به گزارش پارس نیوز، عباس قطب الدینی رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات سامراء در تشریح اقدامات صورت گرفته برای آماده‌سازی شهر‌های سامراء و «بلد» برای مراسم اربعین حسینی اظهار کرد: با همت خیرین و هیات‌های مذهبی، ۲۶ موکب ایرانی در کنار ۵ موکب اهل تسنن سامراء، به زائران اربعین خدمات اسکان و تغذیه ارائه می‌کنند.

آغاز فعالیت موکب‌های ایرانی و اهل تسنن سامراء از زائران اربعین + عکس

وی افزود: از ۲۶ موکب ایرانی، ۱۶ موکب در خود شهر مقدس سامراء پذیرای زائران هستند و مابقی در مسیر منتهی به سامراء و شهر «بلد» که زیارتگاه امامزاده سید محمد عموی بزرگوار امام زمان (عج) است، برپا شده است.

مسئول قرارگاه اسکان و تغذیه اربعین در سامراء گفت: موکب‌های ایرانی از استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، قم، اصفهان، اردبیل و قرارگاه سپاه به سامراء اعزام شده‌اند.

آغاز فعالیت موکب‌های ایرانی و اهل تسنن سامراء از زائران اربعین + عکس

وی با اشاره به مشارکت اهل تسنن سامراء در میزبانی از زائران اربعین گفت: طی نشست‌هایی که با بزرگان قبایل و شیوخ اهل تسنن سامراء داشتیم به نقطه مشترکی رسیده‌ایم و ان شاء الله با وحدت شیعه و سنی شاهد خدمت رسانی بیشتر به زوار اربعین در جوار حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام که خانه پدری امام عصر (عج) است، خواهیم بود.

قطب الدینی با بیان اینکه ظرفیت اسکان زائران اربعینی سامراء نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد افزایش یافته است، گفت: با همت موکب‌ها، ظرفیت اسکان و بیتوته ۹هزار و ۱۰۰ نفر در روز فراهم شده که از این میزان۳۰ درصد جهت اسکان خواهران در نظر گرفته شده است.

آغاز فعالیت موکب‌های ایرانی و اهل تسنن سامراء از زائران اربعین + عکس

وی یادآور شد: سال گذشته ظرفیت اسکان نزدیک به ۵ هزار و ۲۰۰ نفر در روز و در مجموع ۵۲ هزار نفر خواب طی مدت ۱۰ روز اربعین در سامراء فراهم شده بود.

مسئول قرارگاه اسکان و تغذیه اربعین در سامراء گفت: از زائرین استدعا داریم به دلیل محدود بودن فضای حرم و ازدحام جمعیت در ایام اربعین، کمترین زمان اسکان را به شهر مقدس سامراء اختصاص دهند.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود طی ایام اربعین امسال، روزانه ۷۴۰ هزار پرس میان وعده، ۴۲۰ هزار پرس صبحانه، ۴۵۰ هزار پرس ناهار و ۴۰۰ هزار پرس شام جمعا به مقدار دومیلیون و ده هزار پرس غذای گرم بین زوار اربعین در شهر مقدس سامرا توزیع شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات سامراء ادامه داد: از جمله اقدامات دیگر جهت رفاه حال زائران اربعین در شهر سامراء، نصب ۲۰۰ سرویس بهداشتی و ۱۳۶ چشمه حمام سیار است که در چندمکان مناسب در مسیر ورودی زوار حرم مطهر امامین عسکریین علیهم‌السلام ایجاد شده است.

آغاز فعالیت موکب‌های ایرانی و اهل تسنن سامراء از زائران اربعین + عکس

قطب الدین با بیان اینکه از جمله خدمات ارزشمند دیگری که نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته، برپایی نانوایی‌های سیار است افزود: طی ۱۰ روز ۴۰۰ هزار قرص نان پخته و بین زائرین اربعین در شهر سامراء توزیع خواهد شد.

وی ادامه داد: امسال دو گروه پزشکی و پرستاری در دو نقطه از شهر سامراء مستقر شد‌ه‌اند که یک اکیپ در میدان اصلی و دیگری در ورودی حرم مطهر استقرار خواهد داشت.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات سامراء گفت: با عنایت خداوند متعال و اهل بیت علیهم السلام و به برکت خون شهدای مدافع حرم، منطقه از وجود عناصر تکفیری پاکسازی شده و نسبت به سنوات گذشته، شهر مقدس سامراء از امنیت بالاتری برخوردار است.

آغاز فعالیت موکب‌های ایرانی و اهل تسنن سامراء از زائران اربعین + عکس

قطب الدین ضمن تشکر از همکاری عتبه عسکریین علیهم السلام و ملت و دولت عراق که میزبانان اصلی مراسم اربعین حسینی هستند گفت: به حول و قوه الهی امسال جهت اسکان زوار در این شهر مقدس هیچ مشکل خاصی نخواهیم داشت.