پرواز مستقیم

سفر با هواپیما جزو سفرهای امن به شمار می‌آید و اکثر اتفاقات بدی که برای هواپیما پیش می‌آید در زمان فرود آمدن و بر خواستن هواپیما است. بنابراین بهتر است که هواپیما توقف کمتری داشته باشد و پرواز خارجی یا داخلی به صورت مستقیم باشد.

پس توجه داشته باشید که بلیط هواپیما برای پرواز مستقیم را انتخاب کنید.

انتخاب صندلی هواپیما

طبق گفته‌ی فدرال آمریکا هیچ صندلی‌ای در هواپیما به عنوان بهترین صندلی وجود ندارد و همه‌ی صندلی‌های یکسان هستند. اما با این وجود برخی از افراد هنگام خرید بلیط هواپیما صندلی‌های عقب هواپیما را رزرو می‌کنند زیرا که گمان می‌کنند که صندلی‌های عقب در طول پرواز خارجی یا داخلی امن‌تر است.

c1

در سال 2015 در مجله تایمز، طبق یکسری تحقیق و پژوهشی، اعلام‌شده که بخش یک سوم انتهای هواپیما 32 در صد، و بخش وسط و جلوی هواپیما به ترتیب 38 و 39 درصد، کشته‌شده‌اند. البته ناگفته نماند که در حادثه آتش‌سوزی هواپیمای روسی بیشتر افراد در قسمت انتهایی هواپیما گیر کرده بودند و کشته شدند.

بنابراین در هنگام خرید بلیط هواپیما برای پرواز خارجی یا داخلی سر انتخاب صندلی خیلی حساس نباشید.

 

 

درهای خروج هواپیما

افرادی که بلیط هواپیما تهیه‌کرده‌اند و قرار است با هواپیما سفر کنند توجه داشته باشند که به محض ورود به کابین هواپیما باید  درهای خروج هواپیما را پیدا کنند. البته به گفته‌های مهمانداران نیز باید توجه کنند زیرا ممکن است در خروجی دیگری وجود داشته باشد که به آن‌ها نزدیک‌تر باشد.

سارا نلسون می‌گوید: در طول پرواز خارجی یا داخلی به اطراف خود توجه کنید و ببینید که چه چیزهایی وجود دارد و کدام مهماندار می‌تواند در زمان وقوع مشکل به شما کمک کند.

 

  اضافه بر این مواردی که گفته شد مسافران بایستی تعداد ردیف هایی که از صندلی اشان تا در خروجی وجود دارد را بشمارند؛ زیرا اگر در کابین دود وجود داشت و در خروجی دیده نمی‌شد بتوانند از طریق شمارش ردیف‌های موجود خود را به در خروجی برسانند.

 

توجه به نکات ایمنی

توصیه‌های ایمنی در هواپیما

مسافران گرامی که بلیط هواپیما تهیه‌کرده‌اند و قرار است با هواپیما سفر کنند، باید نکاتی که مهمانداران هواپیما می‌گویند خوب گوش دهند، زیرا که همین نکات می‌تواند جان آن‌ها را در مواقع اضطراری نجات دهد. بنابراین حتماً به نکات مهمانداران خوب گوش دهید و همین طور دفترچه ایمنی را نیز مطالعه کنید. سارا نلسون دراین‌باره می‌گویند:

اشخاصی که با دقت به مهماندار گوش می‌دهند و ویدئوها را کامل نگاه می‌کنند، از محیط اطراف خود بیشتر آگاهی دارند.

فرانک جکمن نیز د راین خصوص این‌چنین می‌گوید:

درست است که این مطالب ممکن است برای برخی تکراری باشد اما یادآوری آن‌ها به قدری ارزشمند است که بخواهید وقتتان را بگذارید.

 

 

کمربند ایمنی هواپیما

افرادی که اولین بار است، بلیط هواپیما تهیه‌کرده‌اند و قرار است با هواپیما سفر کنند، ممکن است خیلی کار با کمربند ایمنی را بلد نباشند و هنگام وقوع حادثه به دلیل ترس و وحشت نتوانند کمربند خود را باز کنند. به همین دلیل یادگرفتن باز و بسته کردن کمربند صندلی در طول پرواز خارجی یا داخلی جزو واجبات است.سارا نلسون می‌گوید:

دانستن باز و بسته کردن کمربند صندلی ممکن است جان شما را نجات دهد.

 

دستگاه‌های الکترونیکی در هواپیما

چنانچه می‌خواهید در طول پرواز خارجی یا داخلی از وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه یا لپ تاب استفاده کنید، توجه داشته باشید که آن وسیله را نزدیک به خود نگهدارید تا در زمان بحرانی پرتاب نشود. سارا نلسون می‌گوید:

کسی نمی‌تواند در طول پرواز دستگاه الکترونیکی خود را به برق وصل کند زیرا که این کار خطرناک است. کلاً حمل وسایل الکترونیکی ممکن است به دیگران آسیب وارد کنند.

بنابراین بعد از خرید بلیط هواپیما، در هنگام جمع کردن وسایل خود سعی کنید وسایل الکترونیکی کمتری با خود حمل کنید.

 از امکانات اختصاصی هواپیماها چه می دانید؟

خیلی از افراد پولدار و ثروتمند زمانی که قصد خرید بلیط هواپیما را دارند به هر دلیلی دنبال ک سری خدمات ویژه و لوکس در هواپیما هستند. مخصوصاً اگر قصد خریدن بلیط خارجی را داشته باشند. بعضی از ایرلاین ها برای مسافرانی که زیاد از آن‌ها خرید بلیط هواپیما انجام می‌دهند در قبال دریافت مبلغ کمی خدماتی را به آن‌ها ارائه می‌دهند که سایر اقشار جامعه فقط می‌توانند خوابش را ببینند. در این مطلب چند نمونه از این خدمات را برای شما بازگو کرده‌ایم.

c2

۱) با جت اختصاصی به سفر بروید!

هواپیمایی دلتا طی اقدامی شگفت‌انگیز اعلام کرد که مسافران باوفایش که از آن‌ها بلیط خارجی یا داخلی می‌خرند از این پس می‌توانند با دادن مبلغ کمی توسط یک جت خصوصی که حداکثر 12 تا 24 مسافر دارد به سفر بروند. مسافرینی که می‌توانند از این خدمات استفاده کنند توسط ایمیل از این خبر مطلع شدند.

 

۲) سوار بر پورشه به هواپیما بروید!

یکی از برنامه‌های خیلی خاص ایرلاین یونایتد این است که مسافرانی که در این طرح قرار دارند و بلیط خارجی خریده‌اند می‌توانند سوار یک مرسدس شوند و مسیر بین دو پرواز را طی کنند. اما ایرلاین دلتا برای اعضایی که خودش آن‌ها را انتخاب می‌کند از آن‌ها برای عضویت دعوت می‌کند یک پورشه دم هواپیما در نظر گرفته است که مسیر بین دو پرواز را به وسیله ی آن طی کنند.

 

۳) بیرون خانه یک ماشین انتظارتان را می‌کشد!

ایرلاین امارات یک باشگاه ویژه دارد که اعضای آن می‌توانند زمانی که خرید بلیط ارزان هواپیما یا بلیط سیتمی انجام داده‌اند و می‌خواهند به فرودگاه بروند توسط یک رنج روور که بیرون منزل منتظرشان است خود را به فرودگاه برسانند و زمانی که برگشتند نیز با همان ماشین به منزل بازگردند.

 ن می توانند زمان

 

4) به اندازه ی افراد خیلی مهم مورد توجه باشید!

اگر جزو مشتریان خاص هواپیمایی‌های خاص باشید که از آن‌ها بلیط خارجی می‌خرید هنگام ورود به فرودگاه شخصی به استقبالتان می‌آید و چمدان  کیفتان را می‌گیرد سپس شما را از قسمت حراست رد کرده و به بخش اختصاصی می‌برد. در این بخش اختصاصی تعدادی گارسون با تمام خوراکی‌هایی که مورد علاقه تان است از شما پذیرایی می‌کنند.

 

5) از یک سالن باشکوه و سری استفاده کنید.

اعضای سالن اختصاصی کانتاس شخصاً توسط رئیس هواپیمایی انتخاب می‌شوند و فقط شامل کسانی که زیاد خرید بلیط ارزان هواپیما یا بلیط سیستمی کرده‌اند نمی‌شوند بلکه ممکن است افراد بانفوذ و مهمی هم در آن عضو باشند. زمانی که وارد این سالن می‌شوید از بین درهایی با شیشه‌های مات عبور کرده و به یک کافه سلف سرویس که همیشه باز است می‌رسید و پس از آن می‌توانید از غذاهایی میل کنید که هر زمانی بخواهید برایتان سرو می‌شود.

c3

6) در طول پرواز حمام کنید!

شاید به نظرتان حمام کردن چیز ویژه‌ای به نظر نرسد اما باید بدانید حمام کردن در ارتفاع 12000 متری یک ویژگی عالی است. این مزیت فقط برای مسافرانی است که از خرید بلیط ارزان هواپیما  خودداری کنید و برای خرید بلیط خارجی چند میلیون تومان بیشتر هزینه کنند یا هواپیمایی قصد داشته باشد برای اینکه مسافری را راضی کند به او هدیه‌ای دهد. جالب است بدانید در قسمت فرست کلاس یکی از هواپیماهای ایرلاین امارات حمام، سونا و جکوزی که از جنس مرمر و چوب گردو هستند و دارای کف گرم شونده می‌باشند وجود دارد و به حدی در آن‌ها لوازم بهداشتی قرار دارد که احساس می‌کنید وارد یک مغازه  فروش لوازم بهداشتی بسیار باکیفیت شده‌اید.

نکته‌ی مهم این است که به خاطر محدود بودن آب فقط 5 دقیقه شیر آب کار می‌کند و بیشتر از آن نمی‌توانید زیر دوش بمانید.

 

7) یک تخت خواب در هواپیما داشته باشید!

مسافرینی که خرید بلیط ارزان هواپیما یا بلیط سیستمی از ایرلاین سنگاپور داشته‌اند می‌توانند در قسمت فرست کلاس هواپیما صندلی خود را به یک تخت خواب تبدیل کنند و به راحتی روی آن دراز بکشند. این هواپیمایی به مسافرینی که وفادار هستند و همیشه از آن‌ها بلیط خارجی می‌خرند با دریافت مبلغی کمی بیشتر از معمول اجازه تجربه‌ی داشتن تخت خواب در هواپیما را می‌دهند. البته ایرلاین های دیگری هم هستند که این امکان را در اختیار مسافرانشان می‌گذارند.