آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمین غربی‌ها بازی می‌کند. آژانس انرژی اتمی به وظایف خود عمل نمی‌کند. ادعای اخیر آژانس اتمی علیه ایران، در راستای سیاستهای غرب است.

کشورهای اروپایی عضو برجام در واکنش به گزارش جدید مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره راستی آزمایی اجرای موافقتنامه‌های پادمانی از سوی ایران، خواستار همکاری کامل و فوری تهران برای شفاف‌سازی در این زمینه شدند.

در این بیانیه آمده است:ما به طور کامل از راستی آزمایی حرفه‌ای، مستقل و بی طرفانه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تعهدات پادمانی ایران حمایت کرده و به آن اعتماد داریم.  

انگلیس، فرانسه و آلمان در این بیانیه عنوان کردند: ما اهمیت ارزیابی تمام اطلاعات مرتبط با مسائل پادمانی را که با فعالیت‌های استاندارد (آژانس) همسو است مورد تاکید قرار داده و این سازمان را به ادامه این روند تشویق می‌کنیم.

آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی اعلام کرده است که ایران از ۲۰ تا ۲۲ سپتامبر (۲۹ الی ۳۱ شهریور) به بازرسان آژانس اجازه سرویس تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت حافظه دوربین‌ها در تمام محل‌های ضروری در ایران به جز کارگاه تولید قطعات سانتریفیوژ در مجموعه تسای کرج را داده است.

همچنین تروئیکای اروپایی در بیانیه خود نسبت به فرازهایی از گزارش ادعایی آژانس مبنی بر اینکه ایران توضیحات فنی معتبری را درباره وجود ذرات اتمی ساخت انسان که نخستین بار در فوریه سال ۲۰۱۹ شناسایی شد ارائه نکرده عمیقا ابراز نگرانی کردند.

آن‌ها در این بیانیه عنوان کردند که این نگرانی پادمانی درحالیست که بالغ بر ۱۸ ماه از تعاملات فشرده میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گذرد. «بنابراین ما قویا از ایران می‌خواهیم تا به طور کامل با آژانس همکاری کند و به گونه‌ای معقول، فنی و بدون فوت وقت این مساله را شفاف‌سازی کند.»

واکنش آمریکایی‌ها به گزارش آژانس

از سوی دیگر، لوئیس آل بونو، کاردار آمریکا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در بیانیه‌ای که یک نسخه آن در تارنمای دولت آمریکا منتشر شد ادعا کرد: ایالات متحده آمادگی دارد تا سریعا به تفاهم درباره بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام دست‌یافته و آن را اجرا کند.

وی اینطور ادامه داد که هرچندایران اشاره کرده که همین هدف را دنبال می‌کند، اما از مخالفتش با ارائه دسترسی لازم جهت سرویس تجهیزات نظارتی این سازمان که طبق بیانیه مشترک ۱۲ سپتامبر بین ایران و آژانس توافق شد، عمیقا نگران هستیم.

وی مدعی شد: این دسترسی برای تداوم اطلاع آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای مرتبط با برجام لازم و اجرای فوری هرگونه تفاهم در زمینه بازگشت متقابل به برجام مهم است.

از سوی دیگر، این دیپلمات آمریکایی ادعا کرد که ایران علاوه بر عدم دسترسی به بازرسان آژانس، هنوز از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای سفر به تهران به منظور گفت‌وگو درباره مسائل مرتبط با سووالات حل نشده پرامون موافقتنامه جامع پادمان، دعوت نکرده است.

واکنش اولیانوف به ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

نماینده روسیه در وین گفت: عدم اجازه دسترسی به تأسیسات کرج توسط ایران منع توافق پادمانی محسوب نمی‌شود.

میخائیل اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: در جلسه امروز شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کردم که ممانعت از دسترسی به تأسیسات در کرج نقض پادمانی نیست بلکه اجرای ناکامل اقدامات شفاف‌سازی داوطلبانه توسط ایران است. با این حال مهم است که راه‌حلی مثبت در جهت منافع ایران و برجام بیابیم.

واکنش مقامات جمهوری اسلامی ایران

در همین راستا، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران هشدار داد که آژانس با گزارشات هدف‌دار و مغرضانه روند سازنده ایجاد شده را تخریب نکند.

بهروز کمالوندی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نامه ای را برای آژانس ارسال و نسبت به این اقدام غیر سازنده اعتراض کرده است افزود: «رافائل گروسی و همکاران وی بخوبی می دانند که تفاهم صورت گرفته در قالب بیانیه مشترک، مشمول تجهیزات نظارتی (دوربین ها) مجتمع کرج به این دلیل که در نتیجه خرابکاری تیرماه این مجتمع همچنان تحت تحقیقات امنیتی قرار دارد، نمی شد.»

وی تاکید کرد: «درج واژه «مشخص شده» در مقابل کلمه تجهیزات به همین منظور و با هدف مستثنی شدن این مجتمع از سرویس و تعویض کارتهای حافظه صورت گرفته است.»

واکنش نماینده دائم کشورمان در وین

به دنبال گزارش شب گذشته مدیرکل آژانس درخصوص عدم اجازه ایران برای نصب مجدد دوربین های نظارتی در مجتمع تسای کرج، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، با انتشار چندین توییت نوشت: «عمیقا مایه تاسف است که بعد از سه اقدام خرابکارانه تروریستی در تأسیسات هسته‌ای ایران در طول یک سال گذشته، آژانس هنوز این اقدامات شرورانه را، برخلاف قطعنامه های متعدد کنفرانس عمومی آژانس و مجمع عمومی سازمان ملل و حتی به خاطر تجهیزات و اموال خود و ایمنی و امنیت بازرسان اش، محکوم نکرده است.» 

وی ادامه داد: «هر تصمیم ایران در مورد تجهیزات نظارتی آژانس صرفا بر مبنای ملاحظات سیاسی بوده و نه حقوقی؛ از اینرو، آژانس نمی تواند و نمی بایست حقی برای خودش در این زمینه قائل شود.»

بیانیه مشترک ۱۲ سپتامبر رئیس سازمان انرژی اتمی و مدیرکل آژانس نیز با حسن نیت ایران و با هدف جایگزینی کارت های حافظه "تجهیزات مشخص شده" حاصل شد. اقدامات آژانس برای اجرای این هدف نیز از ۲۰ تا ۲۲ سپتامبر انجام گردید.

این در حالی است که در طول گفت‌وگوها در تهران و اخیرا در وین نیز به طور واضح خاطرنشان شد از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی گیرند. 

به همین خاطر بود که از عبارت "تجهیزات مشخص شده" در بیانیه مشترک  استفاده گردید. از اینرو، گزارش ۲۶ سپتامبر مدیرکل آژانس دقیق نبوده و قطعا فراتر از تفاهمات حاصله برابر بیانیه مشترک می باشد.

بر اساس این گزارش، این در حالی است که در توافق بین ایران و آژانس سایت کرج مطرح نبوده است و رافائل گروسی هم از این موضوع اطلاع داشته است لذا این اقدام آژانس انرژی اتمی با علم بر اینکه می‌داند چنین توافقی در کار نبوده است، به قول معروف «دبه» در آورده است که باید آن را یک اقدام سیاسی دانست.