موج جدید کرونا دلتا اکثر کشورهای جهان را درگیر کرده است.  هم اکنون ایران موج پنجم کرونا را تجربه می کند. واکسیناسیون کرونا از خرداد ماه در کشور آغاز شده است.


به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا ، مقامات بهداشتی ایالات متحده می‌گویند خطر التهاب عضلانی قلب ، به میزان ناچیزی جوانان به خصوص مردان را پس از تزریق دوز دوم واکسن mRNA تهدید می‌کند.

تحقیق اخیری که توسط CDC انجام شده است نشان می دهد بیشترین موارد بروز عوارض جانبی واکسن (بالاتر از حد انتظار) به مردان نوجوان و جوان اختصاص داشته است. سارا الیور(Sara Oliver)، از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، ۲۳ ژوئن پس از ارائه خطرات واکسن‌هایmRNA ساخته‌شده توسط شرکت های مدرنا و فایزر گفت:‌ «خطر التهاب قلبی در میان واکسینه‌شده‌های کووید-۱۹ کم است و به راحتی قابل درمان است. در عین حال مزایای واکسیناسیون با فاصله نسبت به این ریسک‌ها می‌چربد.»

ریشه نگرانی‌‎ها در التهاب عضلانی قلب مردان جوان و نوجوان است

داده‌ها نشان می‌دهد که به ازای هر یک میلیون دوز واکسن که به پسران ۱۲ تا ۱۷ ساله تزریق شده است باید حدود ۵۶ الی ۶۹ مورد التهاب عضلانی قلب را پیش‌بینی کرد. همین امر افراد در این بازه سنی را در گروهی قرار می‌دهد که بیشتر در معرض خطر عوارض جانبی قرار دارند. با این وجود همین واکسن‌ها می‌تواند از ۵۷۰۰ مورد ابتلا به کووید-۱۹ و عوارض ناشی از آن از جمله ۲۱۵ مورد بستری در بیمارستان، ۷۱ مورد پذیرش در مراقبت‌های ویژه و ۲ مورد مرگ جلوگیری کند.

خطر بسیار کمتری دختران را در همان گروه سنی تهدید می‌کند(۸ تا ۱۰ مورد به ازای هر ۱ میلیون دوز) که وقتی به این مسئله توجه می‌کنیم که واکسیناسیون می‌تواند خطر ۸۵۰۰ مورد ابتلا به کووید-۱۹، ۱۸۳ مورد بستری در بیمارستان، ۳۸ مورد بستری در ICU و یک مرگ را دفع کند، ناچیز پنداشته می شود.

ترس از تزریق واکسن کووید-۱۹ را کنار بگذارید/ خطر کرونا بالاتر از خطر نادر التهاب قلبی در واکسن‌های mRNA از روش جدیدی برای ایمنی‌سازی استفاده می‌شود

واکسیناسیون همچنین ممکن است از بروز علائم طولانی‌مدت جلوگیری کند مانند یک بیماری فوق‌التهابی موسوم به MIS-C که تخمین زده می‌شود از هر ۳۲۰۰ کودک آلوده به SARS-CoV-۲، یک نفر به آن ابتلا پیدا کند.

CDC از این داده‌ها(و سایر داده‌ها) برای محاسبه آسیب‌ها و فواید احتمالی دریافت واکسن mRNA استفاده کرده است.

CDC لازم دیده است که این هشدار را علنی کند

تصمیم برای اعلام «هشدار» توسط CDC پس از آن صادر شد که کمیته مشورتی این نهاد در اقدامات ایمن‌سازی، موارد ناچیز اما معناداری دال بر التهاب عضلانی قلب را در میان جوانان بعد از واکسیناسیون مشاهده کرد(میوکاردیت یا التهاب عضله قلب و پریکاردیت لتهاب پوشش مخاط قلب). عوارض جانبی واکسن‌های mRNA اولین بار در رژیم صهیونیستی مشاهده شد اما کشورهای دیگر، از جمله ایالات متحده نیز مواردی از مشکلات قلبی یافته‌اند.

عفونت‌های ویروسی از جمله ویروس کرونا ممکن است باعث التهاب قلب به عنوان یک عارضه جانبی در تلاش سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با ویروس شون.د از آنجا که واکسن‌ها سیستم ایمنی بدن را نیز تحریک می‌کنند بدین ترتیب برخی از واکسن‌ها نیز با التهاب قلب مرتبط هستند.

در تاریخ ۱۱ ژوئن یعنی زمانی که بیش از ۱۳۳ میلیون واکسن mRNA در فاز دوم در ایالات متحده تزریق شده بود، ۶۳۶ مورد میوکاردیت به VAERS گزارش شده بود.

VAERS سامانه گزارش عوارض جانبی واکسن‌ها است که یک برنامه ایمنی تحت نظارت CDC و FDA به شمار می‌آید و با هدف بررسی بی‌خطربودنِ واکسن‌ها در ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کند. هر کسی در این کشور می‌تواند عوارض جانبی واکسن را گزارش دهد. CDC از این داده‌ها(و سایر داده‌ها) برای محاسبه آسیب‌ها و فواید احتمالی دریافت واکسن mRNA استفاده کرده است.

عوارض واکسن‌ها کمابیش در سالمندان صفر بود

محققان طی این بررسی‌ها دریافتند که موارد میوکاردیت و پریکاردیت در جوانان ۱۲ تا ۳۹ بیش از حد انتظار بود و مردان بیشتر از زنان به التهاب قلب مبتلا می‌شوند و این مسئله بیشتر پس از دوز دوم واکسن نسبت به دوز اول بروز پیدا می‌کند. تام شیمابوکورو(Tom Shimabukuro) از اعضای گروه ویژه واکسن کرونا در CDC می‌گوید: «عوارض جانبی واکسن‌ها بیشتر در افراد جوان مشهود بود. این عوارض وقتی که وارد گروه‌های سنی مسن‌تر یعنی افراد ۵۰ ساله و بالاتر می‌شوید، تا حد زیادی ناپدید می‌شود.»

شیمابوکورو گزارش داده است که به طور کلی ، ۱۲.۶ مورد التهاب قلب به ازای هر یک میلیون فرد بین ۱۲ تا ۳۹ که هر ۲ دوز واکسن mRNA را تزریق کرده بودند یافت شد. تزریق هر ۲ دوز واکسن مدرنا در میان یک میلیون نفر ۱۹.۸ مورد ابتلا به عوارض جانبی را نشان می‌داد و در مورد واکسن فایزر اوضاع بهتر بود، این در حالی است که واکسن فایزر ۸ مورد را نشان می‌داد.

ترس از تزریق واکسن کووید-۱۹ را کنار بگذارید/ خطر کرونا بالاتر از خطر نادر التهاب قلبی موارد ابتلای نوجوانان و جوانان در آمریکا رو به افزایش است

اینکه چرا عوارض واکسن مدرنا بیشتر از واکسن فایزر است و باعث موارد بیشتری التهاب قلبی می‌شود هنوز مشخص نیست. در حال حاضر واکسن مدرنا برای افراد ۱۸ سال به بالا مجاز است بنابراین هر مورد میوکاردیت یا پریکاردیت که در نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله مشاهده می‌شود مربوط به واکسن Pfizer (یا آزمایشات بالینی در نوجوانان ) است.

مگان والاس(Megan Wallace) از اعضای کمیته CDC می‌گوید هنوز هم مزایا بیش از خطرات احتمالی است. در حالی که موارد کلی ابتلا در ایالات متحده رو به کاهش است اما موارد ابتلای جوانان افزایش یافته است.

در حالی که جوانان نسبت به افراد مسن کمتر در اثر نوع شدید بیماری فوت می‌کنند اما همچنان ممکن است بسیار بیمار شوند و یا دچار عوارض جدی شوند. از ابتدای شیوع همه‌گیری تاکنون، ۲۷۶۷ نفر در ایالات متحده در بازه سنی ۱۲ تا ۲۹ ساله در اثر کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.