با توجه به سوالاتی که دانش آموزان و اولیای کنکوری در مورد انتخاب رشته کنکور از ما پرسیده اند،با یکی از مشاوران برتر تحصیلی و انتخاب رشته کنکور،مهندس امیر حسین افشار مصاحبه ای ترتیب دادیم و پاسخ به این سوالات را در این قسمت برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

i1

 • انتخاب رشته و هدایت تحصیلی در سال نهم دبیرستان
 • انتخاب رشته کنکور سراسری
 • انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • بهترین روش برای انجام انتخاب رشته اصولی
 • استفاده از نرم افزار برای انتخاب رشته بهتر است یا انتخاب رشته دستی توسط مشاور تحصیلی و کنکور با تجربه
 • بهترین مشاور انتخاب رشته کنکور کیست؟
 • معرفی انواع دانشگاه ها
 • معرفی سهمیه ها 
 • نحوه چیدمان رشته ها در انتخاب رشته و اولویت بندی
 • چگونه با یک انتخاب رشته درست و اصولی نرخ بیکاری را  در جامعه کاهش دهیم؟

 

انتخاب رشته و هدایت تحصیلی در سال نهم دبیرستان

اولین و مهمترین مرحله از زندگی نوجوانان که بنیانگذار مسیر پیشرفت در آینده خواهد بود انتخاب رشته سال نهم دبیرستان است. اگر دانش آموزان با انجام هدایت تحصیلی و انتخاب رشته صحیح و اصولی رشته دبیرستانی منطبق بر علاقه و استعداد خود را  برگزینند می تواند آینده روشنی داشته باشد. در اغلب موارد افرادی که بدون در نظر گرفتن علایق و استعداد خود  انتخاب رشته کرده اند،در آینده مجبور به تغییر رشته یا  کار کردن در مشاغل غیر مرتبط با رشته تحصیلی شده اند.در کشور ما نیز به علت  ضعف سیستم در آموزش و پرورش،عدم توزیع امکانات مناسب در مناطق مختلف کشور، ناشناخته بودن رشته های دانشگاهی و بازار کار آن ها و همچنین نبود مشاوران کارآمد هر ساله به تعداد افرادی که تغییر رشته می دهند و یا به علت عدم رضایت از شغل یا رشته دانشگاهی خود تغییر شغل می دهند، افزوده می شود.به عنوان نمونه می توان به یکی از رتبه های برتر  در سال گذشته اشاره کرد که پس از انصراف در سال چهارم رشته برق دانشگاه صنعتی شریف در کنکور تجربی شرکت کرده و موفق کسب رتبه برتر در این رشته شده است. این دانش آموز اگر در ابتدای ورود به دبیرستان با یک مشاور تحصیلی و کنکورمشورت می کرد و  از ابتدا وارد رشته تجربی شد، لازم نبود پس از ۴ سال صرف هزینه های مختلف  گرفتن حق تحصیل از یک نفر که می‌توانست در دانشگاه شریف تحصیل خود را به پایان برساند وارد دانشکده پزشکی شود.بنابراین انتخاب رشته سال نهم دبیرستان اولین دروازه برای ورود به رشته های دانشگاهی مورد علاقه است.

i2

انتخاب رشته کنکور

تمام افرادی که در کنکور شرکت کرده اند به غیر از رتبه یک در هر رشته، که بهترین رتبه رشته خود را کسب کرده است از نتیجه و رتبه  خود ناراضی می باشد. اما اگر انتخاب رشته درست انجام بگیرد، همه این افراد ناراضی  می‌توانند در آینده  در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند و وارد بازار  کار شوند. 

اغلب مشاوران و دانش آموزان برای انتخاب رشته کنکور به  رتبه های قبولی در سال های گذشته  مراجعه می کنند  یا اینکه به کمک نرم افزارهای انتخاب رشته،به  انتخاب رشته می پردازد.در ادامه به بیان نکاتی خواهیم پرداخت، که با توجه به این نکات میتوانید یک انتخاب رشته خوب داشته باشید  و در آینده از زندگی و شغل خود احساس رضایت کامل داشته باشید. مهم نیست رتبه داوطلب در کنکور چقدر است. مهم این است که با یک انتخاب رشته عالی، تحصیل شغل و زندگی آینده خود را به درستی پایه گذاری کند.

 

انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد

در سال های قبل دو آزمون مجزا برای دانشگاه سراسری و آزاد برگزار میشد. که هر کدام انتخاب رشته مربوط به تراز کسب شده را آزمون خود داشتند. اما چند سالی است که فقط یک کنکور در کشور برگزار می شود و با نمره کسب شده در کارنامه این آزمون، داوطلبان هم در دانشگاه سراسری و هم در دانشگاه آزاد به انتخاب رشته می پردازند. دانشگاه سراسری امکان انتخاب  ۱۵۰ رشته-محل  را به دانش آموزان و داوطلبان  حاضر در جلسه آزمون سراسری می دهد. همچنین دانشگاه آزاد نیز در فرم جداگانه ای  امکان انتخاب ۱۰۰ رشته محل را برای داوطلبان ورود به دانشگاه آزاد میدهد.

شاید در نگاه اول تعداد ۱۵۰ رشته زیاد به نظر برسد. اما با توجه به تعدد رشته-محل ها و... در  هنگام انتخاب رشته ،بسیاری از داوطلبان مجبور  به حذف  برخی  از رشته های خود می شوند  تا  بتواند ۱۵۰  رشته -محل را  با  بهترین اولویت های خود پر کنند. اغلب  داوطلبان و خانواده های آنها در انتخاب و اولویت بندی،سردرگم خواهند شد. در ادامه به نکاتی در مورد اولویت بندی  در بین دانش آموزان،خانواده ها و  مشاوران تحصیلی اشاره خواهیم  کرد.

 • احتمال قبولی
 • علائق و استعدادها
 •  بازار کار
 •  ادامه  تحصیل و مهاجرت
 •  رنکینگ دانشگاه در ایران و خارج از کشور
 •  تحصیل  در شهر خود یا مهاجرت و تحصیل در شهر های دیگر مانند تهران 

بهترین روش برای انجام انتخاب رشته صحیح و اصولی

 برای انجام یک انتخاب رشته صحیح و اصولی باید به موارد زیر اشراف کامل داشت  و تمام این نکات را به کار بست.

 • مطالعه دفترچه کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد و گاهی از تمام قوانین دانشگاه ها، شرایط پذیرش، قوانین سربازی و معافیت از تحصیل برای پسران، انواع دوره های تحصیلی، شهریه دانشگاه ها و…. 
 •  آشنایی با کارنامه کنکور،تراز کل(نمره کل)، رتبه در سهمیه (رتبه در منطقه)، رتبه کشوری، مجاز بودن برای انتخاب رشته در دوره های روزانه، شبانه،غیرانتفاعی و پیام نور
 • شهریه دانشگاه ها
 •  تخصیص خوابگاه و شرایط رفاهی
 •  جنسیت پذیرش
 •  سهمیه ها( شامل سهمیه مناطق، سهمیه ۲۵ درصد، سهمیه ۵ درصد، سهمیه مناطق زلزله زده و سیل زده)
 •  دسته بندی رشته های تحصیلی( استانی، ناحیه ای،قطبی، کشوری) 
 • نحوه گزینش در رشته های تحصیلی برای دوره های مختلف( روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی ،مجازی، پردیس خودگردان، ظرفیت مازاد)
 • قوانین دانشگاه های خاص مانند دانشگاه شاهد، تربیت دبیر شهید رجایی، دانشگاه خاتم الانبیا کلیه دانشگاه های وابسته به ارگان های دولتی

آیا استفاده از نرم افزارهای انتخاب رشته یا دیدن رتبه های قبولی در سال قبل، برای انتخاب رشته کافیست؟

پاسخ این سوال قطعا خیر می باشد.بسیار دیده شده است که دانش آموزی در سال گذشته با رتبه 100 در رشته ای قبول شده است اما دانش آموز رتبه 100 در کنکور امسال،با وجود انتخاب همان  رشته در اولویت اول، پذیرفته نشده است.به دلایل زیر نمی توان با توجه به رتبه های سال قبل،انتخاب رشته کرد.

 • حذف برخی از رشته ها از دفترچه انتخاب رشته کنکور (مانند رشته مهندسی فناوری اطلاعات)
 • اضافه شدن رشته های جدید 
 • تغییر در گرایش ها و اسامی رشته ها(رشته مکانیک گرایش ساخت و تولید به مهندسی ساخت و تولید)
 • حذف یا اضافه شدن رشته محل ها
 • تغییر در ظرفیت پذیرش دانشگاه ها
 • تغییر اقبال عمومی داوطلبان از یک رشته به رشته دیگر

 

با وجود این حجم از اطلاعات پیدا و پنهان در کنکور،بهتر است با یک مشاور حرفه ای و با تجربه در زمینه انتخاب رشته مشورت کنید تا بهترین آینده را از لحاظ تحصیلی و شغلی برای خود،رقم بزنید.

i3

بهترین انتخاب رشته برای کنکور

بهترین روش انتخاب رشته برای کنکور،انتخاب رشته دستی توسط مشاورحرفه ای انتخاب رشته کنکور می باشد.تمام نرم افزار های فعال در انتخاب رشته به کمک آمار قبولی سال گذشته،رشته هایی را به داوطلبان پیشنهاد می دهند.این رشته ها اغلب برای یک بازه از رتبه ها یکسان است.مثلا برای داوطلبی با رتبه 100 و داوطلب دیگری با رتبه 110،رشته های یکسانی را پیشنهاد می دهند.مشکل دیگر نرم افزار های انتخاب رشته،به روز رسانی دیر و در بسیاری موارد نبود اطلاعات رشته های حذف شده و رشته های جدید در آن ها است.

نکته مهم دیگر که در این جا لازم است به آن اشاره شود،سابقه مشاور انتخاب رشته می باشد.اغلب دانشجویان،فارغ التحصیلان،اقوام  کافی نت ها و…. دانسته یا ندانسته در زمان انتخاب رشته،به دانش آموزان مشاوره های غلط می دهند و باعث سردرگمی و یا حتی انتخاب های بسیار غلط خواهند شد.

بهترین مشاور انتخاب رشته با توجه به رضایت دانش آموزان  در 16 سال اخیر،مهندس امیر حسین افشار می باشد که با داشتن سابقه طولانی و رزومه ای بسیار پر بار در برنامه های مختلف تلویزیونی به راهنمایی دانش آموزان پرداخته است.طبق متد استاد امیر حسین افشار که به جرات بهترین مشاور انتخاب رشته کنکور می باشند،انتخاب رشته بر اساس شیوه منحصر به فرد آینده پژوهی صورت می گیرد.تمام مشاوران انتخاب رشته و کنکور با شرایط و ملزومات گذشته انتخاب رشته می کنند،اما در روش ایشان،انتخاب رشته با نگاه به گذشته ولی بر اساس آینده صورت می گیرد که احتمال موفقیت را تا 100 درصد بالا می برد.در این روش با جمع آوری اطلاعات دانش آموزان شرکت کننده در کنکور،سهمیه ها،ظرفیت ها و روند تغییر اقبال عمومی داوطلبان و در نظر گرفتن بازار کار و … انتخاب رشته ای منحصر به فرد برای داوطلبان انجام می گیرد.

 

چگونه با انتخاب رشته اصولی نرخ بیکاری در جامعه کاهش می یابد؟

اغلب دانش آموزان با کسب یک رتبه بد در کنکور،به خاطر رهایی از فشار خانواده و درس خواندن در پشت کنکور،به تحصیل در هر رشته ای تن می دهند.از این رو بعد از چهار سال و فارغ التحصیلی مجددا به فکر ادامه تحصیل در رشته دیگر می افتند یا وارد بازار کار در رشته های غیر مرتبط می شوند.اما اگر با مشورت و انتخاب صحیح بتوانند در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل بدهند و یا اینکه با درک موضوع و اهمیت انتخاب رشته بر حسب علاقه و توانایی خود،پشت کنکور بمانند و یک بار دیگر تلاش کنند،به طور قطع و یقین از تعداد افراد بیکار در سال های بعد کاسته می شود و به جای آن قشری تحصیل کرده و علاقمند به رشته تحصیلی خود وارد بازار کار می شوند که نوآوری و کارآفرینی از ویژگی های ایشان خواهد بود.