به گزارش پارس نیوز، 

غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری کل استان تهران در نشست شورای مدیران دادگستری استان تهران اظهار کرد: مردم ما به لحاظ تلاطم و اضطرابی که به دلیل مسائل اقتصادی اتفاق افتاد، ۶ ماهه سختی را پشت سر گذاشتند و در کنار آن جنگ روانی سختی هم ایجاد شد.

وی افزود: وضعیت موجود شرایط را برای دادگستری استان تهران به مراتب سخت‌تر کرد و پرونده‌هایی که مستقیما با وضع اقتصادی موجود و دادگاه‌های ویژه مرتبط بودند و چه پرونده‌هایی که تنگناهای اقتصادی که باعث افزایش پرونده شد، کار ما را سخت‌تر کرد.

اسماعیلی ادامه داد: شش ماهه اول سال ۹۷ در مقایسه با مشابه سال گذشته ۱۱ درصد افزایش تعداد پرونده داشته‌ایم.

وی افزود: نیروی چندانی به دادگستری اضافه نشده و همان همکاران به این پرونده‌ها رسیدکی کرده‌اند.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: در محاکم ۱۳.۳ درصد رشد پرونده داشتیم که افزایش پرونده در دادسرا ۴.۸ درصد بود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: در تجدیدنظر و کیفری یک به میزان ۱۹.۴ درصد رشد و در اجرای احکام مدنی به میزان ۳۱.۹ درصد رشد شاهد بودیم.

وی افزود: اجرای احکام کیفری به میزان ۸.۹ درصد رشد داشته و به طور کلی معدل رشد به میزان ۱۱ درصد بود که با همت همکاران این افزایش وارده را جبران کردیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران خطاب به اعضای شورای قضایی با بیان اینکه شما مدیران قضایی پایتخت جمهوری اسلامی ایران هستید و ظرفیت لازم را داشته‌اید که به این جایگاه نائل شده‌اید، گفت: با این وجود توقعاتی در مدیریت قضایی وجود دارد، لازمه این مدیریت، توانایی اداره جامع‌الاطراف است، توصیه اکید به استفاده از کالای ایرانی، رعایت صرفه‌جویی و اجتناب از تبذیر می‌کنم تا اعتبارات محدود صرف هزینه‌های غیرضرور نشود.

اسماعیلی بیان کرد: بسیاری از امور قضایی، ضمن رعایت استقلال قضات، نیازمند اطلاع‌رسانی و تدبیر است. مثلا در شرایط فعلی که برخی افراد امنیت اقتصادی، اجتماعی و روانی جامعه را بر هم می‌زنند باید با برخورد قاطع مواجه شوند و باید با مدیریت قضایی صحیح، نظارت‌های مدیریتی انجام شود.

وی تصریح کرد: امر قضا را در کنار مدیریت انجام دهید، قلم زدن و رای دادن نباید توسط مدیران کنار گذاشته شود. به‌ویژه از دادستان‌ها می‌خواهم که به‌صورت رندوم پرونده‌ها را برای بررسی مطالبه کنند.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: توجه به پرونده‌های مسن باید مورد توجه قرار گیرد، گرچه تلاش برای کاهش پرونده‌های مسن قابل تقدیر است، شش ماهه اول امسال ۱۷ درصد پرونده‌های مسن کاهش یافته هرچند هدف‌گذاری ما ۵۰ درصد بوده است بنابراین در ۶ ماهه دوم باید ۳۳ درصد پرونده‌های مسن کاهش یابد.

وی ادامه داد: پرونده‌ها در اجرای احکام نباید بمانند، ما افزایش آمار در این بخش داشته‌ایم. در این بخش قبول دارم که برخی پرونده‌ها طبیعتا می‌مانند مثل پرونده حبس ابد یا پرونده‌هایی که اقساط طولانی دارند، اما در پرونده‌هایی می‌توان سریع‌تر تصمیم‌گیری کرد. در مجتمع عدالت آمار مثبت و در مجتمع مفتح و شهید بهشتی نیز آمار مثبت بوده است. مجتمع‌های خانواده هردو در بخش اجرای احکام آمار منفی بوده که بخشی به طولانی شدن اقساط مهریه مرتبط است. در مجتمع شهید صدر و بعثت آمار منفی بوده است.

اسماعیلی افزود: اجرای احکام در دادسرای ناحیه ۲ و ۱۶ مثبت است اما در ناحیه ۴ خیلی منفی بوده است. این آمار در شهرری منفی و ملارد مثبت بوده است.

وی در خصوص آمار زندانیان تهران در مقایسه کل کشور گفت: ما در مقایسه با کل کشور بالاتر نیستیم، در خصوص زندانیان مهریه که در تهران زیاد نیست و از میانگین کشوری هم کمتر است اما نیازمند بازبینی در این حوزه هستیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: یک دهم زندانیان مهریه کشور در تهران هستند. که بیانگر این است که همکاران ما خوب عمل کرده‌اند اما همین هم نباید باشد.

اسماعیلی با اشاره به بحث دقیق و فنی ایجاد شده بین آیت‌الله مکارم و رئیس قوه قضاییه پیرامون مهریه گفت: این بحث دقیق و فنی بود، در بحث بین اعسار و ایثار، اصل اعسار و عدم یسر و نداشتن توان پرداخت است، هرکجا تردیدکردید که زوج قادر به پرداخت مهریه هست یا نه، اصل بر عدم توانایی زوج است.

وی ادامه داد: بخشنامه جدیدی دیروز ابلاغ کردم که تمامی کسانی که قبلا تقسیط مهریه گرفته‌اند، در صورت ارائه دادخواست تعدیل مهریه، خارج از نوبت درخواست‌شان بررسی و رسیدگی شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: در ابلاغ الکترونیک ما به ۶۵ رسیده‌ایم که بسیاری از استان‌ها از ما جلوتر هستند در حالی که شهروندان تهرانی به حوزه دیجیتال دسترسی بیشتری دارند بنابراین باید این آمار در تهران افزایش یابد.