اصرار و التماس هیچ فایده‌ای نداشت! هرچقدر توضیح دادم که این‌ یک سفر کاری است و مهم است تا به مقصد برسم بی‌نتیجه بود. البته مأمور ورودی گیت هم تقصیری نداشت... من هم نیز همینطور؛ در ترافیک همیشگی گیر کرده بودم حالا داشتم از پشت شیشه هواپیمایم را می‌دیدم که از باند بلند می‌شد تا به‌سوی مقصد پرواز کند. به‌اندازه کافی ناراحت بودم که ناگهان این فکر از سرم گذشت:

حالا برای پول بلیطی که شرکت خریده چه اتفاقی می‌افتد؟

کاملاً مطمئن بودم که رئیسم بابت این موضوع عصبانی می‌شود و من به‌هیچ‌وجه نمی‌خواستم او را ناراحت کنم. پس باید چه می‌کردم؟

این داستانی است که در موارد بسیاری تجربه کرده‌ایم. به‌نوعی از پرواز جامانده‌ایم و با خود پرسیده‌ایم حالا چه بر سر بلیط ازدست‌رفته می‌آید. شاید اگر با قوانین استرداد بلیط هواپیما آشنا باشیم، نگرانی و اضطراب کمتری را تجربه کنیم؛ اما چقدر با این قوانین آشنا هستیم؟

v1

 

آیا می‌توانم هزینه بلیط را پس بگیرم؟

برای همه ما امکان دارد تا به‌طور ناگهانی دچار مشکل شویم یا به هر دلیلی از سوارشدن به هواپیما بازبمانیم. در این شرایط، چه باید کرد؟

گام اول برای اینکه متوجه شوید آیا اصلاً می‌توانید از قوانین استرداد بلیط هواپیما استفاده کنید یا خیر، این است که بدانید چه نوع بلیطی را تهیه‌کرده‌اید. به‌طورکلی دو نوع بلیط هواپیما وجود دارد: بلیط هواپیمای سیستمی و بلیط هواپیمای چارتری. همین حالا می توانید جهت مشاهده نرخ بلیط های هواپیما اینجا را کلیک کنید

توجه به این نکته بسیار مهم است چراکه اگر بلیط هواپیمای شما از نوع سیستمی باشد، شرکت هواپیمایی موظف است با کسر مبلغی به‌عنوان خسارت، باقی وجه بلیط را به‌حساب شما واریز کند؛ اما اگر بلیط هواپیمایی که تهیه‌کرده‌اید از نوع چارتری باشد، همه‌چیز تغییر می‌کند.

در مورد بلیط‌های چارتری، همه‌چیز تغییر می‌کند و در موارد بسیاری به شرکتی بازمی‌گردد که چارتر کننده بلیط شماست. برای لغو این نوع بلیط‌ها، تنها می‌توانید از طریق چارتر کننده اقدام کنید و از آنجاکه هر شرکت برنامه خاص خود را دارد، ممکن است تنها درصدی از مبلغ به‌عنوان خسارت اخذ شود یا به‌طورکلی هیچ مبلغی قابل‌استرداد نباشد؛ بنابراین، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که در صورت بروز هرگونه مشکل، از کارشناسان مجموعه گردشگری الی گشت که بلیط هواپیما را از آن تهیه‌کرده‌اید کمک بخواهید. برای این کار می‌توانید به وب‌سایت مراجعه کنید، یا با آن‌ها به‌صورت تلفنی تماس یا ایمیل ارتباط برقرار کنید.

 

چه عواملی بر استرداد بلیط هواپیما مؤثرند؟

گذشته از نوع بلیطی که خریداری کرده‌اید، عوامل دیگری نیز بر اینکه چقدر شامل جریمه خواهید شد و چه میزان از اصل مبلغ به شما باز خواهد گشت تأثیرگذار است؛ ازجمله این عوامل می‌توان به کلاس پروازی بلیط هواپیمایی که خریداری کرده‌اید و زمانی که بلیط را کنسل نموده‌اید اشاره کرد.

علاوه بر این، یک نکته مهم در مورد استرداد بلیط هواپیما در مسیرهای رفت‌وبرگشت، این است که قیمت آن‌ها به نسبت بلیط‌های تک‌سفره ارزان‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر محسوب می‌شود؛ اما اگر قصد داشته باشید تا پرواز خود را لغو کنید، این کار به بهای کسر یک‌ طرف سفر تمام می‌شود.

"No Show"، عبارتی که باید حتماً با آن آشنا شوید!

عبارت "No Show"، به این معناست که اگر بلیط خود را به‌صورت سیستمی تهیه کرده باشید، می‌توانید همچنان رزرو خود را بدون اینکه در فرودگاه حاضر شوید، حفظ نمایید؛ اما این امر قواعد خاص خود را دارد. به این معنا که اگر در پروازهای خارجی بین 24 تا 48 ساعت قبل از پرواز رزرو خود را کنسل نمایید؛ در غیر این صورت، شامل هزینه‌های مختلف و جریمه‌های خاص این زمان خواهید شد.

با قواعد کنسلی بلیط هواپیما آشنا شوید!

یکی از نکته‌های مهمی که لازم است به خاطر داشته باشید این است که اگر بلیط خود را به‌صورت چارتری خریداری کرده باشید، به هر دلیل که پرواز خود را از دست بدهید امکان باز پس‌گیری هیچ‌گونه مبلغی را نخواهید داشت. علاوه بر این، یکی از نکات مهمی که در هنگام استرداد مبلغ بلیط باید به آن توجه داشته باشید این است که هزینه بلیط به‌حسابی منتقل می‌شود که بلیط را خریداری کرده باشد.

به‌طورکلی، قوانین استرداد بلیط هواپیما در ایرلاین‌های مختلف بر اساس انواع کلاس‌های پروازی که پشتیبانی می‌کنند، متفاوت است.

در کلاس نرخی J با ایجاد هرگونه تغییر یا کنسلی بلیط از زمان صدور تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز، 20% مبلغ کل کسر شده و باقی استرداد می‌گردد. از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز به بعد نیز ۴۰ درصد از بهای بلیط پروازی قابل دریافت خواهد بود. ذکر این نکته لازم است که بار مجاز همراه مسافران، ۳۰ کیلوگرم است.

در کلاس نرخی Q هرگونه تغییر و یا کنسلی بلیط هواپیما از زمان صدور تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز با کسر ۳۰ درصد از بهای بلیط پروازی مربوطه و از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز به بعد، با کسر ۶۰ درصد از بهای بلیط خریداری‌شده امکان‌پذیر خواهد بود.

یکی دیگر از این نوع دسته‌بندی‌ها، کلاس نرخی N است که در آن هیچ‌گونه تغییر و یا کنسلی بلیت هواپیما در این کلاس پروازی مجاز نیست و هیچ وجهی به شما مسترد نخواهد شد. البته کلاس‌های دیگری نیز وجود دارد اما به‌طورکلی این دسته‌ها از دیگران اهمیت بیشتری دارند.

v2

 

نکته‌هایی درباره کنسلی بلیط هواپیما که به آن توجه نمی‌کنید!

وارد کردن نام و نام خانوادگی موردی است که کمتر کسی به آن توجه می‌کند اما اهمیت آن زمانی مشخص می‌شود که قصد داشته باشید بلیط خود را کنسل کنید. حتماً نام و نام خانوادگی خود را به همان صورتی که در شناسنامه آمده است به‌طور کامل بنویسید. نحوه‌ نوشتن صحیح نام خود را به‌صورت لاتین حتماً با کارشناسان فروش در زمان خرید بلیط چک کنید. همین موارد کوچک می‌تواند مایه دردسر باشد! در ضمن، یک نکته ای که باید حتما در خاطر داشته باشید این است که اگر مدت ویزای شما محدود است، حتماً سفر خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که در محدوده زمانی ویزای خود در سفر باشید.

 

به منظور خرید بلیط هواپیما ارزان و مقرون به صرفه می توانید به وب سایت الی گشت مراجعه نمایید؛ لازم به ذکر است که بگوییم که در 24 ساعت شبانه مشاوران سفر الی گشت همراه و همگام با شما هستند.

 

تلفن تماس الی گشت: 8540-021

ایمیل: info@eligasht.com

آدرس: تهران، خیابان بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، کوچه 23، پلاک 7