"مسعود مردانی" در گفتگوی با تیتر امشب از "پاندِمی" یا همه‌گیری جهانی (Pandemic) گفت و از اقدام شهرداری برای برپایی نمایش گل در تهران انتقاد کرد.

وی گفت: بهتر است کمتر با بیرون از خانه در ارتباط باشیم. وضعیت کاملا غیر عادی است حتی برای خرید مایحتاج منزل یک نفر مامور خرید شود و برای دست کم ۵ روز نیاز خانواده را خرید کند.

مردانی با انتقاد از تبلیغات و تشویق برای دورهمی‌های خانوادگی در آگهی‌ها گفت: روند روبه فزونی مبتلایان و جان باختگان ایران بسیار نگران کننده است.

او با بیان اینکه دو کشور ایتالیا و ایران بعد از چین وضع نگران کننده‌ای دارند افزود: هرچه سریعتر مراکزی که تجمع افراد دارند مانند دادگاه ها، ادارات پر تردد تعطیل شوند.

وی تعطیلی یک خط متروی اصفهان را کار درستی اعلام کرد و گفت: در ایتالیا افرادی که می‌دانند کرونا دارند و در سطح شهر تردد می‌کنند به ۲۱ سال حبس محکوم می‌شوند.

دکتر مردانی گفت: ۸۰ درصد از مبتلایان بدون علامت هستند از طرفی ابتلا به بیماری در بچه‌ها هم سبک است بنابر این دیدن اقوام و پدرو مادر که مسن هستند و مشکلات سلامتی دیگری هم دارند جز به خطر انداختن سلامتی آن‌ها سوغات دیگری ندارد.

"مسعود مردانی"از بانک مرکزی که امسال از تزریق اسکناس نو جلوگیری کرده است تشکر کرد و افزود: دادن اسکناس نو بعنوان عیدی می‌تواند حامل ویروس باشد.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه مردم تا عمق مسئله را درک نکنند تغییر رفتاری نخواهند داشت گفت: بسیاری در شهر‌ها ساکن هستند و بهتر است بجای رفتن به مراکز و شهرستان‌ها در خانه بمانند. زمانی کنترل یک بیماری به نتیجه می‌رسد که همه رعایت کنند و هشدار‌ها را جدی بگیرند.

"داوود یادگاری‌نیا" نیز گفت: رفتار و رعایت مردم چین و شهر "ووهان"، موجب شد تا بر انتشار ویروس کرونا پیروز شوند، اگر مردم ایران رفتارشان را تغییر ندهند، آمار بیماران مبتلا به کرونا و مرگ ومیر افزایش خواهد یافت.

دکتر یادگاری‌نیا با بیان اینکه ماسک زدن و دستکش دست کردن شرایطی دارند که خود مملو از ویروس کرونا نشود.

او با بیان اینکه بهتر است فاصله‌های افراد در جلسات اداری و بانک‌ها دو متر باشد گفت: بسیاری از افرادی که خود می‌دانند در معرض خطر هستند و رعایت هم می‌کنند، اما با کوچکترین بی احتیاطی به بیماری دچار می‌شوند.

یادگاری‌نیا افزود: طیف بیماری کوید ۱۹ خیلی متنوع است و صرفا با نشانه‌های تب، عطسه سرفه مشخص نمی‌شود.

دکتر یادگاری نیا با بیان اینکه باید ابتدا از خودمان شروع کنیم، افزود: قدم اول باید فاصله‌ها رعایت شود. افرادی که مسن‌تر هستند بیشتر در معرض خطر بیماری هستند.

او افزود: شرایط فعلی شاید بدتر از شرایط جنگی باشد.

دکتر یادگاری از رعایت مسائل مربوط به قرنطینه گفت و افزود: قرنطینه شرایطی دارد نه اینکه در جمع خانواده همه را آلوده کنیم. اتاق مجزا، تردد جریان هوا در مکان قرنطینه، ارتباط با یک مراقب مجهز به لوازم بهداشتی از جمله شرایط قرنطینه است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی افزود: بدون دلیل و از روی نگرانی و استرس به مراکز درمانی مراجعه نکنیم. در صورت علائم خفیف با حضور خود در مراکز درمانی آنجا را اشغال نکنیم. ممکن است شما مبتلا نباشید، اما با حضور در مراکز درمانی آلوده شوید.

او با رد هرگونه استفاده از دارو‌های ویتامین مانند ویتامین ۳ و d بعنوان پیشگیری از بیماری کوید ۱۹ گفت: گرم نگه داشتن دمای منزل و استفاده از ویتامین ۳ غلط است و ارزش علمی ندارد.