ماه رمضان پرداخت و گفت: شیخ صدوق در کتاب «من لا یحضره الفقیه» می‌گوید: رسول خدا به امیرالمومنین سلام‌الله‌علیهما فرمود: یا علی علیک به صلات اللیل؛ ایشان این جمله را سه مرتبه تکرار کرد؛ یعنی علی جان نماز شب را به پا دار. این از اصلی‌ترین توصیه‌های پیامبر به ایشان بود و ما به عنوان پیروان آن حضرت شایسته است به آن مقیّد باشیم.

جناب مقداد هم می‌گوید شب جنگ بدر امیرالمومنین علی علیه‌السلام و من، پشت سرِ رسول خدا(ص) نشسته بودیم، پیامبر(ص) تا اذان صبح مشغول مناجات و نماز شب بود و صدای گریه‌ها و مناجاتش هیچ‌گاه از ذهنم بیرون نمی‌رود و دائماً ناله می‌زد و می‌گفت یا حی یا قیوم! هنگامی که از او می‌پرسیدند خیلی خودت را به زحمت انداختی با این که پروردگارت به تو وعده نصرت عنایت کرده است اما اون بزرگوار می‌فرمود: «أفَلَا اَکُونُ عَبْداً شَکُوراً؛ آیا بندۀ سپاس‌گزار خدا نباشم»؟

خدایا مرا آگاه کن به برکات و عنایات ویژه‌ات به اهل سحر و بیداران در این ساعت. در کلام معصوم دارد که سحر برکات ویژه‌ای دارد، خدایا دلم را به این لحظات نورانی منوّر بگردان، در روایات هست برای دنیا هم شده نماز شب بخوانید، خدایا تمام اعضا و پیکرم را در مسیر سحرخیزی قرار بده، به نور تو قلبم نورانی می‌شود؛ چون قلب مؤمن حرم الهی است بنابراین کسی را در این قلب غیر از خدا قرار مده؛ یا منوّر القلوب العارفین.