« سعید خطیب‌زاده » سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران که به صورت حضوری و با رعایت فاصله‌های اجتماعی برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

وی در ابتدا گفت: در هفته حقوق بشر آمریکایی هستیم که یادآور نقض مکرر و شرم آور حقوق بشر توسط دول مختلف آمریکا به طور متوالی بر علیه مردم منطقه و مردم ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: حقوق بشر ابزاری نیست که به صورت سیاسی در اختیار یک یا دو کشور قرار بگیرد. 

خطیب‌زاده با اشاره به مناسبت‌های این روزها بیان کرد: هفتم تیر و هشتم تیر یادآور روز دردناکی در تاریخ معاصر ایران است حمله شیمیایی سردشت و پر پر شدن مظلومانه کسانی که در آن منطقه بیگناه قربانی سلاح های شیمیایی شدند که صدام حسین با مقاومت، حمایت کشورهای اروپایی از این سلاح‌ها استفاده کرد. این روز به عنوان روز شرم آور برای منادیان دروغین حقوق بشر باقی خواهد ماند.

این دیپلمات ارشد ایرانی به سفر طاهریان فرد نماینده ویژه وزیر امور خارجه در امور افغانستان به کابل و اسلام آباد اشاره کرد و افزود: در روزهای اخیر جلسات درباره بررسی گفت‌وگوهای وین و برجام ادامه داشته است. 

* درباره پاک شدن اطلاعات تصمیمی اتخاذ نشده

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات وین و بحث تفاهم فنی با آژانس و این‌که بعد از چند روز از پایان دور ششم آیا همچنان امیدوار هستید که دور بعدی دور پایانی باشد؟ گفت:‌ قانون مجلس درباره تعهدات و وظایف دولت کاملا روشن است و در همین چارچوب حرکت شده است. موضوع توافق فنی با آژانس و ادامه و عدم ادامه آن موضوع بحثی است که همچنان تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است چه درباره ادامه یا عدم ادامه آن و همچنین درباره پاک شدن اطلاعات تصمیمی اتخاذ نشده است.

وی بیان کرد: گفت‌وگوها به جایی رسیده که همه طرف‌ها باید تصمیمات خود را بگیرند. تصمیماتی که باید اتخاذ می‌کردیم اتخاذ کردیم و منتظریم دولت‌های مقابل به شمول آمریکا تصمیمات خود را اتخاذ کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره معرفی سفیر ایران در انگلیس نیز بیان کرد: درباره تبادلات سفرا همه آن‌چه انجام شده مربوط به سال گذشته است و چندین ماه است صدور ویزا و آگرمان‌ در دستورکار بوده است و زمانی اعزام نهایی شود اطلاع رسانی می‌کنم.

خطیب‌زاده درباره اوضاع افغانستان گفت:‌با طرف‌های مختلف افغانستانی در حال گفت‌وگو هستیم و معتقدیم حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی و رعایت حقوق اقلیت‌ها و دستاوردهایی که ملت افغانستان در دو دهه گذشته به سختی به دست آورده و گفت‌وگوهای اصیل بین الافغانی تنها راه‌حلی است که برای افغانستان وجود دارد.

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: همواره گفتیم آماده تسهیل گفت‌وگوها هستیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره موضع رسمی ایران در قبال طالبان که سؤال یکی از خبرنگاران بود نیز گفت: طالبان همه افغانستان نیست و همه افغانستان نخواهد بود بخشی از راه‌حل آتی افغانستان است. دولت فراگیر با شمول همه گروه‌های اصیل افغانستانی و رسیدن به راه‌حل مسالمت آمیز و پایدار در افغانستان است.

وی گفت: امنیت ایران و افغانستان به هم پیوستگی جدی دارد و طبیعی است که افغانستان را از نزدیک موضوعاتش را پیگیری می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص پیگیری موضوع افغانستان با دیگر کشورها نیز بیان کرد: موضوع افغانستان همواره در بستر منطقه و در روابط ما با کشورها مطرح بوده و آینده افغانستان باید در داخل افغانستان تعیین شود. همه کشورها در منطقه و همه کشورهایی که صدایی دارند کمک کنند موضوع افغانستان به راه‌حل مرضی الطرفینی برسد. چه ظریف در اجلاس آنتالیا و چه گفت وگوها در سطوح مختلف که نماینده ما در افغانستان پیگیری می‌کند سعی کردیم با ملاحظات منطقه‌ای و ملت افغانستان پیگیری شود.

وی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر حضور نفتکش ایرانی در لبنان گفت: دولت ایران در کنار دولت و ملت لبنان است و از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد. همه ظرفیت‌های ایران را در حوزه‌های تامین انرژی می‌دانند و لبنان هم می‌تواند یکی از این مقاصد باشد و هر زمان درخواستی از ما شود با جدیت بررسی خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره مذاکرات وین و این‌که اگر گفت‌وگوها ادامه یابد نماینده رسمی دولت منتخب در ایران در این مذاکرات حضور می‌یابد و یا مذاکرات در دولت بعد ادامه می‌یابد؟ گفت: اهمیتی ندارد در کدام بازه زمانی و دولت توافق صورت بگیرد. اگر همین الان توافق جمع بندی شود و تصمیمات را همه طرف ها بگیرند ما حتی یک ساعت کار را به عقب نخواهیم انداخت. مهم تامین منافع ایران و مردم ایران از بستر گفت‌وگوهاست و هر زمان رخ دهد اعلام می‌کنیم. تصمیم در این موضوع به این دولت و آن دولت برنمی‌گردد. دولت‌ها بخشی از پروسه تصمیم گیری و تصمیم سازی هستند.

خطیب‌زاده بیان کرد: اگر امروز برجام زنده است به خاطر ایران است و اگر امروز برجامی است که درباره اجرای آن گفت‌وگوها شود به خاطر تصمیمی است که ایران بعد از خروج آمریکا و بی عملی‌های طرف‌های مقابل اتخاذ کرد. ایران و مردم ایران سهم خود را در حفظ برجام داده‌‌اند. طرف مقابل بداند در موضع مجرم در گفت‌وگوها حضور دارد و آمریکا همه تلاش خود را کرده که برجام را از بین ببرد. شاهد رفتار ریاکارانه و قلدرمابانه آمریکا بودیم.

وی گفت:‌ همه طرف‌ها هم منطق را می‌دانند و هم راه‌حل را. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر درخواست اردوغان از ارتش کشورش برای حضور در ادلب گفت: راه‌حل سیاسی تنها راه‌حل پایدار برای موضوعات منطقه است. منطقه بیش از حد ممکن خسته جنگ و خشونت و تروریسم افسارگسیخته است و همه باید کمک کنیم به راه‌حل‌های مسالمت آمیز به حل و فصل بحران‌ها. منطقه خاورمیانه از زمان پدید آمدن رژیم غاصب در سرزمین‌های اشغالی دچار معضلاتی است که هیچ کدام حل نشده باقی نمانند. همه باید کمک کنند در چارچوب منطقه‌ای به حل و فصل بحران‌های انباشته شده در منطقه کمک کنیم.