دکتر علیرضا زالی امروز در جلسه فوق‌العاده ستاد پیشگیری و مبارزه با بیماری کرونای استان تهران که به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌های متفاوت استان تهران در مبارزه و کنترل کرونا ویروس اظهار کرد: تهران بالاترین جمعیت کشور و بیشترین تراکم را داراست و به تبع آن نیز بیشترین میزان خدمات درمانی را در اختیار دارد، اما شهر‌های اطراف تهران از زیرساخت‌های کمی برخوردار هستند که این موضوع در کنار وجود اتباع بیگانه و بیش از یک میلیون جمعیت شناور، شرایط استان تهران را متمایز از سایر استان‌ها کرده است.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های استانی در مقابله با کرونا ویروس باید مورد بررسی قرار گیرد، تصریح کرد: طبق آمار‌های اعلام شده تعداد تخت‌ها در استان تهران ۲۹ هزار و ۷۰۰ تخت است که از این تعداد، ۱۱ هزار و ۹۰۰ تخت سهم دانشگاه علوم پزشکی، ۱۱۰۰ تخت سهم نیرو‌های مسلح و ۲۶۰۰ تخت سهم تامین اجتماعی است.

زالی با اشاره به الگوی متفاوت استان تهران تاکید کرد: در طول هفته گذشته در استان تهران به الگویی متفاوت رسیدیم که تعداد مراجعات در حال کاهش است. این امر ناشی از فرا رسیدن تعطیلات و خروج طیف وسیعی از جمعیت از تهران است و از سوی دیگر طبق رصد شاخص رشد اشغال تخت‌های بیمارستانی نشان داده می‌شود که اکنون بخش بیشتری از شهروندان تهرانی در حال بستری هستند لذا با توجه به این ارزیابی‌ها ۴۹۰۰ تخت ویژه در سطح استان تهران پیش‌بینی شده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با تاکید بر اتخاذ یک راهبرد تمام عیار و همه جانبه در سطح استان تهران خاطرنشان کرد: به دلیل اپیدمی و فراز و نشیب این بیماری در ماه‌های آینده به یک برنامه همه جانبه با مختصات استانی نیازمندیم که در آن کاریزمای استانی ارتقا پیدا کند تا با افزایش ظرفیت بتوان قدرت کنترل این بیماری را بیشتر کرد.

وی با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری باید به سرعت رئوس تجربه موفق کشور‌های دیگر را احصاء کند افزود: قرنطینه در جهان دارای ۴ سطح است. هر چند ممکن است امکان قرنطینه طولانی به دلیل نیازمندی‌های ویژه آن وجود نداشته باشد، اما در شرایط کنونی می‌توان از قرنطینه سازی معکوس استفاده کرد به این صورت که افراد آلوده وارد این سفر‌ها نشوند و دولت در این راستا اقدام لازم را انجام دهد.