این روزها شیوع کرونا بر روند فعالیت‌ها در حوزه‌های مختلف تاثیر گذاشته است. اما آیا گسترش ابتلا به کروناویروس روی وضعیت بازار سهام نیز تاثیر می‌گذارد؟ در این رابطه گفت‌وگویی با دو کارشناس بورس ترتیب دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

علیرضا کدیور درباره تاثیر کرونا بر معاملات هفته گذشته بورس گفت: ما در بازار بورس تاکنون شاهد تاثیری بر روند معاملات بورس به علت شیوع کرونا نبودیم. نوساناتی که در بازار سرمایه وجود دارد به دلیل موارد دیگری از جمله نوسانات بازرهای جهانی است که این نوسانات بازرهای جهانی هم شاید بخشی از آن ناشی از شیوع این بیماری باشد اما با تاثیرگذاری بر بازار جهانی نه بازار ایران.

 وی در ادامه در مورد تاثیرات احتمالی شیوع کرونا در معاملات بورس اظهار کرد: کرونا قاعدتا نباید تاثیری بر معاملات بگذارد اما اگر کرونا باعث شود که وضعیت و عملکرد شرکت‌ها تحت تاثیر قرار بگیرند و منجر به توقف تولید و مشکلات در تهیه مواد اولیه شوند امکان تاثیر آن بر بورس هم هست. اما فعلا با توجه به اینکه تاکنون هیچ تعطیلی و عدم توقف تولید در هیچ شرکتی رخ نداده و شرکت‌ها طبق روال گذشته به کار خود ادامه می‌دهند طبیعتا نباید در انتظار نوسانات بورسی ناشی از کرونا باشیم.

حسین خزلی در پاسخ به سوال خبرنگار گسترش نیوز در مورد روند تاثیر کرونا بر نوسانات بازار بورس گفت: نوسانات منفی روز شنبه بازار بورس نمی‌تواند ربطی به شیوع ویروس کرونا داشته باشد چون روز شنبه بین التعطیلی بود و عرضه اولیه همزمان داشت رخ می‌داد و همچنین لغو مصوبه کاهش دامنه نوسان بورس به ۲درصد باعث تاثیرات منفی بر ذهن سرمایه‌گذارن داشت.

khezli1.jpg

این کارشناس در ادامه گفت: قطعا شیوع این ویروس بر بازار بورس تاثیرگذار خواهد بود زیرا بازار یک پدیده کاملا داینامیک است و بطور قطع هر اتفاقی شامل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و یا اقتصادی در جهان و ایران رخ بدهد هم در دراز مدت و هم در کوتاه مدت در بازار اثر‌گذار خواهد بود.

وی در ادامه افزود: وقتی دوشنبه صبح بازارهای جهانی شروع به فعالیت کردند شاهد منفی بودن این بازار کالاهی اساسی به خصوص کاهش بازار نفت به علت شیوع گسترده کرونا در سراسر حهان بودیم. و تحلیل‌‌ها بیانگر این موضوع هستند که امکان رکود اقتصادی در بازارهای جهانی وجود دارد و سرمایه‌گذار ایرانی هم پیرو همین تحلیل‌ها، نگرانی‌هایی ایجاد می‌شود و بعضا شاهد فروش سهام‌هایی بودیم و وقتی این فروش‌ها افزایش پیدا کند طبیعتا قیمت سهم و شاخص رو منفی می‌کند.

وی در ادامه در مورد تعطیلی احتمالی واحدهای تولیدکننده و تاثیر آن بر معاملات بورس گفت: تاکنون در هیچ کجای دنیا ما شاهد تعطیلی نبودیم و نگرانی از این بابت نداریم. آنچه که در این موضوع مهم است رکود است.

خزلی در ادامه افزود: منظور از رکود عدم خرید و فروش کالا، توقف حمل‌ونقل کالا و کاهش درخواست خرید کالا و خدمات است.

این کارشناس در پایان تاکید کرد: تاکنون در هیچ کجای دنیا هیچ واحدی را به علت شیوع کرونا تعطیل نکرده‌اند.