به گزارش پارس ، به نقل از خبرگزاری فارس دکتر ناصر چرخساز در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس حوادث خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه ایلام، اظهار کرد: ساخت‌وسازهای غیراصولی و غیرایمن در حاشیه رودخانه‌ها، حاشیه‌های شهرها و همچنین ساخت پل‌های غیراصولی منجر به مسدود شدن مسیر رودخانه‌ها و مسیل‌ها در ایلام و ورود آب به برخی منازل مسکونی در نقاط مختلف شهر شد و همین موضوع حادثه‌ساز شد.

وی با بیان اینکه در هر نقطه از استان ایلام که آب به داخل منازل ورود کرده، علت آن ساخت‌ و ساز غیراصولی و در مسیر رودخانه بود، افزود: در حال حاضر وضعیت اورژانسی در ایلام وجود ندارد.

چرخساز خاطرنشان کرد: نیروهای هلال‌احمر با تمام توان به مردم در مناطق متاثر از سیل ارائه خدمت می‌کنند و لازم است تخلیه آب از منازل در مناطق شهری که بر عهده خدمات شهری و شهرداری است، سرعت بیشتری گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به بارش حدود 300 میلی‌متری باران در استان، بر اساس اعلام نیاز جمعیت هلال‌احمر استان نیروهای امدادی از استان‌های معین هلال‌احمر برای انجام‌ وظیفه به ایلام اعزام شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با تاکید بر اینکه به دنبال هشدارهای داده شده، قبل از وقوع آب‌گرفتگی و سیل در استان ایلام، تمام امکانات امدادی مورد نیاز نیروهای هلال‌احمر تعبیه و در اختیار جمعیت هلال‌احمر استان ایلام قرار گرفت، گفت: وظیفه جمعیت هلال‌احمر در حوادث، امداد و نجات و همچنین اسکان اضطراری افراد آسیب‌دیده است و خروج آب از منازل هم‌وطنان در هنگام بروز سیل بر عهده شهرداری است، اما با این‌ حال در مجموعه هلال‌احمر استان‌های حادثه‌خیز از جمله ایلام چندین دستگاه موتورپمپ و لجن‌کش به‌ منظور ارائه خدمات به مردم وجود دارد که در سیل اخیر نیز به کار گرفته شده‌اند.