به گزارش پارس به نقل از فارس، « دار و دسته دار علی» مجموعه طنز دفاع مقدس اکبر صحرایی برای کودکان و نوجوانان است که اخیراً از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

صحرایی درباره این سه مجموعه گفت: این اثر یک مجموعه ادامه دار سه جلدی به نام « دار و دسته دار علی» است، که با سه کتاب « آمبولانس شتری» ، « گردان بلدرچین ها» ، « برانکارد دربستی» همراه است.

وی ادامه داد: این مجموعه طنز خاطرات مستندی است از بچه هایی که خودشان در جنگ حضور داشته اند، که من با اقتباس از رشادت های آنها در جنگ، این اثر را تبدیل به ۶۴ داستان در ۳ مجموعه کرده ام؛ در اصل تلاش داشته ام داستان ها در این سه مجلد، به شکل مستقل ولی به صورت ظریف با یکدیگر پیوند و وحدت داشته باشند.

صحرایی در پاسخ به اینکه چرا به طنز روی آوردید، خاطرنشان کرد: دلیل اولم این است که طنز جذابیت ها و گیرایی بالایی دارد و همچنین خودش می تواند جذابیت را بسازد، دوم جان مایه ساختار زندگی ما ایرانیان طنز است و از آنجایی که زندگی در جنگ ما جاری بوده، درون این زندگی نیز قطعاً با طنزهایی همراه بوده است. در این مجموعه سعی کرده ام لحظه ها را با ادبیات طنز آمیز روایت کنم. دلیل سوم هم این است که روحیه خودم با طنز عجین است.

وی همچنین شخصیت دار علی در این مجموعه را واقعی دانست و گفت: دار علی هم اکنون در شیراز زندگی می کند و همچنان شوخ طبعی های خودش با اطرافیان را دارد.

صحرایی داستان نویس در حوزه ادبیات دفاع مقدس ضروری دانسته در این باره تصریح نمود: امروزه رمان ها و کتاب هایی در زمینه جبهه و جنگ رایج است که بسیار واقع گرایانه هستند و بعد ادبی آن متأسفانه خیلی ضعیف است، در این سه مجموعه اهتمامم بر این بوده تا دفاع مقدس را به نوعی با ادبیات پیوند دهم.

« آمبولانس شتری» ، « گردان بلدرچین ها» ، « برانکارد دربستی» مجموعه سه گانه طنز اکبر صحرایی است که در قطع وزیری و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.