به گزارش پارس نیوز، 

هر روز که به اربعین نزدیک تر می شویم اشتیاق دلدادگان حسینی در مرز مهران همچون رود خروشان می شود و هیچ چیز جلوی دلدادگی زائران نمی گیرد.
 
حکایت دلدادگی وعاشقی است که با گذشت ۱۴۰۰سال از آن هنوز عاشقان به دنبال راه حسین می روند، باید در مسیر باشی تا خوب احساس کنی که عاشقان حسینی چطور سختی این مسیر را به جان می خرند تا راهی کربلا شوند.
 
در مسیر خادمان عاشقانه در حال خدمت به زائران هستند. از حافظان نظم و امنیت گرفته تا مواکب داران که شبانه روز در حال خدمت به زائران هستند، در مسیر پایانه خدمت گذاری به زائران قابل وصف نیست.
 
روزگذشته گذر از مرز عراق به کندی بود به طوری که بیش از ۴۰۰ اتوبوس کاپوتاژ ماشین خود را انجام داده بودند در مرز مهران گرفتار شده بودند.
 
متاسفانه زائران بدون امکانات به خاطر کندی در پذیرش اتوبوس ها در کشور عراق معطل شده بودند و همین عامل باعث نارضایتی بسیاری از زائران شده بود هر چند مسئولان کشوری و قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام از رایزنی با کشور عراق برای حل مشکلات خبر دادند ولی متاسفانه تا ساعت ۲۲ پنجشبنه ازدحام و ترافیک اتوبوس های که کاپوتاژ شده بودند به بیش از ۴تا ۵کیلومتر می رسید لذا می طلبد که مسئولان  با رایزنی فشرده مشکل را مرتفع کنند تا زائران به راحتی راهی کربلا شوند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیروز در حین بازدید از مرز مهران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: طبق گفته مسئولان بانک مرکزی برای حل مشکل اختصاص ارز به زوار اربعین ارز به صورت تجمیعی برای جلوگیری از صف های طولانی پرداخت شود.
 
عباس صالحی افزود: باجه ها و نیروهای بانکی نیز در مناطق مرزی و شهرهای عراق در حال افزایش است و به طور قطع این مشکل حل می شود.
 
وی بیان داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه حوزه مستندنگاری، ارائه محصولات فرهنگی و تسهیل در تردد زائران از طریق سازمان حج و زیارت اقدامات مهمی را انجام داده است.
 
صالحی تاکید کرد: در این ایام خیل عظیمی از هنرمندان در راهپیمایی اربعین حضور پیدا می کنند و هر کدام در رشته تخصصی خود زوایای مختلفی را از این رویداد بزرگ ثبت و ضبط می کنند، عکاسان، طراحان، نویسندگان و سفرنامه نویسان و فیلمسازان هر کدام برای انتقال رویداد اربعین به خیل راهپیمایان اربعین می پیوندند. 
 
وزیر ارشاد افزود: عقیده و باور به مفاهیم عاشورا و اربعین باعث می شود تا برنامه ریزی های دشمن به جایی نرسد، حتی اگر از نظر اقتصادی و مالی تحریم شویم، آنچنان که تحریم آب در واقعه عاشورا اثری در باورهای شهدای کربلا نداشت.
 
وی اظهار داشت: در کمیته فرهنگی ستاد اربعین هم از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا به امروز علاوه بر برگزاری نمایشگاه ها و سوگواره های مختلف، در قالب کتاب و سینمای سیار خدماتی به زائران ارائه می شود تا زوار در فرصت فراغت کوتاهی که دارند از فیلم های متناسب با این ایام بهره مند شوند.
 
آخرین وضعیت ثبت نام زائران اربعین
 
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تا پایان روز شانزدهم یعنی روز جمعه از زائران ثبت نام می کنیم، اگر هم  مواردی باشد باز این کار را خواهیم کرد و ویزاها هم تا روز ۱۸صفر صادر می شود.
 
حمیدحمدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تاکنون بیش از یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده اند و تاکنون یک میلیون و ۷۰۰ هزار ویزا صادر شده، عدد ویزاهای صادر شده تا رسیدن به ثبت نام ها چیزی باقی نمانده است.
 
وی گفت: حدود پنج درصد از زائران از طریق هوایی به کشور عراق سفر می کنند و مابقی زمینی که بخش عظیمی از مرز مهران بوده است.
 
رئیس سازمان حج وزیارت گفت: امسال اقدامات خوبی صورت گرفته شده و ترددها روان است.
 
وی افزود: دو هزار و ۵۰۰ دفتر زیارتی فعال و۲۳دفتر کنسولگری عراق فعال بود و هماهنگی سال جاری بسیار قابل قبول است.
 
وی در خصوص ویزای جعلی هم گفت: متاسفانه عده ای سودجویانه وفرصت طلبانه از این وضعیت سوء استفاده کردند ولی خوشبختانه نیروی انتظامی در چند مرحله افراد که جعل ویزا می کردند را دستگیر کردند و بسشتر در استانهای مشهد ، تهران و خوزستان بوده است.
 
تعامل گردشگری مذهبی بین دوکشور ایران وعراق وجود دارد
 
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز اظهار داشت: مسیر ایلام به مهران تردد روان است و در بحث زیرساخت ها اقدامات بسیار خوبی شده است.
 
علی اصغر مونسان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تمهیداتی که داخل مرز مهران اندیشیده شده زائران با کمال آرامش در حال عبور از مرز هستند.
 
وی افزود: این حرکت یک حرکت معنوی است و اگر مشکل هم وجود داشته باشند مردم می پذیرند اما با تاکیدی که دولت و شخص زئیس جمهور داشتند همه دستگاه های اجرایی بسیج شدند تمام امکانات را برای رفاه حل زائران مهیا شده است.
 
مونسان افزود: گردشگری زیارتی یک بخش بسیار مهم از گردشگری کشور ما را تشکیل می دهد و با کشور عراق هم مراودات فرهنگی وگردشگری هرساله در حال افزایش است.
 
 رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: ما علاوه بر گردشگری زیارتی که با کشور عراق داریم بخشی از گردشگری سلامت و درمان در کشورمان را عراقی ها تشکیل می دهند
 
وی تصریح کرد: تعامل گردشگری مذهبی بین دو کشور ایران و عراق وجود دارد و اوج آن راهپیمایی اربعین است.
 
مونسان گفت: گردشگری مذهبی یک بخش بسیار مهم در کشور ما است و این بخش در حال رونق است.
 
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص تدوین برنامه گردشگری هم گفت: این مهم از اسناد بالا دستی کشور است و باید به افق ۲۰ میلیون گردشگر برسیم.
 
وی گفت: در شش ماه سال جاری رشد قابل ملاحضه گردشگر داشتیم به رغم همه تهدیدات آمریکا ایجاد کردند ما رشد ۵۱ درصدی گردشگر داشتیم که این رشد در چند سال گذشته بی سابقه است.
 
تردد در مرز مهران از مرز یک ملیون نفر گذشت
 
کامران بختیاری مدیر پایانه مرزی مهران با اشاره به روند تردد زوار اربعین در مرز مهران گفت: از اول ماه صفر تاکنون بیش از یک میلیون نفر از مرز مهران تردد کرده اند.
 
وی نتصریح کرد: بیش از ۹۰ گیت فعال در پایانه مرزی فعال است و در کمترین زمان ممکن زائران خارج می شوند.
 
وی با اشاره به اینکه دیروز اوج تراکم جمعیت در مرز مهران بود، گفت: روز گذشته بیش از ۱۵۰ هزار زائر از مرز تردد کردند که در نوع خود بی نظیر است.