رضا اسماعیلی شاعر در خصوص رعایت نشدن مالکیت مادی و معنوی آثار ادبی در کشور گفت: لزوم پیوستن به قانون مالکیت مادی و معنوی حقوق مولف یا همان کپی رایت سال هاست که در کشور مطرح می‌شود. سال‌هاست این مسئله در ذهن مجلس شورای اسلامی، شورای انقلاب فرهنگی و دست اندرکاران فرهنگی وجود دارد که به پیوستن به قانون مالکیت مادی و معنوی آثار ادبی تن بدهند یا نه. متاسفانه مسئولان تا امروز به نتیجه قطعی در این باره نرسیدند و در این وضعیت هم تنها مولفان متضرر می‌شوند.

او افزود: طبیعتاً باید هرچه زودتر تکلیف پیوستن یا نپیوستن ما به قانون مالکیت مادی و معنوی آثار ادبی به سرانجام برسد. نمایندگان مردم در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این باره باید فکر کنند تا هرچه زودتر اما و اگر‌هایی که در این باره مطرح است برطرف و دغدغه اهل قلم و اهل فرهنگ مرتفع شود. آنها هنوز به این نتیجه نرسیدند که این مسئله برای کشور ما یک ضرورت است و باید به آن تن بدهند.

این شاعر اظهار کرد: اگر موضوعی هست که باید با مولفان در میان گذاشته شود، به طور شفاف با اهل قلم در میان بگذارند تا اهالی قلم هم پیشنهاد‌های خود را مطرح کنند و تبعات منفی پذیرش قانون مالکیت مادی و معنوی آثار ادبی کاهش یابد. اگر هم مانعی وجود ندارد به این قانون تن بدهیم؛ این مسکوت ماندن و تصمیم نگرفتن درباره پذیرش یا نپذیرفتن قانون مالکیت مادی و معنوی آثار ادبی آزار دهنده است. متاسفانه در این میان سوء استفاده‌های فرهنگی از نبود این قانون در کشور بسیار شده است.

اسماعیلی در پایان تصریح کرد: در مورد سوء استفاده‌های داخلی که از آثار ادبی می‌شود، خلأ قانونی وجود ندارد. قانون نحوه برخورد با متخلفان را مشخص کرده است. اما آن بخش که باید روی فضای مجازی نظارت کند، نظارت کافی ندارد و آنطور که باید بر این مسئله نظارت نمی‌شود. خود مولف باید شکایت کند تا به سوء استفاده‌های فرهنگی در فضای مجازی رسیدگی شود. اهل قلم هم زیاد اهل شکوه و شکایت کردن نیستند. اگر نویسنده‌ای که از داستانش سوء استفاده کردند بخواهد به طور رسمی شکایت کند تا زمانی که به نتیجه برسد یک فرآیند طولانی را باید طی کند. با روحیه اهل قلم سازگار نیست که بخواهند از راه شکایت حق و حقوقشان را بگیرند. این وظیفه کسانی است که بر فضای مجازی نظارت می‌کنند. آن‌ها باید با افراد متخلف برخورد کنند.