بیماری قارچ سیاه اخیرا در بین بیماران کرونایی یافت شد. شایعاتی مبنی بر اینکه بیماری قارچ سیاه درمان ندارد مطرح شد. دکتر قانعی در خصوص راه مقابله با بیماری قارچ سیاه توضیحاتی داد.

آقای دکتر مصطفی قانعی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خصوص شیوع بیماری قارچ سیاه گفت:در کمیته علمی گفته شد که ایمنی فردی که مبتلا به کروناست را سرکوب نکنید یعنی اگر توصیه می شد دگزامتازون بدین 4 میلی گرم صبح و عرض کفایت می کند و دُز های بالا نباید تجویز شود.

 

 

رئیس کمیته زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: قارچ در بدن افراد وجود دارد ولی فرصت برای رشد پیدا نمی کند و اینها عفونت های فرصت طلب هستند، زمانی که سیستم ایمنی سرکوب شد شروع به رشد و نمو می کنند.

آقای دکتر قانعی ادامه داد: داروی دیگری هم بنام (تِمزیوا) است که برای بیماران بد حال تجویز می شود، ولی ما می بینیم برای بیمارانی که اکسیژن خوب دارند این دارو استفاده می شود و مصرف این گونه داروها باعث رشد عفونت های قارچی می شود.

این متخصص بیماری های ریوی و ویروس شناس گفت: این فرمول را باید پزشکان رعایت کنند و فقط درحد دستورالعمل با بیماران رفتار کنند یعنی اینکه اصل علمی رعایت شود.

دکتر قانعی درخصوص درمان قارچ سیاه افزود: اگر زود تشخیص داده شود درمان دارد و اگر هم خوب رعایت شود جلوی شیوع آن گرفته خواهد شد .