باتری ماشین‌ها دائماً در حال پُر و خالی شدن یا به اصطلاح شارژ و دِشارژ شدن هستند و به همین دلیل عمر مفید محدودی دارند. در مورد خودروهای سواری شهری این عمر مفید معمولاً به طور متوسط حدود دو سال است اما بسته به میزان کارکرد خودرو و نیز شرایط آب‌وهوایی محل تردد، این بازۀ زمانی بین یک سال و نیم تا پنج سال متغیر است. پس از طی شدن این دوره، باتری خودرو شما باید تعویض شود. در این مقاله به قیمت باتری ماشین در بازار و عوامل تأثیرگذار بر تعیین قیمت باتری ماشین می‌پردازیم.

عوامل مؤثر بر قیمت باتری ماشین

قیمت باتری ماشین در ایران، در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا، بسیار مناسب است. دلیل آن نیز وجود کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ ساخت و تولید باتری ماشین است. بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل محدودیت‌های زیست‌محیطی از داشتن این صنعت بزرگ محروم هستند. همچنین داشتن ارتباطات تجاری خوب با مهم‌ترین کشورهای تولیدکنندۀ باتری ماشین در دنیا مانند کرۀ جنوبی و ترکیه و چین، سبب شده است رقابتی خوب برای پایین نگه داشتن قیمت‌ها در بازار به وجود بیاید. شرکت‌های صبا باتری ، آذر باتری، برنا باتری، سپاهان باتری و پاسارگاد باتری معتبرترین تولیدکننده‌های باتری ماشین در ایران هستند. در میان باتری‌های ماشین خارجی نیز برند کره‌ایِ «دلکور»، برند ترکیه‌ایِ «نوبل» و تولیدات مشترکی مثل «شادن» از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

علاوه بر کشور سازنده و برند (مارک)، آمپراژ باتری ماشین نیز در قیمت باتری ماشین مؤثر است. آمپراژ باتری مشخص‌کنندۀ میزان نیروی ذخیره شده در آن است. معمولاً هر قدر این عدد بالاتر باشد، قیمت آن باتری بیشتر است. البته نکتۀ مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که این عدد باید با آمپراژ مورد نیاز خودروی شما هماهنگ باشد. اگر آمپراژ باتری ماشین شما کمتر از نیاز ماشین‌تان باشد، خودرو شما به درستی کار نخواهد کرد. البته اگر آمپراژ باتری ماشین بیشتر از حد استاندارد ماشین شما باشد، مشکلی برای خودرو شما پیش نخواهد آمد، اما هیچ تأثیر مثبتی هم نخواهد داشت. در نظر داشته باشید که اگر قصد استفاده از تجهیزاتی جانبی همانند نمایشگرهای بزرگ یا چراغ‌های اضافی دارید، بهتر است از باتری ماشینی با آمپراژی بالاتر از حد لازم اتومبیل خود استفاده کنید تا با خالی شدن ناگهانی باتری ماشین خود مواجه نشوید.

قیمت روز باتری ماشین

آخرین و شاید به نوعی مهم‌ترین عامل مؤثر بر قیمت باتری ماشین، تاریخ تولید و گارانتی است. باتری‌ها با گذر زمان فرسوده می‌شوند. بنابراین هر چقدر تاریخ تولید آنها جدیدتر باشد، عمر بیشتری خواهند کرد. واکنش‌های شیمیایی درون باتری همیشه در حال جریان هستند، حتی هنگامی که روی ماشین نصب نیستند و در فروشگاه‌ها یا انبارها قرار دارند. ضمانت‌نامه‌ها نیز معمولاً تابع تاریخ تولید هستند. درواقع زمان گارانتی‌ها بر اساس زمان تولید باتری ماشین تعیین می‌شوند. باید توجه داشت که هنگام خرید باتری ماشین باید از خرید محصولات فاقد گارانتی و خدمات پس از فروش خودداری کرد، حتی اگر این محصولات با قیمت پایین‌تری عرضه شده باشند. همچنین ضمانت‌نامه‌های شرکتی باید بدون دریافت هیچ نوع هزینه‌ای به خریداران تقدیم شود و حتماً مُهر خرید بر روی آنها بخورد. گفتنی است که گارانتی باتری‌های ایرانی به دلیل گستردگی نمایندگی‌های آنها معمولاً قوی‌تر و پاسخگوتر از برندهای خارجی هستند.

قیمت باتری ماشین چگونه تعیین می‌شود

قیمت باتری خودروهای سواری

سازندگان خودرو در سراسر دنیا معمولاً آمپراژی را به عنوان استاندارد برای اتومبیل تولیدی خود تعیین می‌کنند. همچنین جایی که برای باتری خود تعبیه می‌کنند اندازه‌ای مشخص دارد که هنگام تعویض باتری ماشین باید به آن توجه داشت. بنابراین باتری ماشین‌های سواری را باید بر اساس مدل خودرو و آمپر آن انتخاب کرد. معمولاً یک مدل باتری مشخص را می‌توان روی چند خودرو گوناگون بست. مثلاً یک باتری ۵۰ آمپری صبا باتری را می‌توان هم در پراید و هم در پژو ۲۰۶ و هم در تیبا استفاده کرد. قیمت این باتری در حال حاضر در بازار حدود سیصد هزار تومان است. تنوع ماشین‌ها به صورت کلی بیشتر از تنوع باتری‌هاست. هنگام خرید باید با مراجعه به دفترچۀ راهنمای خودرو یا مشورت با فروشندگان مطمئن، باتری مناسب ماشین را تهیه کرد.

قیمت باتری ماشین‌های سنگین

مهم‌ترین تفاوت باتری خودروهای سواری (سبک) با باتری ماشین‌های سنگین در ولتاژ آنهاست. ولتاژ ماشین‌های سواری حدود ۱۲ ولت و ولتاژ ماشین‌های سنگین حدود ۲۴ ولت است. ابعاد باتری ماشین‌های سنگین نیز بزرگ‌تر از باتری‌های ماشین معمول است. متوسط آمپراژ آنها نیز بیشتر است. به طور مثال، باتری مناسب اتوبوس اسکانیا ولتاژ ۲۴ و آمپراژ ۲۵۰ دارد یا باتری مناسب ایسوزو پنج تنی ولتاژ ۲۴ و آمپراژ ۱۲۰ دارد. قیمت باتری ماشین‌های سنگین نیز بیشتر از خودروهای سواری است. البته برندهای ایرانی باتری ماشین مانند آذر باتری و صبا باتری پاسخگوی خودروهای سنگین نیز هستند. علاوه بر برندهای معتبر خارجی، می‌توان از این تولیدات داخلی نیز با اطمینان خاطر استفاده کرد.

قیمت باتری ماشین فرسوده

باتری‌های فرسوده یا به اصطلاح اسقاط به باتری‌هایی گفته می‌شود که عمرشان به سر رسیده است و از کار افتاده‌اند. فروشگاه‌های معتبر خرید و فروش باتری ماشین، هنگام تعویض باتری ماشین این ضایعات یا به اصطلاح داغی را از شما می‌خرند و به مراکز بازیافت استاندارد تحویل می‌دهند. اهمیت باتری‌های فرسوده در سُرب به کار رفته در آنهاست که به طور کامل قابل بازیافت است. از طرف دیگر، همین سرب اگر در طبیعت رها شود، برای سلامت انسان و محیط زیست بسیار مضر است. قیمت باتری فرسوده بر اساس قیمت روز سرب محاسبه می‌شود و هزینه‌ای به عنوان دستمزد بازیافت از صاحبان خودرو دریافت نمی‌شود. با دادن باتری از کار افتادۀ قدیمی خود به باتری‌سازان مورد اطمینان خود، می‌توانید هزینۀ تعویض باتری ماشین خود را به میزان زیادی کاهش دهید.

همواره به این موضوع توجه داشته باشید که باتری ماشین شما باید متناسب با خودرو شما و بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفته‌اید باشد. سایت «تهران باتری ۲۴» به عنوان مرجعی مطمئن برای مشاهدۀ قیمت باتری ماشین همیشه در دسترس شماست. همچنین کارشناسان تهران باتری ۲۴ با شماره تلفن ۰۹۱۲۵۰۸۰۰۲۰ هفت روز هفته و بیست‌وچهار ساعت شبانه‌روز آمادۀ پاسخگویی به شما هستند. در صورت بروز هر گونه مشکلی در زمینۀ باتری ماشین خود می‌توانید با تهران باتری ۲۴ تماس بگیرید و از خدمات رایگان امداد باتری ماشین در محل برخوردار شوید.