با تلاش متخصصان و دانشمندان مرکز باروری و ناباروری اصفهان نخستین نوزاد دوبار فریز پس از 12 سال در بیمارستان مهرگان اصفهان به دنیا آمد. مادر این نوزاد 12 سال پیش به امید مادر شدن جنین‌های خود را فریز کرده بود.

اسدالله کلانتر پزشک معالج مرکز باروری و ناباروری اصفهان با اعلام این خبر اظهار داشت: در مرحله نخست در سال 97 سه جنین منجمد شده که از کیفیت خوبی برخوردار بود، از حالت انجماد خارج شدند و دو جنین آن به مادر  انتقال داده شد در حالیکه منجر به باروری نشد.

   وی پس از آن جنینی دیگر پس از سه روز نگهداری در محیط آزمایشگاه با روش‌های علمی به مرحله پرسلولی( بلاستوسیست ) رسید و مجدد فریز شد تا بتواند فرصت جدیدی برای حاملگی بعدی باشد.

پزشک مرکز باروری و ناباروری اصفهان بیان کرد: مرداد پارسال هم مجدد بیمار به مرکز مراجعه و برای آماده سازی رحم دارو تجویز شد و شهریور سومین جنین دبل فریز به بیمار منتقل شد که خوشبختانه امروز  تولد این نوزاد پسر به ثمر نشست  و مادر پس 12 سال انتظار فرزند پسر خود را در آغوش کشید.

پیش از این نیز به همت دانشمندان و متخصصان ایرانی نوزاد از جنین 14 سال فریز شده به دنیا آمده است. اما استفاده از روش دبل فریز برای نخستین بار در کشور صورت گرفته است.

کلانتر با بیان اینکه روش دبل فریز برای نخستین بار در کشور انجام شده است، گفت: اهمیت قضیه به خاطر قدمت فریز بودن جنین است، بسیاری از کشورهای اروپایی، جنین‌های فریز شده را بعد از 10 سال از گردونه خارج می‌کنند اما ما جنینی را که سال 87 فریز کردیم، یک بار 10 سال بعد برگرداندیم.

وی افزود: در آن زمان 2 جنین به بدن بیمار منتقل شد که یکی موفق نبود و یکی دیگر از جنین‌ها در مرحله سه روزگی مجدداً فریز شد، در سال 98 برای بیمار اقدام کردیم و خوشبختانه جنین به ثمر نشست و امروز حاصل این تلاش را می‌بینیم.

امروز از هر 10 زوج نابارور 7 زوج صاحب فرزند می‌شوند و آهنگ امید در زندگی زوجین ایرانی جریان می‌یابد و این حاصل تلاش خستگی ناپذیر دانشمندان ایرانی است.